Xiaomi zagrozi Tesli? Producent zainwestuje w fabrykę pojazdów elektrycznych

Xiaomi zagrozi Tesli? Producent zainwestuje w fabrykę pojazdów elektrycznych

Xiaomi zamierza zainwestować w pojazdy elektryczne, o czym informował już w 2020 roku szef chińskiego producenta. Jak wynika z raportu Reutersa firma otworzy nową fabrykę w Państwie Środka.

Zdaniem agencji Reuters, Xiaomi planuje stworzyć fabrykę w Pekinie, która będzie produkować 300 tysięcy pojazdów elektrycznych rocznie. Wiadomość ogłosił Beijing E-Town na swoim oficjalnym koncie WeChat. Jest to agencja rozwoju gospodarczego należąca do władz stolicy Chin, gdzie ma powstać fabryka. Budowa przebiegnie dwufazowo, aczkolwiek nie zdradzono dokładnych szczegółów projektu w tym terminu rozpoczęcia prac ani ich finalizacji. Ujawniono za to, że Xiaomi zbuduje swoją siedzibę, biuro sprzedaży i dział odpowiadający za badania w pekińskiej Strefie Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego. Co ciekawe producent przyznał w marcu bieżącego roku, iż wyda 10 miliardów dolarów na segment samochodów elektrycznych. Proces ten wystartował kilka miesięcy później w sierpniu.

Xiaomi zamierza otworzyć w Pekinie fabrykę produkującą pojazdy elektryczne.

Xiaomi zagrozi Tesli? Producent zainwestuje w fabrykę pojazdów elektrycznych

Xiaomi chce zmierzyć się z gigantem segmentu aut elektrycznych Teslą, chociaż czy z powodzeniem to pokaże dopiero przyszłość. Szef chińskiego przedsiębiorstwa Lei Jun potwierdził w październiku zeszłego roku, że w 2024 roku chcą tworzyć pojazdy elektryczne na masową skalę. Nowa fabryka ma więc pomóc w realizacji tego założenia. Chiny są jednym z największych rynków samochodów elektrycznych, jednak ciężko ocenić, czy Xiaomi zdoła przebić się z ofertą w Europie, czy Stanach Zjednoczonych. Wpływ na to może mieć napięta relacja USA z Państwem Środka. Tymczasem Xiaomi nie może narzekać na niskie przychody.

Jak wynika z raportu finansowego za trzeci kwartał 2021 roku, firma wygenerowała 78,1 mld RMB (12,2 mld USD) co daje wzrost o 8,2 procent rok do roku. Zysk brutto jest o 40 procent wyższy niż przed rokiem i wynosi 14,3 mld RMB (2,24 mld dolarów), natomiast skorygowany zysk netto osiągnął 5,2 mld RMB (0,8 mld USD). Producent w rzeczonym okresie dostarczył na rynek 43,9 milionów smartfonów, dzięki czemu zajmuje trzecie miejsce na podium najlepszych podmiotów produkujących te urządzenia. Xiaomi cały czas inwestuje w rozwój oraz badania i w pierwszych trzech kwartałach przeznaczyło na ów cel 9,3 miliarda RMB (1,46 mld USD).

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi zagrozi Tesli? Producent zainwestuje w fabrykę pojazdów elektrycznych

 0