Xiaomi zablokuje wgrywanie Global ROM do smartfonów kupionych w Chinach

Xiaomi zablokuje wgrywanie Global ROM do smartfonów kupionych w Chinach

Nie jest żadną tajemnicą, że smartfony i wiele innych urządzeń kosztują na terenie Chin zdecydowanie mniej niż na pozostałych rynkach. Sprawia to, że duża liczba osób z chęcią importuje przedmioty z tego kraju, nawet kosztem długiego oczekiwania na przesyłkę, problemów gwarancyjnych i ryzyka zapłacenia podatku VAT, co sprawia że końcowa opłacalność zakupu to często loteria. Jednym z aktualnych hitów eksportowych na całym świecie, wliczając w to oczywiście i nasz kraj, są produkty znanego chińskiego producenta Xiaomi. Tak duża popularność smartfonów i smartbandów tego producenta na platformach pokroju Gearbest czy Aliexpress związana oczywiście jest z dużo niższą ceną, ale niestety prócz wymienionych czynników okupione to jest również i innymi niedogodnościami. Sprzęt przeznaczony na rynek chiński różni się oprogramowaniem i co oczywiste wersją językową. Potencjalny nabywca musi się więc liczyć z koniecznością własnoręcznej podmiany systemu w urządzaniu.

Xiaomi walczy z importem tańszych smartfonów z chińskiego rynku, blokując możliwość zmiany oprogramowania.

Xiaomi dostrzegło w tym procederze spory problem. W końcu kupując tańszy produkt, mniej pieniędzy trafia do producenta. Sposobem walki z amatorami tańszych zakupów ma być blokada możliwości zmiany chińskiego oprogramowania na wersję globalną. MIUI w Chinach zastąpiło zbanowane usługi Google oraz ma dodatkowe usprawnienia specjalnie dla tego terytorium. Importowane telefony przeważnie mają możliwość wgrania usług Google, jednakże w smartfonie takim pozostaje mnóstwo chińskich aplikacji i usług, których z pewnością nikt spoza tamtego rejony nie potrzebuje. W skrócie pełno tam tak zwanego bloatware. Smartfony z zainstalowanym oprogramowaniem Global ROM są dedykowane rynkom spoza kraju środka, mają więc tylko aplikacje, które są niezbędne dla użytkownika i nie ma w nich śladu chińskich krzaczków. 

Jak dotąd istniała możliwość podmiany oprogramowania z wersji Global na wersję chińską po zakupie smartfona, teraz jednak się to zmieni. Nie będzie można wgrać Global ROM na smartfony przeznaczone na rynek chiński, podobnie jak Chinese ROM nie zadziała na urządzeniach z rynku globalnego. Nie wiadomo czy plany Xiaomi obejmą istniejące już urządzenia (prawdopodobnie jest to powiązane jedynie z MIUI 10). Oczywiście zmiany nie dotkną urządzeń z odblokowanym bootloaderem - tutaj będzie można bez ograniczeń wgrywać dowolne wersje oprogramowania. Jak można się domyślać, społeczność fanów Xiaomi zareagowała dość gwałtownie, wylewając swoją złość na forach internetowych. Xiaomi w odpowiedzi zaleca jedynie zakup smartfonów w oficjalnych sklepach i autoryzowanych przedstawicieli.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi zablokuje wgrywanie Global ROM do smartfonów kupionych w Chinach

 0