Wiemy, kiedy mogą zadebiutować procesory AMD Zen 3 z 3D V-Cache

Wiemy, kiedy mogą zadebiutować procesory AMD Zen 3 z 3D V-Cache

AMD niedawno zapowiedziało, że jego technologia 3D V-Cache trafi do procesorów Ryzen 5000, które w związku z tym doczekają się odświeżenia. Producent zapomniał jednak podać, kiedy możemy spodziewać się tych CPU na rynku, ale z pomocą przychodzą nowe przecieki. 

Według @greymon55, popularnego informatora działającego na Twitterze, który cieszy się opinią wiarygodnego źródła, procesory „Zen 3D” weszły w fazę masowej produkcji w listopadzie i prawdopodobnie minie zaledwie kilka miesięcy, zanim trafią na sklepowe półki. Spodziewać można się ich zapowiedzi już w przyszłym miesiącu, być może na targach CES, które ostatnimi laty AMD wykorzystuje do ujawniania swoich nadchodzących produktów. Tym samym sklepowa premiera nastąpiłaby zapewne już w lutym, AMD zdaje się więc szykować nam prezent na Walentynki.

Według popularnego informatora, działającego na Twitterze, odświeżone konsumenckie procesory Zen 3 trafią do sprzedaży na początku przyszłego roku. 

„Jak powiedziałem wcześniej, ZEN3D jest już w masowej produkcji od połowy tego miesiąca, a wejście na rynek zwykle zajmuje co najmniej 3 miesiące, więc skłaniam się ku ogłoszeniu go w styczniu i udostępnieniu w lutym” przeciek @greymon55 na Twitterze.

To z pewnością brzmi wiarygodnie, biorąc pod uwagę, że AMD jest również na dobrej drodze do wprowadzenia architektury Zen 4 w przyszłym roku. Procesory Zen 3D posłużą jako rodzaj rozwiązania tymczasowego, które będzie konkurować z serią Alder Lake od Intela (ta niedawno została wprowadzona do sprzedaży). Jedną z zalet produktów AMD jest to, że nadchodzące układy powinny działać dobrze na istniejących płytach głównych AM4 po zwykłej aktualizacji BIOS-u, natomiast nowe CPU Niebieskich wymagają zupełnie nowej platformy. 

W czerwcu szefowa AMD, dr Lisa Su, przedstawiła prototyp procesora Ryzen 9 5900X z pamięcią 3D V-cache. Producent ułożył 64 MB 7-nanometrowej pamięci podręcznej SRAM bezpośredniona  chiplecie CCD nad obszarem L3, aby skutecznie potroić ilość szybkiej pamięci podręcznej (do 192 MB), która jest dostarczana do rdzeni procesora Zen 3. AMD obiecuje 15-procentowy wzrost wydajności w niektórych aplikacjach, w tym w grach. To mniej więcej na równi z generacyjnym wzrostem wydajności, ale w tym przypadku chipy nadal opierają się na tej samej architekturze Zen 3, co obecne procesory z serii Ryzen 5000.

Od czasu zaprezentowania prototypu, AMD ujawniło procesory serwerowe EPYC trzeciej generacji z 3D V-Cache, które również mogą pochwalić się trzykrotnie większą ilością pamięci podręcznej L3. Zadebiutują one w pierwszym kwartale 2022 roku, co tylko zwiększa wiarygodność przecieku sugerującego, że w tym samym okresie doczekamy się odświeżenia serii Ryzen 5000.  

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wiemy, kiedy mogą zadebiutować procesory AMD Zen 3 z 3D V-Cache

 0