Wyciekły informacje o kolejnych generacjach procesorów AMD. Na liście Zen 5 i Zen 6

Wyciekły informacje o kolejnych generacjach procesorów AMD. Na liście Zen 5 i Zen 6

Kanał Moore's Law Is Dead naprawdę nie zawodzi w kwestii przecieków. Tym razem ujawnione zostały slajdy z wewnętrznej prezentacji AMD. Zdradzają one plany dotyczące kolejnych generacji procesorów wraz ze szczegółami, jak chociażby przyrost IPC. Na slajdach odnajdziemy informacje o architekturze Zen 5 oraz Zen 6.

Przecieki o nadchodzących procesorach AMD

Kanał Moore's Law Is Dead znów dostarczył szereg interesujących przecieków na temat niezaprezentowanego jeszcze sprzętu. Tym razem dotyczą one kolejnych generacji procesorów AMD. W najnowszym wideo pokazane zostały slajdy, które mają pochodzić z wewnętrznej prezentacji AMD. Tym, co nas najbardziej interesuje są znajdujące się na nich szczegóły na temat przyszłych CPU. Wśród nich odnajdziemy chociażby informacje na temat wzrostu IPC (instrukcji na cykl). 

Później, w drugiej połowie 2025 roku, zadebiutować ma architektura Zen 6 (Morpheus). W przypadku tych układów wykorzystane mają być już procesy 3 nm oraz 2 nm.

Część z informacji dotyczy architektury Zen 5 (Nirvana), na której bazować mają procesory z linii Ryzen 8000. Według informacji zawartych na slajdzie, wykorzystana ma być tutaj litografia 4 nm/3 nm. Oczekiwany wzrost IPC wynosi 10-15%. Ponadto pojawić ma się także 48KB pamięci podręcznej danych. Szczegóły ze slajdu mówią także o 6 ALU oraz nowej opcji rdzenia z niskim poborem mocy. Są też informacje o zestawie 16 rdzeni, co oznacza najpewniej, że tyloma maksymalnie będą dysponowały procesory z serii Ryzen 8000. Jeśli chodzi o pojawienie się Zen 5 to powinniśmy oczekiwać tego wydarzenia w pierwszej połowie 2024 roku. 

AMD Zen 6

Później, w drugiej połowie 2025 roku, zadebiutować ma architektura Zen 6 (Morpheus). W przypadku tych układów wykorzystane mają być już procesy 3 nm oraz 2 nm. Względem poprzedniej architektury, Zen 5, wzrost IPC ma wynieść 10%. Większa ma być również liczba rdzeni. W tym przypadku do 32, jednak informacje odnoszą się najpewniej do jednostek Zen 6c.

Jeśli AMD planuje wspierać platformę AM5 tak długo, jak wspierało AM4, to obie serie (Zen 5 i Zen 6) powinny być z nią kompatybilne. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekły informacje o kolejnych generacjach procesorów AMD. Na liście Zen 5 i Zen 6

 0