Wykorzystanie dwóch układów X670 to mniejszy koszt niż pojedynczego X570. Płyty AMD będą tańsze?

Wykorzystanie dwóch układów X670 to mniejszy koszt niż pojedynczego X570. Płyty AMD będą tańsze?

Według znanego youtubera Moore's Law is Dead (MLID), płyty główne z układem AMD X670 nie będą drogie, a nawet jeśli, to nie przez podwójny chipset. Według nieoficjalnych informacji koszt zastosowania chipów Promontory 21 jest niższy niż pojedynczego X570.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że AMD nie wybrałoby rozwiązania, które nie będzie dla nich korzystniejsze, nawet jeśli zastosowanie dwóch chipów X670 na jednej płycie może pozornie temu przeczyć. Trzeba jednak bać pod uwagę, że znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji odgrywał fakt, że nie trzeba tworzyć żadnych dodatkowych chipów, włącznie z B650, co odbije się na kosztach projektu i produkcji. AMD wykorzysta jeden kawałek krzemu do zaoferowania chipsetów  X670 Extreme, X670 i B650, choć dwa pierwsze to jedynie dostępność niektórych funkcjonalności. Jeśli w przyszłości pojawi się  B650 Extreme, to znów będzie to ten sam chip Promontory 21.

Dwa układy X670 na jednej płycie to mniejszy koszt niż jeden X570. Czy nowe płyty AMD będą dzięki temu tańsze?

Problem jednak w tym, że jeśli nawet wykorzystywanie dwóch X670 będzie tańsze od X570, to wcale nie musi się to przełożyć na ceny płyt głównych, które uzależnione są od wielu innych czynników. Niestety należy zakładać, że nowe modele i tak będą droższe, choćby ze względu na implementację PCIe 5.0, lepsze ścieżki i zdolność wytrzymania 170 W TDP w nowych Ryzenach 7000, co jest znacznie wyższą wartością niż w przypadku Ryzenów 5000. Wszystko to wpłynie na cenę, do której dołożyć trzeba będzie podatek od nowości i marketingowe obietnice

Obecne płyty główne AMD są tańsze niż konstrukcje dla Core 12. generacji Intela, jednak są one na rynku również znacznie dłużej. Ceny płyt dla procesorów Alder Lake jednak już spadają i możemy wkrótce być świadkami sytuacji, że to konstrukcje AMD będą tymi droższymi. Na szczęście problem wyższych cen może nie dotyczyć budżetowych płyt, które nie będą przeznaczone do OC i będą posiadać PCIe 5.0 wyłącznie dla SSD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wykorzystanie dwóch układów X670 to mniejszy koszt niż pojedynczego X570. Płyty AMD będą tańsze?

 0