Xiaomi prezentuje 82-calowy smart TV 8K z HDMI 2.1 i wsparciem dla 5G

Xiaomi prezentuje 82-calowy smart TV 8K z HDMI 2.1 i wsparciem dla 5G

Xiaomi od kilku lat posiada już w swojej ofercie telewizory, ale chiński producent postanowił w końcu mocno zaatakować high-endowy segment tego rynku. Firma ujawniła w związku z tym dwa nowe modele wyposażone w złącza HDMI 2.1, które skierowane są do miłośników ogromnych rozmiarów. Xiaomi Mi TV Master Extreme Edition to telewizor z najwyższej półki oferujący najbardziej zaawansowane technologie dostępne dla producenta. Co prawda, nie oferuje on panelu OLED, ale w zamian otrzymujemy 82-calowy wyświetlacz Mini LED z wielostrefowym podświetleniem (960 niezależnych stref) i lokalnym wygaszaniem o prawdziwie 10-bitowej głębi kolorów (1,07 mld barw) i odświeżaniu 120 Hz. Zapewnia on wsparcie dla techniki HDR10, Dolby Vision i HLG. Co więcej, maksymalna jasność ekranu wynosić ma tu aż 2000 nitów, więc spodziewać można się fenomenalnego efektu HDR, gdzie patrząc w słońce rzeczywiście będziemy oślepiani. 

Xiaomi Mi TV Master Extreme Edition to telewizor z najwyższej półki oferujący najbardziej zaawansowane technologie dostępne dla producenta.

Xiaomi prezentuje 82-calowy smart TV 8K z HDMI 2.1 i wsparciem dla 5G

To jednak nie wszystko, ponieważ kontrast podawany przez Xiaomi wynosi aż 4000000:1, choć zapewne chodzi tu o dynamiczną, a nie statyczną wartość, a pokrycie gamutu DCI-P3 to aż 98%. Pod maską kryje się zaś czterordzeniowy (2x Cortex-A75 i 2x Cortex -A53) SoC Novatek 72685 z GPU Mali-G51 MP4. Xiaomi nie wspomina w tym przypadku o wsparciu dla technologii Adaptive Sync, więc nie wiemy, czy telewizor takową wspiera. Co jednak bardzo ciekawe, Xiaomi TV Extreme Edition to pierwszy TV z wbudowanym modemem 5G. Raczej rzadko spotykamy telewizory z modemami łączności komórkowej, a tutaj jest to na dodatek 5G. Za dźwięk odpowiada zaś automatycznie chowający się system głośników Sound Dynamic Wing, który odpowiadać ma dwóm zewnętrznym soundbarom ( 2x 20W). Xiaomi Mi TV Master Extreme Edition można już zakupić w Chinach w cenie 49999 CNY (ok. 28580 zł), a premiera przewidziana jest na 21 października.  

Xiaomi prezentuje 82-calowy smart TV 8K z HDMI 2.1 i wsparciem dla 5G

Chiński producent wypuszcza również tańszy 82-calowy telewizor Xiaomi Mi TV Master, który wyposażono jednak w panel 4K. Ten model zdaje się bardziej nakierowany na graczy, ponieważ nie tylko posiada HDMI 2.1 i ekran o odświeżaniu 120 Hz, ale wspiera także techniki Adaptive Sync i ALLM (automatic low-latency mode). W tym przypadku za wydajność odpowiadają SoC Mediatek MTK 9650 z czterema rdzeniami Cortex-A73 i GPU Mali G52 MC1, a pod maską znajdziemy także 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci na dane. Sprzęt bazuje na oprogramowaniu Xiaomi MIUI TV. Cena Xiaomi Mi TV Master ustalona została na 9999 CNY, czyli ok. 5730 zł, co jak na tak duży model jest naprawdę atrakcyjną kwotą. Jak na razie nie wiemy jednak, czy producent zamierza wypuścić swoje nowe telewizory na Zachodzie, w tym w Polsce.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi prezentuje 82-calowy smart TV 8K z HDMI 2.1 i wsparciem dla 5G

 0