Trwająca pandemia koronawirusa zmusza nas do izolacji i spędzania czasu w domu tyle na ile jest to możliwe. W związku z zagrożeniem zamknięte zostały szkoły, a nauka odbywa się zdalnie. Teoretycznie w dobie powszechnego dostępu do internetu nie powinno być kłopotu z przeprowadzeniem e-lekcji, aczkolwiek okazuje się, iż nie wszystkie dzieci posiadają dostęp do komputera lub tabletu, czyli niezbędnego w tej sytuacji narzędzia i jest to dość poważna sytuacja. Według danych Centrum Cyfrowego co czwarte dziecko w Polsce musi współdzielić komputer z innymi domownikami z kolei wielu uczniów nie ma sprzętu w ogóle. W odpowiedzi na ów problem krakowskie przedsiębiorstwa zainicjowały akcję akcję #DajżeKompa, która za cel obrała sobie walkę z wykluczeniem cyfrowym. Wspierane przez Urząd Miasta Krakowa i Fundację Poland Business Run rozpoczęły inicjatywę, w której każdy może przekazać potrzebującym dzieciom swój nieużywany sprzęt komputerowy. Powstała strona internetowa projektu, na której można zgłosić sprzęt do oddania, a także chęć jego otrzymania. Logistykę zapewnia InPost, firma z krakowskimi korzeniami.
Krakowskie firmy wspierane przez Urząd Miasta Krakowa i Fundację Poland Business Run rozpoczęły inicjatywę, w której każdy może przekazać potrzebującym dzieciom swój nieużywany sprzęt komputerowy.
Jak przyznaje Przemek Berendt z Talent Alpha, w której zrodził się pomysł, w kilkanaście dni projekt przeszedł z fazy koncepcji do realizacji i jego zdaniem było to możliwe dzięki wspaniałym ludziom z krakowskich przedsiębiorstw m.in. BKode, która przygotowała stronę w tym cały system zamówień, Fixit zajmującego się serwisem sprzętu i przygotowaniem go do użytku oraz kancelarii SSW Solutions odpowiadającej za kwestie prawne. Według Berendta wszystko nie odbyłoby się również bez wsparcia Urzędu Miasta zwłaszcza Wydziału Edukacji i pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. transformacji cyfrowej, a przede wszystkim Fundacji Poland Business Run, która zgodziła się firmować całą akcję. Pierwsze komputery już są dodawane na platformę. Organizatorzy akcji planują, że w samej stolicy Małopolski rozdadzą przynajmniej 1000 zestawów.
„Cieszymy się, że mimo obecnej trudnej sytuacji są przedsiębiorstwa, które nie zapominają o społecznej odpowiedzialności biznesu. Po rozpoznaniu problemu z brakiem sprzętu do nauki krakowskie firmy natychmiast połączyły siły, by go rozwiązać. Wiemy, że lokalnie powstają podobne akcje i to świetnie, bo potrzeby są ogromne. Razem możemy więcej. Mamy nadzieję, że uda nam się przekazać uczniom jak najwięcej komputerów, a do inicjatywy przyłączą się także inne miasta” – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run. Co ważne InPost już zadeklarował swoje wsparcie w całej Polsce. Jak akcja #DajżeKompa działa w praktyce? Otóż można przekazać zarówno komputery stacjonarne, laptopy, tablety, jak również monitory, klawiatury, myszki, kamerki, zestawy słuchawkowe oraz inne działające sprzęty, które umożliwią podłączenie się do sieci oraz kontakt z nauczycielami. Na stronie opisane są minimalne wymagania. Nie są wygórowane, urządzenie musi działać i być w stanie obsłużyć podstawowe programy. Otrzymany sprzęt trafi do osób najbardziej potrzebujących z krakowskich szkół publicznych.
Rodzice oraz opiekunowie dzieci, a także nauczyciele mogą zgłaszać potrzebę przez stronę internetową. Listę zweryfikuje Fundacja Poland Business Run w ścisłej współpracy z dyrektorami szkół. „Pomimo już teraz zauważalnego zainteresowania ze strony darczyńców, zdajemy sobie sprawę, że w przypadku Krakowa – miasta, w którym uczy się ponad 137 tys. uczniów – zapotrzebowanie może być większe niż nasze możliwości. Dlatego oprócz organizacji akcji #DajżeKompa prowadzimy inne działania w tym zakresie. Aplikujemy o środki z Ministerstwa Cyfryzacji w ramach niedawno ogłoszonego programu „Zdalna szkoła”, jednak dofinansowanie przyznawane w jego ramach pozwoli na zakup zaledwie kilkudziesięciu komputerów lub tabletów. Dlatego zachęcam kolejnych przedsiębiorców i wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączania się do naszej akcji #DajżeKompa. Wielu z nas posiada nieużywane od miesięcy komputery czy tablety, którym możemy nie tylko dać drugie życie, ale przede wszystkim – pomogą one uczniom w ich edukacji – mówi Ewa Całus, Dyrektorka Wydziału Edukacji UMK.
Przygotowany i zdezynfekowany sprzęt trafi do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli wskazanych przez dyrektorów krakowskich szkół publicznych. Organizatorzy zajmą się wszystkimi kwestiami prawnymi i podatkowymi. Więcej informacji na uzyskamy na oficjalnej stronie projektu, na profilu Facebook @DajzeKompa oraz wydarzeniu Dajże Kompa Kraków.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wystartowała akcja #DajżeKompa i pomóż dzieciom w nauce