Wymienne karty graficzne Intela dla laptopów. Adlink ogłasza Arc A370M i A350M w standardzie MXM

Wymienne karty graficzne Intela dla laptopów. Adlink ogłasza Arc A370M i A350M w standardzie MXM

Kolejny producent postanowił rozszerzyć swój asortyment o dość niszowe rozwiązanie, czyli GPU w standardzie MXM (via VideoCardz). Wymienne karty graficzne Intela dla urządzeń mobilnych pojawiły się na stronie Adlink. W ofercie producenta widzimy dwa słabsze układy z serii - Arc A370M oraz A350M. Ten pierwszy oferuje praktycznie identyczną specyfikację, jak zwykły, montowany na stałe A370M.

Standard MXM (Mobile PCI Express Module) to dość rzadko spotykane rozwiązanie. Pozwala ono na wymianę karty graficznej w komputerze mobilnym, co w przypadku większości tego typu urządzeń jest niemożliwe z uwagi na przytwierdzenie GPU bezpośrednio do płyty głównej. Standard MXM definiuje interfejs komunikacyjny oraz rozmiar modułu, co pozwala producentom na tworzenie laptopów, w których wymiana karty graficznej jest równie prosta, co wymiana pamięci RAM. Jeszcze na początku tego roku, marka GUNNIR ogłosiła wprowadzenie mobilnych układów Intela z serii Arc Alchemist właśnie w standardzie MXM. Teraz kolejny producent rozszerzył swoją ofertę o tego rodzaju karty.

Na stronie firmy Adlink dodane zostały dwie karty graficzne Intela w postaci modułów MXM. Mowa o układach z niższej półki, czyli Arc A370M oraz Arc A350M.

Intel Arc MXM

Źródło: PCWatch

 

Na stronie firmy Adlink dodane zostały dwie karty graficzne Intela w postaci modułów MXM. Mowa o układach z niższej półki, czyli Arc A370M oraz Arc A350M. Jak możemy wyczytać na stronie producenta, Arc A370M w wersji MXM oferuje 128 jednostek wykonawczych, 8 rdzeni do obliczeń związanych ze śledzeniem promieni i 4 GB pamięci VRAM w standardzie GDDR6. Karta działa na interfejsie PCIe 4.0 x8. Zakres TGP wynosi natomiast 35-50 W. Dokładnie taką samą specyfikację oferuje zwykły, przytwierdzany na stałe do płyty głównej Arc A370M.

Intel Arc MXM

Źródło: PCWatch

 

Moduły MXM to dość niszowe rozwiązanie. Głównie przez fakt, iż znaczna większość dostępnych na rynku komputerów mobilnych posiada praktycznie monolityczne płyty główne, w których zarówno procesor, jak i karta graficzna nie mogą zostać wymienione. Niemniej jednak, wciąż istnieją komputery, które korzystają ze standardu MXM i mogą czerpać korzyści z podmiany GPU na lepszy model. W większości tego typu urządzeń limitem jest efektywność chłodzenia. W przypadku Arc A370M z TGP 35-50 W nie powinno być jednak większego problemu z odprowadzaniem ciepła.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wymienne karty graficzne Intela dla laptopów. Adlink ogłasza Arc A370M i A350M w standardzie MXM

 0