Windows 7 wciąż może działać na ponad 100 milionach komputerów

Windows 7 wciąż może działać na ponad 100 milionach komputerów

To już niemal rok, odkąd Microsoft zakończył rozszerzoną obsługę systemu Windows 7 i oferuje ją tylko organizacjom, które są skłonne płacić za rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń (ESU), co tylko początkowo znacznie przyspieszyło migrację do Windows 10. Microsoft nieustannie ostrzega i zachęca użytkowników do migracji na nowszy system operacyjny, jednak szacuje się, że co najmniej 100 milionów komputerów nadal obsługuje ten coraz bardziej starzejący się system operacyjny.  Od 14 stycznia 2020 roku Windows 7 nie posiada oficjalnego wsparcia Microsoftu, które oferowane jest tylko klientom biznesowym i edukacyjni, którzy jednak płacą bardzo wysokie ceny za możliwość pozostania przy Windows 7.

Windows 7 wciąż ma pokaźną bazę użytkowników, jednak w tym roku wzrośnie opłata za wsparcie i podwoi się w roku następnym, co z pewnością przyspieszy migrację do Windows 10.

Mimo wielu zabiegów Microsoftu, użytkownicy nie spieszą się z migracją, która wydaje się wcale nie przyspieszać. W sierpniu ubiegłego roku system operacyjny nadal znajdował się na prawie jednej czwartej wszystkich urządzeń, a w rok po zakończeniu okresu dodatkowego wsparcia, liczba użytkowników nie spadła tak bardzo, jak można się spodziewać i jakby tego chciał sam Microsoft. Według StatCounter Global Stats, Windows 7 miał 17,6 procent udziału w rynku w listopadzie - ostatnim analizowanym miesiącu. To właściwie wzrost o prawie jeden procent w porównaniu z październikiem. W międzyczasie Windows 10 osiągnął 75 procent. Podobne dane pokazuje NetMarketShare. W październiku udział Windows 7 wynosił 21 procent, podczas gdy Windows 10 posiadał 74 procent.

Migracji na Windows 10 z pewnością nie blokują gracze. W najnowszej ankiecie Steam 89 procent użytkowników korzysta z systemu Windows 10, a zaledwie nieco ponad pięć procent z systemu Windows 7. Amerykański rządowy program analityczny, który podaje całkowitą liczbę odwiedzających amerykańskie witryny internetowe w ciągu ostatnich 90 dni, wykazał, że 18,9 procent użytkowników korzystało z systemu Windows 7, a 75,8 procent korzystało z systemu Windows 10. Biorąc pod uwagę, że Microsoft twierdzi, iż 1,5 miliarda użytkowników korzysta z systemów Windows, można wnioskować, że około 100 milionów ludzi nadal woli Windows 7.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 7 wciąż może działać na ponad 100 milionach komputerów

 0