Wyciekła specyfikacja drugiej generacji procesorów AMD Ryzen Threadripper

Wyciekła specyfikacja drugiej generacji procesorów AMD Ryzen Threadripper

Co prawda gracze PC zdają się koncertować swoją uwagę głównie na nowych kartach graficznych NVIDII, ale entuzjaści mają na oku również nadchodzącą drugą generację procesorów Ryzen Threadripper od AMD, która powinna zadebiutować w ciągu kilku tygodni. Teraz, dzięki nowemu przeciekowi z bazy danych HWBOT, mamy zaś okazję zapoznać się z taktowaniami, TDP i liczbą rdzeni poszczególnych modelu CPU z tej serii. Tym samym uzyskujemy nie tylko potwierdzenie dotychczasowych doniesień, ale i ujawnienie specyfikacji zupełnie nowego modelu Threadripper 2970X. Wśród procesorów, które pojawiły się w HWBOT, znajdziemy również dobrze już znanego 32-rdzeniowego flagowca - Ryzen Threadripper 2990X oraz 16-rdzeniowego Threadrippera 2950X, o którym wspominały ostatnie przecieki (tego traktować można jak bezpośredniego następcę zeszłorocznego Threadrippera 1950X).

W bazie danych HWBOT pojawiła się specyfikacja trzech nadchodzących procesorów Ryzen Threadripper.

Wyciekła specyfikacja drugiej generacji procesorów AMD Ryzen Threadripper

Warto najpierw wspomnieć, że jeden z użytkowników serwisu Reddit dostrzegł na stronie AMD wpis ujawniający nazwy 2990WX, 2970WX, 2950X i 2920X. Ten nie zawierał jednak żadnych dodatkowych informacji, ale spekuluje się, że literka „W” w nazwie odnosić może się do chłodzenia cieczą. Wróćmy jednak do tego, co ujawniła baza danych HWBOT. I tak, Threadripper 2990X ma być pierwszym desktopowym procesorem wyposażonym w 32 rdzenie i 64 wątki. Ten potwór taktowany ma być bazowym zegarem na poziomie 3,4 GHz, który w trybie Turbo z XFR2 wzrośnie do 4,2 GHz, na co pozwalać ma przesiadka na 12 nm proces technologiczny od GlobalFoundries. Jego TDP wynosić powinno 250 W, co na taką specyfikację wydaje się dość rozsądnym zapotrzebowaniem energetycznym. Premiera tego układu spodziewana jest 13 sierpnia, a jego cena wynosić może 1499 USD.

Następny w kolejce jest Threadripper 2970X, czyli 24-rdzeniowy model z 48 wątkami, którego bazowe taktowanie wynosić ma 3,5 GHz. Nie znamy jeszcze jego osiągnięć w trybie Turbo, ale spodziewać można się, że zanotuje wynik przynajmniej na poziomie 2990X, czyli 4,2 GHz. Jego TDP wynosić ma zaś 180 W. Sugerowana cena tego CPU pozostaje niespodzianką, ale oczekiwać można, że zamknie się w przedziale 999-1199 USD. Ryzen Threadripper 2950X to natomiast 16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor, podobnie jak jego poprzednik - 1950X. AMD udało się jednak mocno obniżyć TDP, ze 180 W do jedynie 125 W. Jego prędkość nominalna to 3,1 GHz (nie znamy wartości Turbo), a cena kształtować ma się na poziomie 599-799 USD. Tajemniczy Threadripper 2920X jak na razie pojawił się jedynie na stronie producenta i możemy jedynie zakładać, że otrzyma on 12 rdzeni, stanowiąc zastępstwo dla 1920X. Jego TDP nie powinno też przekroczyć 125 W.

Test procesora AMD Ryzen Threadripper 1950X. HEDT na miarę oczekiwań?

Oczywiście nie są to jeszcze potwierdzone informacje, więc warto podchodzić do nich z rezerwą, ale nie powinniśmy już zbyt długo czekać na oficjalną zapowiedź ze strony AMD, które ujawniło drugą generację Threadripperów na targach Computex, obiecując, że te trafią do sprzedaży w drugiej połowie roku. Pierwsza generacja debiutowała na rynku w sierpniu, dlatego też wiele osób zakłada, że nowe modele także będą miały swoją premierę w tym miesiącu, a w nieoficjalnych odniesieniach pada data 13 sierpnia. Nie wiemy, czy tego dnia na sklepowe półki trafią wszystkie modele z tej serii, ale spodziewać można się przynajmniej pierwszej fali układów Ryzen Threadripper.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekła specyfikacja drugiej generacji procesorów AMD Ryzen Threadripper

 0