Xeon Scalable - mocna odpowiedź Intela na nowe serwerowe procesory AMD Epyc

Xeon Scalable - mocna odpowiedź Intela na nowe serwerowe procesory AMD Epyc

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Intela na nowe procesory serwerowe AMD, czyli Epyc, ponieważ niebieska ekipa zaprezentowała właśnie nową serię układów Xeon. Ta nazywa się Xeon Scalable, ale znana jest też pod nazwą kodową Skylake-SP.

Na nową rodzinę Xeonów składają się układy oferujące od 6 do nawet 28 rdzeni (procesory Epyc od AMD oferują nawet do 32 rdzeni) i zdaniem producenta są o 1,65x szybsze od swoich poprzedników. Zmianie uległ także podział na poszczególne segmenty i nowe układy pogrupowane są w ramach serii Bronze, Silver, Gold oraz Platinium zamiast E3, E5 i E7. Istotne zmiany dotknęły też architekturę, gdzie dotychczas stosowana typu ring zmieniona została na mesh. Xeon Scalable wspierać mają nawet 4,2x więcej wirtualnych maszyn i do 5x więcej transakcji na sekundę niż poprzednie, czteroletnie systemy. Jeśli zaś chodzi o konfigurację dla nośników danych, to oczekiwać mamy 5x więcej operacji i nawet 70% redukcję opóźnień. W przypadku komunikacji platforma może obsłużyć sieci 5G z 2,5x lepszą wydajnością dla kluczowych aplikacji sieciowych.

Xeon Scalable to nowe serwerowe procesory Intel, które mają być odpowiedzią na wypuszczone niedawno przez AMD układy Epyc

Nowy flagowy procesor, czyli Xeon 8180 Platinum, wyposażony został w 28 rdzeni i 56 wątków o bazowym taktowaniu 2,5 GHz i aż a 38,5 MB pamięci cache trzeciego poziomu. Jego TDP wynosi 205 W, a cena to aż 10 tysięcy USD. Najwydajniejsze procesory otrzymały też obsługę nawet 48 linii PCI-Express oraz sześciokanałowych kontrolerów pamięci RAM DDR4 o prędkości 2666 MHz i pojemności do 1,5 TB. Intel nie omieszkał odnieść się do swojego rywala i zapewnił, że jego nowy topowy Xeon dostarcza o 28% wyższą wydajność od konkurenta w postaci układu Epyc 7601. Spodziewać mamy się też wyraźniej poprawy w renderowaniu  materiałów w wirtualnej rzeczywistości (nawet trzy razy szybciej). Warto też wspomnieć o wprowadzeniu wydajniejszego zestawu instrukcji AVX-512, wsparciu dla technologii Optane, optymalizacji oprogramowania czy zastąpieniu magistrali QPI wydajniejszymi UPI. Poza tym, koncern ujawnił, że do stworzenia nowych serwerowych procesorów oddelegował tysiące pracowników, którzy pracowali nad nimi przez kilka lat, co wydaje się być dużą inwestycją.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xeon Scalable - mocna odpowiedź Intela na nowe serwerowe procesory AMD Epyc

 0