Xiaomi będzie tworzyć elektryczne samochody. Firma inwestuje w ten cel 10 mld USD

Xiaomi będzie tworzyć elektryczne samochody. Firma inwestuje w ten cel 10 mld USD

Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi, ogłosił, że powstaje spółka zależna, która zajmie się produkcją elektrycznych aut. W ciągu następnych 10 lat Xiaomi zainwestuje w nią łącznie 10 miliardów dolarów. Lei Jun będzie pełnił funkcję jej dyrektora generalnego. „Decyzja została podjęta po wielu rundach rozważań wśród naszych partnerów i uważam ją za krok w zupełnie nowy świat. Będzie duży projekt przedsiębiorczy, być może ostatni w moim życiu. Jestem gotów postawić na szali całą moją reputację i walczyć o przyszłość naszego inteligentnego pojazdu elektrycznego. Jestem zdeterminowany, aby poprowadzić mój zespół do walki o sukces pojazdu elektrycznego Xiaomi" – powiedział Lei Jun. Wyjawił również, że przygotowania trwały od szeregu miesięcy.

Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi, ogłosił, że powstaje spółka zależna, która zajmie się produkcją elektrycznych aut.

Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi, ogłosił, że powstaje spółka zależna, która zajmie się produkcją elektrycznych aut.

Zdaniem prezesa chińskiego giganta Inteligentne pojazdy elektryczne zasadniczo zmieniły model biznesowy tradycyjnego przemysłu motoryzacyjnego, a Xiaomi doskonale rozumie dynamikę rynku produkcji sprzętu. Szef firmy tłumaczy, że mają doświadczenie w integracji oprogramowania i sprzętu oraz doskonałe know-how w zakresie produkcji w branży internetowej. Co więcej, “Xiaomi ma gotowy inteligentny ekosystem, który jest największy pod względem skali, najbardziej zróżnicowany pod względem kategorii produktów i najbardziej aktywny pod względem połączeń z użytkownikami” - tłumaczy Jun. Argumentując wejście w ten segment rynku, podkreślił też, że Xiaomi ma wiele kluczowych technologii, które mogą być zastosowane w biznesie pojazdów elektrycznych,ma silną markę i doskonałą bazę użytkowników, a użytkownicy i fani po prostu jej ufają oraz ma pieniądze na inwestycję, nawet tak dużą. Bezpieczeństwo finansowe jest więc zapewnione (do końca 2020 roku Xiaomi zabezpieczyła rezerwy gotówkowe w wysokości 108 miliardów RMB). 

„Inteligentne pojazdy elektryczne stanowią jedną z największych możliwości biznesowych w następnej dekadzie i stanowią pewny element inteligentnego życia. Wejście w ten biznes jest dla nas naturalnym wyborem, ponieważ rozszerzamy nasz ekosystem AIoT i spełniamy naszą misję, aby każdy na świecie mógł cieszyć się lepszym życiem dzięki innowacyjnej technologii.” – stwierdził Lei Jun. Xiaomi zatrudnia zespół badawczo-rozwojowy składający się z ponad 10000 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. W 2020 roku Xiaomi stała się trzecim największym producentem smartfonów na świecie – 146 milionów urządzeń trafiło do użytkowników. Do czwartego kwartału 2020 r. liczba podłączonych urządzeń w ekosystemie AIoT firmy Xiaomi (z wyłączeniem smartfonów i laptopów) osiągnęła 325 milionów, co czyni ją jedną z największych na świecie platform IoT klasy konsumenckiej. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi będzie tworzyć elektryczne samochody. Firma inwestuje w ten cel 10 mld USD

 0