Odświeżone AMD Zen 3 z 3D V-Cache i 15% wzrostem wydajności już wkrótce. Kiedy DDR5?

Odświeżone AMD Zen 3 z 3D V-Cache i 15% wzrostem wydajności już wkrótce. Kiedy DDR5?

AMD zapowiedziało, że odświeży procesory Zen 3 na początku 2022 roku. Nowe wersje układów zaoferują wzrost wydajności o 15 procent w porównaniu z obecną generacją.

Dyrektor ds. marketingu AMD, John Taylor oraz szef marketingu technicznego, Robert Hallock, podzielili się swoimi przemyśleniami z okazji 50-lecia firmy, zwiastując przy okazji nowe układy. AMD potwierdza, że ​​pierwsze procesory Zen 3 z 3D V-Cache zostaną wydane na początku przyszłego roku. Dzięki nowej technologii na górze każdego chipletu dodawany jest moduł SRAM, zwiększając ilość dostępnej pamięci podręcznej L3. Potwierdzono, że odświeżone Ryzeny 5000 będą kompatybilne z płytami głównymi AM4 i pojawią się na początku 2022 r. Wpływ zwiększenia pamięci podręcznej L3 powinien być szczególnie widoczny w przypadku gier, a wewnętrzne testy porównawcze wskazują średnio 15% wzrost wydajności. 

AMD zapowiada, że w najbliższych miesiącach pojawią się odświeżone procesory Ryzen Zen 3 z 3D V-Cache, które zaoferują średnio 15% wzrost wydajności w grach.

AMD po raz pierwszy wspomniało o swojej nowej technologii chipletów 3D w czerwcu tego roku, kiedy wyjaśniło, że dodanie warstw pamięci podręcznej (3D V-Cache) na wierzchu chipletów obliczeniowych spowoduje znaczny wzrost wydajności. Aby udowodnić swoje twierdzenia, AMD porównało wydajność standardowego Ryzen 9 5900X z wydajnością prototypu Ryzen 9 5900X ze 192 MB pamięci 3D V-Cache - oba procesory taktowane z częstotliwością 4,0 GHz. Poprawa wydajności gier wzrosła nawet o 25 procent, w zależności od tytułu.

  • DOTA2 (Vulkan): +18 procent
  • Gears 5 (DX12): +12 procent
  • Monster Hunter World (DX11): +25 procent
  • League of Legends (DX11): +4 procent
  • Fortnite (DX12): +17 procent

AMD postanowiło rozwiać również nieco wątpliwości na temat nowych odsłon architektury Zen. Potwierdzono, że platforma Zen 4 i AM5 nie będzie ograniczona tylko do PCIe 4.0 i będzie oferować wsparcie dla PCIe 5.0, jak i DDR5. Konkurencyjne procesory Alder Lake od Intela zaoferują DDR5 już w przyszłym miesiącu, jednak u AMD nie uświadczymy tego zapewne przed końcem 2022 roku. Nowe gniazdo AM5 będzie miało te same wymiary, co jego poprzednik, co oznacza, że ​​istniejące systemy chłodzenia procesora będą kompatybilne bez konieczności stosowania dodatkowych zestawów montażowych. 

Na początku 2022 roku pojawi się również nowa laptopowa seria i jest niemal pewne, że chodzi tu o układy Rembrandt. Procesory te mają być produkowane w procesie TSMC 6 nm i będą wyposażone w rdzenie Zen 3 (+) oraz procesor graficzny RDNA 2. Jedną z najważniejszych cech mobilnych układów jest zmniejszone zużycie energii w wyniku bardziej dopracowanego algorytmu i nowych stanów mocy.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Odświeżone AMD Zen 3 z 3D V-Cache i 15% wzrostem wydajności już wkrótce. Kiedy DDR5?

 0