Wyciekł BIOS dla płyt ASRock X370 ze wsparciem dla procesorów Ryzen 5000 (Zen 3)

Wyciekł BIOS dla płyt ASRock X370 ze wsparciem dla procesorów Ryzen 5000 (Zen 3)

ASRock przygotowało nowy BIOS w wersji alpha dla swoich płyt głównych z chipsetem X370. Ten zapewnia wsparcie dla najnowszych procesorów AMD, czyli Ryzen 5000 (Vermeer) oraz układów APU Ryzen 4000 (Renoir) na starszej, oficjalnie niewspieranej już platformie. Trzeba jednak podkreślić fakt, że mamy tu do czynienia z firmwarem w wersji alpha, co oznacza, że po to oprogramowanie powinni sięgać jedynie doświadczeni użytkownicy, w szczególności entuzjaści, którzy znają się na rzeczy. Wspomniany BIOS został opublikowany na forum JZelectronic, gdzie na dowód pokazano także screenshot prezentujący procesor Ryzen 5 5600X działający na płycie głównej ASRock X370 Taichi.   

ASRock przygotowało nowy BIOS w wersji alpha dla swoich płyt głównych z chipsetem X370. Ten zapewnia wsparcie dla najnowszych procesorów AMD, czyli Ryzen 5000...

Wyciekł BIOS dla płyt ASRock X370 ze wsparciem dla procesorów Ryzen 5000 (Zen 3)

Na chwilę obecną nie wiemy jednak, jak wiele nowych funkcji wprowadzonych przez architekturę Zen 3 jest dostępnych na platformie X370, ale spodziewać można się, że zaawansowane optymalizacje napięcia czy technologia Smart Access Memory mogą nie działać na tych płytach głównych. Warto przypomnieć bowiem, że seria X370 wciąż bazowała na interfejsie PCI Express 3.0, co ogranicza jej możliwości w zakresie nowoczesnych funkcjonalności. P6.61 BIOS jest dostępny już przez stronę internetową JZelectronics, ale nie zalecany zabawy tym oprogramowaniem, przynajmniej dopóki firmware nie zostanie oficjalnie wypuszczony przez ASRock lub przynajmniej producent nie zapowie go publicznie.   

Jak na razie tajwański producent milczy, pomimo faktu, że portal Tom’s Hardware postanowił odezwać się do niego w tej sprawie. Redakcja postanowiła także zasięgnąć języka u źródła i poprosiła AMD o komentarz w tej sprawie. Firma zapytana wprost, czy zamierza zapewnić wsparcie dla procesorów Zen 3 na starszych generacjach płyt głównych z podstawką AM4 stanowczo zaprzeczyła, jakoby miała takie plany. „AMD nie zamierza włączać ani wspierać  procesorów AMD Ryzen serii 5000 na chipsetach AMD 300”. Wszystko więc w rękach producentów płyt głównych. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekł BIOS dla płyt ASRock X370 ze wsparciem dla procesorów Ryzen 5000 (Zen 3)

 0