Windows 10 October 2018 Update. Blokada instalacji na niektórych CPU Intela

Windows 10 October 2018 Update. Blokada instalacji na niektórych CPU Intela

Windows 10 October 2018 Update trafił już do właścicieli systemu Microsoftu. Choć nie jest to rewolucyjny update, to przynosi kilka ciekawych nowości, np. większą integrację komputerów ze smartfonami, a to dzięki wprowadzonej Osi Czasu dla telefonów z Androidem oraz iOS. Dodatkowo w ramach jesiennej aktualizacji w Windows 10 pojawiła się aplikacja Your Phone (Twój Telefon), która umożliwia przesyłanie plików ze smartfona na komputer, wyświetlanie do maksymalnie 25 zdjęć, a nawet przeglądanie wiadomości SMS - niestety zabrakło paru elementów zapowiadanych jakiś czas temu, m.in. obsługi MMS i powiadomień ze smartfona. Oprócz tego w Windows 10 pojawił się tzw. schowek w chmurze, który pozwala na kopiowanie i przeklejanie danych pomiędzy komputerami. Oczywiście to nie wszystkie nowinki, a opis większości z nich znajdziecie w osobnej wiadomości. Okazuje się jednak, że z dobrodziejstw wersji Windows 10 October 2018 Update (1809) nie wszyscy mogą skorzystać.

Microsoft blokuje próbę aktualizacji do Windows 10 October 2018 Update posiadaczom wadliwego sterownika Intel Display Audio, wyświetlając stosowny komunikat.

Nie ściągniesz Windows 10 October 2018 Update jeśli masz wybrane CPU Intela

Dlaczego? Otóż jak poinformował Microsoft, firma wyświetla użytkownikom wybranych procesorów Intela 6 (Skylake) i nowszej generacji komunikat o braku możliwości zainstalowania aktualizacji z racji na obecność w systemie sterownika Intel Display Audio w wersjach 10.25.0.3 - 10.25.0.8, który po implementacji najnowszej łatki może powodować niespodziewane problemy np. rozładowanie baterii. Jeżeli nasz CPU znajduje się na celowniku amerykańskiego giganta, wówczas dostaniemy dwie opcje do wyboru - anulowanie aktualizacji bądź wyrzucenie sterownika. Ponadto według licznych doniesień, Microsoft w szczególnych wypadkach ukrywa dostępność jesiennej aktualizacji, zaś ręczne wymuszanie jej implementacji poprzez oficjalne narzędzie to oczywiście zabawa wyłącznie na własne ryzyko. Szczęśliwie Intel wypuścił już wersję sterownika o numerze 10.25.0.10, zawierającą niezbędne poprawki zgodne z Windows 10 October 2018 Update, dlatego chcąc uniknąć kłopotów należy pobrać paczkę Intel Graphics Driver w wersji 24.20.100.6286 lub nowszej przed próbą ściągnięcia jesiennego update'u.

Posiadacze procesorów Intela nie są jedynymi poszkodowanymi, bo na Reddit pojawił się specjalny temat, gdzie jeden z userów poinformował, że po uruchomieniu aplikacji do miksowania muzyki zauważył coś dziwnego - niektóre jego pliki po protu zniknęły. Przytoczony pechowiec wskazuje też, że nagle na partycji systemowej pojawiło się wolne 90 GB przestrzeni, a przed tym wydarzeniem na dysku pozostawało jedynie 30 GB wolnego miejsca - wątpliwe jest, by Microsoft posiadał jakiś tajny algorytm, który skompresował 60 GB 24-bitowych plików WAV w kilka gigabajtów i niestety nigdzie nie udało się odnaleźć tych ważnych dla użytkownika plików. Oprócz tego ofiarami systemu padają też zdjęcia czy filmy, a utraconych danych nie znajdziemy nawet w katalogu Windows.old. Co konkretnie jest tego powodem? Tego dokładnie nie wiadomo, ale wspomniany jegomość odradza instalację aktualizacji. 

Nie ściągniesz Windows 10 October 2018 Update jeśli masz wybrane CPU Intela

Przy okazji warto wspomnieć, że Windows 10 October 2018 Update posiada również błąd związany z Menedżerem Zadań, przez który dziesiątka nie jest w stanie wyświetlić prawidłowych informacji o użyciu procesora, aczkolwiek stosowna poprawka jest już w drodze. Pomimo iż w przypadku układów Intela problem udało się jakoś rozwiązać, to niestety pokazuje on kolejną wpadkę pojawiającą się przy okazji nowej aktualizacji dedykowanej Windows 10. Warto przypomnieć, że wiosenna paczka spowodowała na wielu komputerach liczne kłopoty, które dotknęły chociażby właścicieli popularnego programu antywirusowego Avast. Skarżono się również na problemy z samą instalacją April Update oraz błędy występujące tuż po niej. Mimo wszystko warto pochwalić Microsoft, że w tym przypadku postanowił skutecznie zareagować, uniemożliwiając posiadaczom feralnego sterownika pobranie October 2018 Update, ponieważ nie każdy użytkownik jest świadom ryzyka, jakie niesie ze sobą wspomniana instalacja.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 10 October 2018 Update. Blokada instalacji na niektórych CPU Intela

 0