Wyciekła lista laptopowych procesorów Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus

Wyciekła lista laptopowych procesorów Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus

Z nowych przecieków wynika, że Qualcomm przygotowuje co najmniej 8 nowych procesorów należących do rodziny Snapdragon X. Podzielona będzie ona na dwie serie - Snapdragon X Elite oraz Snapdragon X Plus.

Snapdragon X

Qualcomm przygotowuje się na premierę nowych chipów Snapdragon X. Udostępnione przecieki wskazują na przynajmniej 8 różnych modeli. Warto jednak dodać, że istnieją także 4 jeszcze nieznane jednostki. Snapdragon X będzie dzielić się na dwie serie. Jedną z nich będzie Snapdragon X Elite. Zgodnie z przeciekiem przynależeć będą do niej następujące modele: 

  • Snapdragon X Elite X1E84100
  • Snapdragon X Elite X1E80100
  • Snapdragon X Elite X1E78100
  • Snapdragon X Elite X1E76100

Dowiedzieliśmy się już także, że jeden z nich, model z końcówką X1E80100, ma być wyposażony w łącznie 12 rdzeni (konfiguracja 8 + 4) oraz oferować taktowanie do 4,3 GHz. 

Idąc dalej, w skład serii Snapdragon X Plus wchodzić mają te procesory:

  • Snapdragon X Plus X1P64100
  • Snapdragon X Plus X1P62100
  • Snapdragon X Plus X1P40100
  • Snapdragon X Plus X1P56100

I chociaż specyfikacje wymienionych modeli nie są jeszcze znane to można spodziewać się, że seria Plus będzie oferować mniejszą wydajność względem linii Elite. Być może wynikać będzie to z mniejszej ilości rdzeni czy też niższych zegarów. Qualcomm może również zdecydować się na słabsze GPU. 

Chipy ARM dla laptopów mają sporo plusów

Jeśli chodzi o same procesory Snapdragon X to są one dedykowane komputerom mobilnym. W przeciwieństwie do procesorów Intela czy AMD, te Snapdragony będą oparte na architekturze ARM, czyli tej samej, na której bazują chipy Appla'a z serii M. W praktyce zatem można spodziewać się między innymi mniejszego zużycia energii, oraz co za tym idzie lepszego czasu pracy na baterii. Do tego dojdą także najpewniej niższe temperatury co może pozwolić - tak jak w przypadku MacBooków Air - na pozbycie się wentylatorów i użycie pasywnego chłodzenia. Zalet Snapdragonów X Elite oraz Plus może być zatem całkiem sporo.

Rodzina Snapdragon X będzie wykorzystywać nowe rdzenie Oryon i będzie produkowana w procesie litograficznym 4 nm TSMC. Pojawić ma się także wsparcie nawet dla 64 GB pamięci LPDDR5X-8533, dysków PCIe 4.0 oraz Wi-Fi 7. Laptopy na chipach ARM od Qualcomma mogą być zatem bardzo ciekawą opcją.
 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekła lista laptopowych procesorów Snapdragon X Elite i Snapdragon X Plus

 0