Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej wystąpiła do Sądu Rejonowego w Tagańsku z żądaniem uznania za organizację ekstremistyczną stowarzyszenia, w którego skład wchodzą Viktor Kislyi, twórca kultowej gry "World of Tanks", oraz Malik Chatazhaev, właściciel firmy Lesta Igri, obecnego wydawcy gry na rynku rosyjskim i białoruskim. Prokuratura domaga się także konfiskaty 100% udziałów Lesta LLC na rzecz państwa.
Podstawą oskarżeń jest działalność określona jako „ekstremistyczna”, polegająca m.in. na organizacji przez Wargaming – dawniej macierzystą firmę Lesta Igri – zbiórki pieniędzy na rzecz Ukrainy. W 2023 roku Wargaming wsparło inicjatywę prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w ramach projektu United24, organizując akcję charytatywną, której celem była pomoc w zakupie karetek pogotowia dla ukraińskich miast.
Dowodami w sprawie mają być artykuły prasowe, takie jak: „Jak Wargaming przetrwało 25 lat - poradziło sobie z wojną na Ukrainie”, „Najbardziej militarna gra World of Tanks przeciwko specjalnej operacji Rosji” oraz „Wargaming uruchomiło projekt charytatywny z ukraińską treścią i grami, aby zebrać pieniądze na karetkę”. W ocenie Prokuratury Generalnej takie działania są sprzeczne z interesami Federacji Rosyjskiej.
Zamrożenie kont i walka o przetrwanie
Wcześniej, w ramach postępowania egzekucyjnego, Federalna Służba Komornicza zajęła rachunki bankowe firm powiązanych z Lesta Games: Lesta LLC, Lesta Games Moscow LLC oraz Lesta Games Emzhensi. Firma odwołała się od decyzji Sądu Rejonowego w Tagańsku, która doprowadziła do blokady kont oraz zakazu podejmowania działań prawnych i finansowych.
Tło sprawy: rozdział Wargaming i Lesta Igri
Wargaming, pierwotnie białoruska firma założona przez Viktora Kislyiego, była od lat producentem jednej z najpopularniejszych gier na świecie – "World of Tanks". Lesta Studio, powstała w Petersburgu, od 2011 roku była częścią Wargaming, pracując nad grą "World of Warships". W 2022 roku, po rozpoczęciu tzw. Specjalnej Operacji Wojskowej Rosji na Ukrainie, Wargaming ogłosiło wycofanie się z rynku rosyjskiego i białoruskiego, przekazując wszystkie operacje firmie Lesta Igri.
Oficjalnie, od tego momentu Lesta Igri i Wargaming miały funkcjonować jako dwa całkowicie odrębne podmioty bez powiązań finansowych. Lesta Igri, kierowana przez Malika Khatajieva, przejęła lokalne wersje gier "World of Tanks", "World of Warships" oraz "Tanks Blitz", operując na własnych serwerach i z własnymi bazami danych, zgodnie z rosyjskim prawem o ochronie danych osobowych.
„Nasze projekty rozwijają się według własnej mapy drogowej, mamy własne działania i własne plany” – informowało biuro prasowe Lesta Igri. – „Bazy graczy Lesta i Wargaming to różne bazy. Nie mamy dostępu do kont graczy Wargaming i odwrotnie”. Firma podkreślała również, że w ich wersji "World of Tanks" wprowadzono zmiany niedostępne w międzynarodowej wersji gry, takie jak wprowadzenie 11. poziomu rozwoju czołgów.
Przychody i rola Lesta Igri w Rosji i na Białorusi
W 2023 roku Lesta Igri osiągnęła przychody na poziomie 22 miliardów rubli, zatrudniając około 1800 osób – 860 w Petersburgu i 800 w Mińsku. Po odłączeniu od Wargaming, firma musiała samodzielnie rozwijać działy marketingu, badań i rozwoju oraz centra danych.
Mimo deklarowanej niezależności, Prokuratura Generalna wskazuje na powiązania historyczne oraz wsparcie, jakie Wargaming udzielił ukraińskim organizacjom, jako podstawę do wszczęcia postępowania o uznanie stowarzyszenia Kislyiego i Khatajieva za ekstremistyczne i przejęcia ich aktywów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chcą uznać twórców „World of Tanks” za ekstremistów i znacjonalizować ich majątek