Wielka Brytania wydaje 273 mln USD na budowę najszybszego w historii superkomputera AI

Wielka Brytania wydaje 273 mln USD na budowę najszybszego w historii superkomputera AI

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił inwestycję o wartości 273 milionów dolarów, które przeznaczone zostaną na budowę najpotężniejszego w historii kraju superkomputera Isambard-AI. Po uruchomieniu będzie on zaliczał się do najwydajniejszych superkomputerów AI na świecie. 

Isambard-AI

Isambard-AI będzie zawierał tysiące superchipów NVIDIA, co umożliwi mu wykonywanie ponad 200 biliardów obliczeń na sekundę. Oczekuje się, że rozpocznie działalność latem 2024 r., a jego gospodarzem będzie Uniwersytet w Bristolu.

Isambard-AI będzie zawierał tysiące superchipów NVIDIA, co umożliwi mu wykonywanie ponad 200 biliardów obliczeń na sekundę.

Isambard-AI
 

Superkomputer jest budowany przez firmę Hewlett Packard Enterprise i będzie wykorzystywać 5448 superchipów NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchip, co potwierdziła NVIDIA we własnym ogłoszeniu. Będzie w stanie osiągnąć ponad 21 eksaflopów wydajności AI lub ponad 21 trylionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę w zastosowaniach AI, takich jak szkolenie dużych modeli językowych. Według Uniwersytetu w Bristolu Isambard-AI będzie 10 razy szybszy niż najszybszy obecnie superkomputer w Wielkiej Brytanii. Sprzęt znajdować ma się w National Composites Center w Bristolu, w „samochłodzonym, niezależnym centrum danych”.

Przyszłość AI

Isambard-AI został zapowiedziany podczas brytyjskiego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, gdzie przywódcy z wielu krajów – w tym z USA – spotkali się, aby omówić przyszłość AI i związane z nią potencjalne zagrożenia. Isambard-AI zostanie ostatecznie wykorzystany do łączenia się również z innymi superkomputerami w Wielkiej Brytanii, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność. Według Simona McIntosha-Smitha z Uniwersytetu w Bristolu, kiedy już zostanie uruchomiony, Isambard-AI „będzie jednym z najpotężniejszych systemów sztucznej inteligencji dla otwartej nauki na świecie”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielka Brytania wydaje 273 mln USD na budowę najszybszego w historii superkomputera AI

 0