Windows 11 przyniesie wzrost wydajności procesorów big.LITTLE. Skorzysta na tym Intel Alder Lake

Windows 11 przyniesie wzrost wydajności procesorów big.LITTLE. Skorzysta na tym Intel Alder Lake

Intel planuje wypuścić swój pierwszy hybrydowy procesor o architekturze typu big.LITTLE jeszcze w tym roku. Okazuje się, że premiera procesorów wpisuje się w harmonogram prac Microsoftu, a nowy Windows 11 poprawi wydajność Intel Alder Lake (i innych procesorów opartych na dużych i małych rdzeniach). Według testów przeprowadzonych przez HotHardware poprawa wyniesie około 5,8% w przypadku wyników wielowątkowych i do 2% w przypadku wyników jednowątkowych w Geekbench. Portal przetestował procesor Intel Lakefield Core i7-L16G7, wykorzystując kompilację Windows 11, która niedawno wyciekła do sieci. Testy ujawniły, że z nadejścia nowego systemu operacyjnego przede wszystkim skorzystają procesory hybrydowe, najprawdopodobniej wliczając w to nadchodzące układy Intel Alder Lake, który zapewne również będą szybciej pracować pod kontrolą Windows 11 w porównaniu do Windows 10.

Procesory Alder Lake mogą sporo zyskać po premierze Windows 11. Nowy system oferuje spory skok wydajności w przypadku procesorów hybrydowych.

Ujawniony system operacyjny Windows 11 zapewnia na tak wczesnym etapie (kompilacja najwyraźniej nie jest najnowsza i ma kilka miesięcy) niewielką poprawę w wydajności w przypadku jedynej jak dotąd hybrydowej serii procesorów Intela: Lakefield. Są to procesory o niskim poborze mocy, zawierające tylko 1 duży rdzeń i 4 małe rdzenie. Intel planuje znacznie zwiększyć liczbę małych i dużych rdzeni w procesorach Alder Lake, a przeprowadzone testy sugerują, że nowy system może w przyszłości faworyzować hybrydowe układy. Syntetyczny benchmark Cinbench R23 pokazuje znaczną poprawę w testach jednordzeniowych, z niemal 8,2% wzrostem wydajności. 

PC Mark 10 jest prawdopodobnie bliższy wydajności w świecie rzeczywistym, ponieważ testuje jednocześnie różne obciążenia. Podczas gdy Windows 10 był wyraźnie lepszy w teście tworzenia treści cyfrowych, głównie ze względu na fakt, że "11"nie ma jeszcze dedykowanych sterowników, to Windows 11 wykazał poprawę wydajności we wszystkich innych testach. Intel może być znacznie bardziej konkurencyjny w stosunku do Apple M1 - ponieważ współczynnik mocy na wat (wydajność energetyczna) będzie bardzo korzystny dzięki małym rdzeniom. Alder Lake może pozwolić Intelowi wrócić na szczyt najbardziej efektywnych energetycznie procesorów, a jak wiadomo, firma od dawna miała z tym problem.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 przyniesie wzrost wydajności procesorów big.LITTLE. Skorzysta na tym Intel Alder Lake

 0