Wyciek ujawnia maksymalne zegary DDR5 na płytach ASUS Z690. Nie tego oczekiwaliśmy?

Wyciek ujawnia maksymalne zegary DDR5 na płytach ASUS Z690. Nie tego oczekiwaliśmy?

Wiele osób czeka na procesory Intel Alder Lake-S, jednak jedną z najważniejszych nowości obok samych CPU będzie wprowadzenie pamięci DDR5 do sektora konsumenckiego. Teraz dowiedzieliśmy się, jak wysoko będzie można ustawić zegary pamięci na płytach Z690.

Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, ze ujawnione w przecieku możliwości płyt głównych dotyczą jedynie tych tańszych konstrukcji. Jeśli więc liczycie na taktowania rzędu 8000 Mhz, które widzieliśmy przy okazji flagowych podzespołów, to jeszcze nie tym razem. Cztery wymienione tutaj płyty główne to poziom podstawowy i nie pozwolą one wydobyć pełnego potencjału DDR5. Taktowania na poziomie 6000 i 6400 MHz mogą nie wydawać się szczególnie imponujące, jako maksymalny poziom podkręcania. ASUS albo stosuje ograniczenia na swoich bardziej budżetowych konstrukcjach, albo wartości te nie są ostatecznymi prędkościami podkręcania pamięci dla tych płyt.

Niskie i średnie modele płyt głównych Asus Z690 mogą oferować dość rozczarowujące maksymalne taktowania DDR5. Wartości są dalekie od 8000 MHz i wyższych, którymi chwalą się producenci.

Nazwy modeli płyt Z690 od Asusa wyciekły już kilka tygodni temu, dzięki czemu możemy przypisać wartości do konkretnych modeli, bo te z wycieku są podane dość niedbale. Dwie z tych płyt, TUF Gaming Z690-Plus D4 oraz najprawdopodobniej ROG Strix Z690-A Gaming D4 w wersji Wi-Fi zaoferuje najwyższą częstotliwość 5333 MHz. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ obie płyty bazują na DDR4, a najwyższa prędkość pamięci jest na poziomie obecnych płyt Asus Z590.

Następnie mamy Prime Z690-A, która będzie płytą średniej klasy i nie należy do rodziny ROG. Płyta ta zaoferuje zegary do 6000 MHz. Ostatni model wydaje się być płytą, która jeszcze nie wyciekła, ale przypuszczalnie jest to ROG Strix Z690-F Gaming, ponieważ istnieje wersja DDR4 tej płyty. Tutaj szybkości pamięci są nieco wyższe i wynoszą 6400 MHz, jednak wciąż są dość niskie w porównaniu z wyciekami ukazującymi DDR5 8000 MHz na płycie Gigabyte Z690 AORUS Tachyon.

Chociaż podane zegary DDR5 nie są do końca oszałamiające, trzeba pamiętać, że są to płyty główne Z690 klasy podstawowej. W związku z tym będą bardziej koncentrować się na cenie niż na wydajności. Poza tym nie ma co oczekiwać, że platforma z procesorem Alder Lake-S będzie tania, nie mówiąc już o płytach głównych Z690 i modułach pamięci DDR5, które będą wymagane do prawdziwego skoku wydajności nowej generacji.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciek ujawnia maksymalne zegary DDR5 na płytach ASUS Z690. Nie tego oczekiwaliśmy?

 0