Wykorzystał wentylator z RTX 4090 Founders Edition do chłodzenia CPU. Różnice są naprawdę duże

Wykorzystał wentylator z RTX 4090 Founders Edition do chłodzenia CPU. Różnice są naprawdę duże

Wygląda na to, że członkom forum Chiphell spodobały się możliwości oferowane przez wentylatory montowane w kartach GeForce RTX 4090 Founders Edition. Jeden z nich postanowił zamontować taki wentylator na radiatorze odprowadzającym ciepło z procesora. Według autora, różnice są znaczące. Inni poszli nawet o krok dalej i wprowadzili pewne modyfikacje poprawiające kulturę pracy oraz przepływ powietrza.

Wentylator z RTX 4090 wykorzystany do chłodzenia procesora

Jeśli wentylatory sprawdzają się na karcie graficznej, to czemu miałoby być inaczej na przykład wewnątrz obudowy lub na radiatorze odprowadzającym ciepło z procesora? Widocznie taka myśl przeszła przez głowy kilku członków forum Chiphell. Jeden z nich opublikował zdjęcie komputera, wewnątrz którego, na chłodzeniu CPU, zamontowany był wentylator stosowany w kartach GeForce RTX 4090 Founders Edition.

Według autora, dzięki tej modyfikacji temperatura procesora spadła o 8-9℃ w porównaniu do wentylatora ThermalrightTL-C12 i o 4-5℃ w stosunku do modelu Cooler Master Mobius 120P.

Wentylator z RTX 4090 w ramce

Źródło: Chiphell/lin88747

 

Według autora, dzięki tej modyfikacji temperatura procesora spadła o 8-9℃ w porównaniu do wentylatora ThermalrightTL-C12 i o 4-5℃ w stosunku do modelu Cooler Master Mobius 120P. Chłodzenie z niestandardowym wentylatorem dawało radę z obciążonym Intel Core i5-13600KF i jednocześnie generowało mniejszy hałas. Autor zwrócił jednak uwagę, że przy niskich obrotach słyszalne było "brzęczenie".

Podobnej modyfikacji dokonało kilka innych osób

Podobnej modyfikacji wentylatorów z RTX 4090 dokonało więcej użytkowników. Według jednego z nich, dzięki zastosowaniu specjalnie przygotowanej ramki, wentylator może pracować nie tylko ciszej, ale dodatkowo tłoczone przez niego powietrze jest bardziej skoncentrowane. Inna osoba pochwaliła się swoją wersją ramki, która została zaprojektowana i wykonana z dużą dokładnością i starannością.

Wentylator z RTX 4090 w ramce

Źródło: Chiphell/mkkkno1

 
Wentylator z RTX 4090 w ramce

Źródło: Chiphell/mkkkno1

 
Wentylator z RTX 4090 w ramce

Źródło: Chiphell/mkkkno1

 

Dwa takie egzemplarze customowych wentylatorów zamontowano na chłodnicy i trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę dobrze. Jeśli chodzi o ich zasilanie oraz sterownia, to na jednym z boków umieszczone zostało 4-pinowe złącze, które bez problemu można podpiąć do płyty głównej. Ciekawe tylko, ile czasu oraz pieniędzy kosztowało stworzenie takiej modyfikacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wykorzystał wentylator z RTX 4090 Founders Edition do chłodzenia CPU. Różnice są naprawdę duże

 0