Wsparcie dla Ryzenów 5000 na płytach z serii 400 jeszcze w tym roku… choć nie dla wszystkich

Wsparcie dla Ryzenów 5000 na płytach z serii 400 jeszcze w tym roku… choć nie dla wszystkich

AMD jeszcze niedawno twierdziło, że na wsparcie dla procesorów Ryzen 5000 na starszych płytach głównych z chipsetami z serii 400 przyjdzie nam poczekać do początku przyszłego roku. Zdaje się jednak, że producenci płyt głównych nie chcą czekać aż tak długo i zdecydowali się na zapewnienie stosownej obsługi już teraz. Mowa tu konkretnie o trzech firmach (przynajmniej na razie, ponieważ można spodziewać się, że ich śladami lada moment podążą kolejne), które zdecydowały się na zapewnienie obsługi CPU z serii Ryzen 5000 (Zen 3) na MOBO z serii 400 przed 2021 rokiem. Chodzi tu konkretnie o BioStar, ASRock oraz ASUS. Co więcej, ASRock już udostępnił stosowny BIOS (na razie w wersji beta), gotowy na te procesory.

Producenci płyt głównych nie chcą czekać do 2021 roku i zdecydowali się na zapewnienie obsługi Ryzenów 5000 na płaytach z serii 400 jeszcze w tym roku.

Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

By zapewnić kompatybilność, potrzebować będziemy BIOS dla konkretnych modeli B450, który wspiera AGESA przynajmniej w wersji 1.0.8.1. Ten kod AGESA jest niezbędny do zapewnienia obsługi procesorów Ryzen 5000 (Renoir). By zapewnić sobie jednak pełną wydajność najnowszej generacji Ryzenów, wymagane jest wsparcie przez płytę główną B450 dla protokołu AGESA 1.1.0.0 lub nowszego. Biostar potwierdziło już za pośrednictwem Twittera, że wkrótce, jeszcze przed końcem roku, udostępni stosowne aktualizacje ze wsparciem dla Ryzenów 5000 na płytach z serii 4000. ASUS z kolei obiecał, że wsparcie dla jego płyt zostanie udostępnione w grudniu wraz z wypuszczeniem BIOS z AGESA 1.1.8.0. W przypadku tego ostatniego producenta obsługa CPU zen 3 zapewniona ma być dla wszystkich płyt z serii 400, a nie tylko B450.        

Co ciekawe jednak, pomimo że ASRock było pierwsze, to jednak tajwański producent zaraz po tym jak udostępnił stosowny BIOS w wersji beta dla płyt B450 (nie wspomniał jeszcze nic na temat X470), szybko wycofał go ze swojej strony, co odnotowane zostało przez portal AnandTech. Nie wiadomo skąd ta nagła zmiana zdania, ale być może był to wynik interwencji z góry. Jeśli zaś chodzi o pozostałych producentów, takich jak MSI czy Gigabyte, ci na chwilę obecną milczą w temacie. Zapewne więc czekają na wspomniany przez AMD oficjalny termin, czyli pierwszy kwartał przyszłego roku.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wsparcie dla Ryzenów 5000 na płytach z serii 400 jeszcze w tym roku… choć nie dla wszystkich

 0