Właściciel Facebooka i Instagrama pozwany przez stany za "wyrządzone szkody psychiczne"

Właściciel Facebooka i Instagrama pozwany przez stany za "wyrządzone szkody psychiczne"

Facebook był często krytykowany za to, że nie robi wystarczająco dużo, aby zwalczać znęcanie się i molestowanie w Internecie, zwłaszcza wobec małych dzieci i osób bezbronnych. Chociaż firma niezachwianie utrzymuje, że robi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo na swojej platformie, krytycy i obrońcy praw dziecka pozostają nieprzekonani.

Facebook i Instagram wyrządziły krzywdy psychiczne? Meta mierzy się z gigantycznym pozwem

Firma Meta, do której należy Facebook oraz Instagram, czyli giganci mediów społecznościowych, z których codziennie korzysta masa osób również tych młodszych, mierzy się z ogromnym pozwem w Stanach Zjednoczonych. Prokuratorzy generalni różnych stanów USA połączyli siły, by pozwać firmę-matkę Facebooka i Instagrama. We wspólnym pozwie złożonym 24 października przed sądem federalnym w Kalifornii przez 33 stany zarzuca się, że Meta konsekwentnie przedkładała zyski ponad etykę biznesową i wprowadzała opinię publiczną w błąd w sprawie „istotnych zagrożeń związanych z jej serwisami społecznościowymi”.

Firma Meta, do której należy Facebook i Instagram została pozwana przez stany za wyrządzenie krzywd psychicznych nastoletnich użytkowników i stworzenie mechanizmów uzależniających od swoich platform.

Meta pozwana przez stany

W pozwie stwierdzono, iż korporacja Marka Zuckerberga "wykorzystuje potężne bezprecedensowe technologie w celu przyciągnięcia, angażowania i ostatecznego usidlania młodzieży", nie bacząc przy tym na ich bezpieczeństwo w sieci i stan psychiczny. Meta ma wykorzystywać swoich nastoletnich oraz podatnych na wpływy użytkowników do tworzenia modelu biznesowego, dzięki któremu spędzaliby oni na platformie jak najwięcej czasu.

W pozwie zarzuca się, że Meta świadomie pomagała i podżegała do uzależnienia dzieci od mediów społecznościowych, co przynosiło korzyści Facebookowi i Instagramowi. "Meta nie ujawniła, że jej algorytmy zostały zaprojektowane w celu wykorzystania reakcji dopaminowych młodych użytkowników i stworzenia uzależniającego cyklu zaangażowania”.

W pozwie oprócz lekceważenia zdrowia psychicznego młodych odbiorców Mecie zarzucono także naruszenie prawa zakazującego gromadzenia danych ludzi poniżej 13. roku życia. Stany domagają się znacznych kar cywilnych i kilku zmian w sposobie Meta działa, szczególnie jeśli chodzi o obsługę kont dzieci i ich danych.

Po złożeniu pozwu Meta wydała oświadczenie, w którym wyraziła rozczarowanie, że zdecydowano się na wszczęcie postępowania sądowego w tej sprawie, zamiast szukać rozwiązań ogólnobranżowych. Firma uważa również, że w różnych serwisach opracowała „ponad 30 narzędzi”, które mają wspierać młodych użytkowników i ułatwiać rodzicom śledzenie ich aktywności w mediach społecznościowych.

Przytoczony zbiorowy pozew nie jest jedyny, z którym mierzy się Meta. Na wokandach są sprawy prowadzone w mniejszych sądach oraz w Waszyngtonie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Właściciel Facebooka i Instagrama pozwany przez stany za "wyrządzone szkody psychiczne"

 0