Windows 11 uruchomiony na smartfonie z Androidem. Sprawdź jak to możliwe

Windows 11 uruchomiony na smartfonie z Androidem. Sprawdź jak to możliwe

Windows 11 zdobywa coraz więcej udziałów w rynku systemów operacyjnych, na co wskazują udostępnione dane. Nie jest to jednak oprogramowanie dedykowane smartfonom, chociaż jak się okazuje można go z powodzeniem zainstalować i uruchomić również na tego rodzaju urządzeniach. Jak?

Google udostępnił niedawno testerom wersję developer preview Androida 13, który zadebiutuje w tym roku. OS nie stanowi rewolucji, ale przyniesie pewną ewolucję w kwestii bezpieczeństwa i wydajności. Tymczasem pewien internauta z powodzeniem uruchomił na smartfonie Windowsa 11. Jak, skoro to oprogramowanie przeznaczone dla komputerów? Twórca kdrag0n wykorzystał do tego celu wirtualną maszynę, a dokładniej funkcjonalność Kernel-based Virtual Machine (KVM), dzięki której "jedenastka" z powodzeniem zadziałała na smartfonie Google Pixel 6. Należy zauważyć, że w przypadku maszyn wirtualnych możliwe jest skonfigurowanie środowiska do uruchamiania różnych systemów operacyjnych.

Deweloper zdołał z powodzeniem uruchomić Windowsa 11 na smartfonie Google Pixel 6 z zainstalowanym Androidem 13. Było to możliwe dzięki funkcjonalności Kernel-based Virtual Machine (KVM).

Wersja, na której wydaje się działać kdrag0n, nie jest systemem Windows na ARM (WoA) tylko standardowym wydaniem dla procesorów Intel lub AMD. Mówiąc wprost, twórca odpalił zwykły system Windows 11 na smartfonie z Androidem z wykorzystaniem maszyny wirtualnej. Zdaniem testera tak skonfigurowany OS jest całkiem użyteczny, aczkolwiek daleko mu do ideału, gdyż obecny build Androida 13 nie wspiera sprzętowej akceleracji GPU. Z drugiej strony deweloper zdołał na takim smartfonie zagrać w grę Doom, która ze względu na swój wiek nie stanowi żadnego wyzwania dla współczesnych maszyn.

Warto zaznaczyć, że Google w Androidzie 13 rozszerzyło KVM (Kernel-based Virtual Machine), implementując tryb Protected KVM chroniący użytkowników przed cyberatakami. Jeżeli chodzi o dostępne opcje, Android 13 natywnie umożliwi zmianę wyglądu ikon konkretnych programów, a pierwsze deweloperskie wydanie pozwala autorom implementować dodatkowe ikony. Producent chce zapewnić użytkownikom większy poziom bezpieczeństwa oraz prywatności. Stąd też przewidziano nowe menu kontroli i bezpieczeństwa. Nie zabrakło np. nowej opcji współdzielenia zdjęć i filmów. Android 13 ma zadebiutować na pierwszych urządzeniach w okolicach czwartego kwartału 2022 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 uruchomiony na smartfonie z Androidem. Sprawdź jak to możliwe

 0