Xperia 1 III i Xperia 5 III oficjalnie. Nowe flagowce Sony to sprzęt dla miłośników fotografii

Xperia 1 III i Xperia 5 III oficjalnie. Nowe flagowce Sony to sprzęt dla miłośników fotografii

Zgodnie z zapowiedziami, Sony właśnie zaprezentowało nowe smartfony z rodziny Xperia, ujawniając trzy nowe telefony, z których dwa to pełnoprawne flagowce - Xperia 1 III i Xperia 5 III. Pierwszy z nich to pełnowymiarowy model dla osób, które nie godzą się na żadne kompromisy, natomiast drugi to coś dla miłośników bardziej kompaktowych rozmiarów, ale wciąż w high-endowym wydaniu. Oba telefony mają unikalne teleobiektywy o zmiennej ogniskowej, które mogą przełączać się między 70 mm a 105 mm, co odpowiada około 2,9x i 4,4x zoomowi optycznemu. Aparat ten korzysta z 12-megapikselowego czujnika Sony z przysłoną f/2,3 lub f/2,8 w zależności od używanej ogniskowej i optycznej stabilizacji obrazu. Zoom cyfrowy może teraz osiągnąć odpowiednik 300 mm, kiedy w poprzednikach było to do 200 mm (Sony nazywa to zoomem super rozdzielczości AI).

Sony właśnie zaprezentowało nowe smartfony z rodziny Xperia, ujawniając trzy nowe telefony, z których dwa to pełnoprawne flagowce - Xperia 1 III i Xperia 5 III.

Główna jednostka korzysta ze starego dobrego 12-megapikselowego czujnika w rozmiarze 1/1,7 cala w połączeniu z obiektywem f/1,7 i OIS, podczas gdy ultraszeroki aparat ma 12-megapikselowy przetwornik obrazu (1/2,6 cala), przysłonę f / 2,2 i autofokus, co nie jest powszechne nawet w przypadku ultraszerokich jednostek flagowców. Aby zapewnić optymalną wydajność swoich nowych aparatów, Sony zastosowało obiektywy ZEISS z powłoką T. Dodatkowe funkcje oprogramowania obejmują Eye AF w czasie rzeczywistym, uzupełniając istniejący już Eye AF, który działa na zwierzętach i ludziach oraz optyczny stabilizator obrazu SteadyShot. Do tego otrzymujemy nagrywanie 4K z prędkością 120 kl./s, co pozwala rejestrować ostry obraz w zwolnionym tempie. Przedni aparat pozostaje niezmieniony od zeszłego roku - korzysta z tego samego czujnika 8 MP. Jedyną różnicą pomiędzy nowymi flagowcami w ramach aparatów jest jednostka 3D ToF, która jest dostępna wyłącznie w Xperii 1 III.

Ponieważ aparaty są w większości identyczne, to Xperię 1 III i Xperię 5 III różnią przede wszystkim zastosowane ekrany. Większa Xperia 1 III wykorzystuje 6,5-calowy panel 4K OLED o kinowych proporcjach 21: 9 i może pracować z częstotliwością 120 Hz i wyświetlać zawartość HDR. Xperia 5 III również obsługuje częstotliwość odświeżania 120 Hz, ale na mniejszym 6,1-calowym panelu OLED o rozdzielczości Full HD z tym samym współczynnikiem proporcji 21: 9 i wsparciem HDR. Oba telefony są napędzane przez flagowy procesor Snapdragon 888. Xperia 1 III ma 12 GB pamięci RAM i 256 GB lub 512 GB na dane, a Xperia 5 III otrzymała 8 GB RAM i 128 lub 256 GB na dane. Oba telefony mają hybrydowe gniazda na dwie karty SIM, dzięki czemu w razie potrzeby możemy łatwo rozszerzyć pamięć za pomocą karty microSD.

Nawet bateria jest taka sama, czyli akumulator o pojemności 4500 mAh z obsługą szybkiego ładowania do 30 W (50% w 30 minut). Producent  obiecuje 3-letnią żywotność baterii. Xperia 1 III otrzymała również ładowanie bezprzewodowe, ale Xperia 5 III takowego nie obsługuje. Oba urządzenia oferują mocne głośniki stereo i redukcję rozmycia ruchu 240 Hz w obsługiwanych grach. Firma Sony dołożyła również starań, aby ulepszyć wejście mikrofonu podczas czatu głosowego - usuwając szum tła i poprawiając klarowność mowy. Nagrywanie gier jest dostępne w rozdzielczości do 1080p przy 120 klatkach na sekundę i Rewind rejestruje ostatnie 30 sekund podczas rozgrywki (podobnie jak Highlight od NVIDII). 

Ostatnią kluczową różnicą między Xperią 1 III i Xperią 5 III jest ochrona ekranu. W pierwszym przypadku zastosowano szkło Gorilla Glass Victus z przodu i matowe szkło Gorilla Glass 6 z tyłu, podczas gdy mniejszy model wykorzystuje dwa arkusza szkła Gorilla Glass 6. Oba telefony mają stopień ochrony IP65/68 w celu zabezpieczenia przed kurzem i wodą. Dostępne kolory dla modelu Xperia 1 III to czarny, szary i fioletowy, a Xperii 5 III to czarny, zielony i różowy. Sony twierdzi, że oba telefony będą dostępne na początku lata, a ceny zostaną potwierdzone później.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xperia 1 III i Xperia 5 III oficjalnie. Nowe flagowce Sony to sprzęt dla miłośników fotografii

 0