Wyciekła domniemana specyfikacja 3 topowych CPU Intel Core 9. generacji

Wyciekła domniemana specyfikacja 3 topowych CPU Intel Core 9. generacji

Intel jest już praktycznie gotowy do premiery procesorów Core 9. generacji i jeśli wierzyć ostatnim plotkom, to zaprezentuje je już za tydzień, 1. sierpnia. Najnowsze doniesienia zdradzają natomiast specyfikację trzech topowych modeli z tej rodziny. Źródłem tych informacji jest chiński portal Coolaler, który wielokrotnie zasłynął sprawdzonymi przeciekami, ale warto nadmienić, że podawane przez nich dane nie do końca pokrywają się z tym, co docierało do nas wcześniej. Jeśli jednak informacje te się potwierdzą, to oznaczać będzie wprowadzenie do platformy LGA115x 8-rdzenowych modeli. Co więcej, marka Core i9 w końcu trafi do segmentu konsumenckiego i w jej skład wchodzić będą 8 rdzeniowe, 16-wątkowe modele. W ramach Core i7 oczekiwać możemy 8-rdzeniowych i 8-wątkowych CPU, co oznacza zwiększenie liczby rdzeni w stosunku dotychczasowych procesorów z tej serii, ale jednocześnie zmniejszenie liczby wątków. Core i5 pozostać ma bez zmian, czyli z 6 rdzeniami i 6 wątkami. 9. generacja bazować ma oczywiście na nowej litografii 14 nm++ („Whiskey Lake"), czyli kolejnej usprawnionej wersji Skylake, która przyniesie polepszenie IPC (instrukcje na cykl).

Wyciekła domniemana specyfikacja 3 topowych CPU Intel Core 9. generacji

I tak, flagowy Core i9-9900K, jak już wspomniałem, będzie 8-rdzeniowym modelem z włączonym HyperThreadingiem, przekładającym się na 16 wątków. Jego bazowe taktowanie wynosić ma 3,6 GHz i dochodzić powinno do 5 GHz w trybie Turbo Boost dla 1-2 rdzeni (dla 4 ma to być 4,8 GHz, a dla 6-8 jakieś 4,7 GHz). Na pokładzie znajdziemy także 16 MB pamięci cache L3, a co ciekawe TDP procesora pozostało bez zmian względem poprzedników i wynosi 95 W. Następny w kolejce Core i7-9700K to bezpośredni następca i7-8700K, który otrzyma 8 rdzeni, ale pozbawiony będzie obsługi wielowątkowości, co da mu 8 wątków. CPU pracować ma z bazową prędkością na poziomie 3,6 GHz, a w trybie Turbo Boost osiąga podobno 4,9 GHz dla jednego rdzenia (4,8 GHz dla dwóch, 4,7 GHz dla 4 i 4,6 GHz dla 6-8). Pamięć cache L3 zredukowana ma być w tym przypadku do 1,5 MB na rdzeń, co daje łącznie 12 MB. Ostatni z ujawnionych układów to Core i5-9600K i w tym wypadku zmiany w stosunku do poprzedniej generacji zdają się być najmniejsze. Wciąż otrzymać mamy bowiem 6-rdzeniowe i 6-wątkowe CPU z 9 MB pamięci cache trzeciego poziomu. Nominalne taktowanie jest tutaj najwyższe, ponieważ wynosić ma 3,7 GHz, ale w trybie Turbo ograniczać ma się już do 4,6 GHz dla jednego rdzenia (4,5 GHz dla 2 rdzeni, 4,4 GHz dla 4 rdzeni i 4,3 GHz dla wszystkich).

Test budżetowych procesorów Intel Celeron G4900 oraz Pentium Gold G5400

Warto zaznaczyć, że specyfikacja modelu Core i5-9600K opublikowana była już na stronie Intela, gdzie maksymalne taktowanie tego układu było nieco niższe i wynosiło 4,5 GHz, a nie 4,6 GHz, ale niewykluczone, że przedwcześnie opublikowane przez Niebieskich dane nie były jeszcze finalne. Niemniej jednak, tradycyjnie już radzimy podchodzić do informacji opublikowanych przez Coolaler z odpowiednim dystansem, by uniknąć później rozczarowania. Ale jeśli znajdą one potwierdzenie w rzeczywistości, to nowe procesory Niebieskich mogą okazać się zdecydowanie bardziej ekscytujące niż się dotychczas wydawało i zamiast typowego odgrzewania kotletów możemy otrzymać kilka naprawdę ciekawych modeli. Trzeba przy tym nadmienić, że 9. generacja procesorów Intela ma być kompatybilna z istniejącymi płytami głównymi wyposażonymi w chipsety z serii 300 i ich producenci będą musieli jedynie wypuścić stosowną aktualizację BIOS (niektórzy już to uczynili). Premiera tych układów spodziewana jest pod koniec trzeciego kwartału, ale ostatnie plotki sugerowały, że zapowiedź nastąpić może już 1 sierpnia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekła domniemana specyfikacja 3 topowych CPU Intel Core 9. generacji

 0