Wyciekły slajdy AMD z 16-rdzeniowym Ryzenem 9 3950X i Radeonem RX 5700 XT

Wyciekły slajdy AMD z 16-rdzeniowym Ryzenem 9 3950X i Radeonem RX 5700 XT

Targi E3 ruszają lada chwila (już dziś o 22:000 konferencja Microsoftu) i w tym roku w Los Angeles spodziewamy się nie tylko prezentacji nowych gier, ale także sprzętu dla graczy, w tym nowej generacji kart graficznych od AMD. Do sieci wyciekły właśnie nowe slajdy, które pochodzić mają z jutrzejszej konferencji AMD, na której spodziewamy się oficjalnej zapowiedzi serii Radeon RX 5700. Te nie tylko ujawniają specyfikację modelu Radeon RX 5700 XT, ale także zdają się potwierdzać istnienie 16-rdzeniowego procesora Ryzen 9 3950X, aczkolwiek w tym drugim przypadku nie mamy pewności, czy AMD zdecyduje się na prezentację tego flagowego CPU na E3 2019, czy też zostawi sobie tego asa w rękawie i poczeka najpierw na ruch ze strony Intela. Co więcej, nie mamy pewności co do autentyczności tych slajdów i choć nic nie wskazuje na to, że byśmy mieli do czynienia z fałszywką, to jednak warto zachować nieco dystansu w stosunku do tych doniesień.

Do sieci wyciekły właśnie nowe slajdy, które pochodzić mają z jutrzejszej konferencji AMD, na której spodziewamy się oficjalnej zapowiedzi serii Radeon RX 5700.

Zacznijmy od procesora Ryzen 9 3950X, który na slajdzie promowany jest jako pierwszy 16-rdzeniowy CPU dla graczy. I w gruncie rzeczy trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ AMD po raz kolejny podniesie poprzeczkę, jeśli chodzi o liczbę rdzeni w mainstreamowych procesorach. Potwierdza to przecieki, które krążyły w sieci jeszcze przed targami Computex 2019 i zastosowany tu design typu chiplet wykorzystywać ma wszystkie dostępne rdzenie z obu kości. Co więcej, choć zachowany będzie tu poziom TDP modelu Ryzen 9 3900X, czyli 105 W, to jednak okupione będzie to niższą bazową częstotliwością taktowania układu, wynoszącą w tym przypadku tylko 3,5 GHz. Z drugiej jednak strony, w trybie Turbo procesor osiągać ma o 100 MHz wyższy wynik, czyli 4,7 GHz (najwyższa prędkość spośród wszystkich nowych Ryzenów). Całości dopełniać ma zaś 72 MB łącznej pamięci cache.

Jeśli zaś chodzi o kartę graficzną Radeon RX 5700 XT, to w tym przypadku AMD zdecydować miało się na zastosowanie 40 jednostek obliczeniowych Compute Units (CU), co przekłada się na 2560 procesorów strumieniowych. Bazowy zegar zastosowanego tu GPU Navi wynosić ma 1605 MHz, ale co ciekawa karta doczekać ma się także specjalnego trybu gier, gdzie pracować będzie z prędkością 1755 MHz, a w trybie Boost osiągnie 1905 MHz. Więcej na temat nowości, jaką jest Game Mode, powinniśmy usłyszeć w trakcie jutrzejszej konferencji. Poza tym, RX 5700 XT wyposażony ma zostać w 8 GB pamięci GDDR6, ale zastosowana magistrala i taktowanie pamięci pozostają tajemnicą. Podobnie zresztą jak cena, która będzie tu kluczowa. Przypominamy, że AMD obiecywało wydajność na poziomie GeForce’a RTX 2070, więc jeśli chce przekonać graczy do swojego produktu, to jego cena musi być wyraźnie niższa, ponieważ konkurencja oferuje także sprzętowe wsparcie dla ray tracingu i DLSS. Seria Radeon RX 5700 trafić ma do sprzedaży w przyszłym miesiącu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekły slajdy AMD z 16-rdzeniowym Ryzenem 9 3950X i Radeonem RX 5700 XT

 0