Youtuber stworzył własne PS5 Slim z chłodzeniem wodnym. Projekt robi wrażenie

Youtuber stworzył własne PS5 Slim z chłodzeniem wodnym. Projekt robi wrażenie

Najnowsza maszyna do gier od Sony zdecydowanie nie należy do małych, gdyż mierzy 390 x 260 x 104 mm (92 mm w wersji Digital), co oznacza, że PlayStation 5 jest największą konsolą, jaką kiedykolwiek stworzono. Na razie na horyzoncie nie widać wersji Slim, w związku z czym jeden z moderów postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. 

Matt z DIY Perks stworzył swoją wersję PlayStation 5 Slim, a do tego zastosował tu nawet chłodzenie cieczą, aby poprawić wydajność termiczną. Cyfrowa edycja PlayStation 5 ma grubość 92 mm, a celem Matta było zmniejszenie grubości konsoli do 20 mm, czyli imponujące odchudzenie sprzętu aż o 78%. Dla porównania, zwykłe pudełko na jednopłytowe DVD ma 15 mm, więc jego PlayStation 5 Slim byłoby tylko nieznacznie grubsze. Oznacza to bardzo ambitny projekt, którego realizacja wymagała pozbycia się większości oryginalnych elementów PlayStation 5 - niezmieniona pozostała tylko płyta główna.

Matt z DIY Perks stworzył swoją wersję PlayStation 5 Slim, a do tego zastosował tu nawet chłodzenie cieczą, aby poprawić wydajność termiczną.

YouTuber zrobił pełny blok wodny na płytę główną, pamięć flash, obwody zasilania, VRM i niestandardowe radiatory dla innych komponentów, takich jak układy GDDR6. Wykonał też zgrabną miedzianą obudowę, więc nie zważał na koszty, gdyż same blachy miedziane kosztują więcej niż PlayStation 5. Oryginalny zasilacz PlayStation 5 dostarcza 31 A przy 12 V, co ułatwia majsterkowiczom znalezienie odpowiedniej alternatywy. Matt wymienił jednostkę na zasilacz HP DP5-750RB A o mocy 750W. Oferuje do 62,5 A przy 12 V, co zapewnia spory zapas zasilania PlayStation 5 i niestandardowemu układowi chłodzenia wodą. YouTuber zbudował długą, zewnętrzną aluminiową obudowę, w której mieszczą się zasilacz i komponenty do chłodzenia wodą. W tym przypadku wykorzystał jeden z cienkich radiatorów Alphacool 7x40 w połączeniu z siedmioma maleńkimi wentylatorami Noctua NF-A4x20 do rozpraszania ciepła oraz bliżej nieokreślonym zbiornikiem i pompą.

Pierwsza próba Matta zakończyła się porażką, ponieważ konsola zawiesiła się podczas testów i nie dało się jej nawet wyłączyć. Majsterkowicz nie poddał się jednak tak łatwo i nabył kolejną konsolę PlayStation 5, by wprowadzić poprawki do projektu. Za drugim razem odniósł sukces.

Poza odchudzeniem PlayStation 5, Matt chciał również obniżyć temperaturę pracy, w tym celu zastosował autorski układ chłodzenia wodą i trzy sensory temperatury do pomiaru SoC AMD (Oberon), pamięci i VRM. Podczas grania w Horizon Forbidden West przez kilka godzin zarejestrował 46 stopni Celsjusza na SoC. Ponieważ sensor temperatury nie znajduje się w SoC, oszacował temperaturę na około 65 stopni Celsjusza. Pamięć podała temperaturę 52 stopni Celsjusza, podczas gdy VRM nagrzewał się tylko do 44 stopni Celsjusza. Matt porównał swoje wyniki z testami termicznymi Gamers Nexus dla zwykłego PlayStation 5. Gamers Nexus odnotował 75 stopni Celsjusza na SoC, 95 stopni Celsjusza na pamięci i 71 stopni Celsjusza na VRM. Dla porównania, PlayStation 5 Slim Matta odnotowało o 13% niższe temperatury na SoC, 45% na pamięci i 38% na VRM.

Zapewne to tylko kwestia czasu, zanim Sony wypuści oficjalne PlayStation 5 Slim. Konsola na pewno będzie cieńsza od oryginału, ale nie ma szans na rozmiary dzieła Matta. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Youtuber stworzył własne PS5 Slim z chłodzeniem wodnym. Projekt robi wrażenie

 0