Zabójcza wirtualna rzeczywistość? – śmierć podczas zabawy w goglach VR

Zabójcza wirtualna rzeczywistość? – śmierć podczas zabawy w goglach VR

Pierwsza śmierć wywołana przez korzystanie z gogli rozszerzonej rzeczywistości? – TASS donosi o śmierci 44-latka.

O goglach rozszerzonej rzeczywistości możemy powiedzieć, że mogą stać się technologią przyszłości – ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do gier, ale także do nauki, oglądania filmów czy „odwiedzania” niedostępnych miejsc. Obecnie, urządzenie do VR może kupić każdy — musimy być jednak świadomi, że z pozoru bezpieczna zabawa może wywołać śmiertelne skutki uboczne. Tak stało się w przypadku 44-letniego mieszkańca Moskwy. Według doniesień rosyjskiej agencji prasowej TASS, mężczyzna podczas korzystania z zestawu do wirtualnej rzeczywistości potknął się, uderzając głową o szklany stolik. Rany okazały się na tyle poważne, że Rosjanin z powodu utraty krwi zmarł na miejscu.

Czy wirtualna rzeczywistość może być śmiertelna? – przypadek śmierci podczas korzystania z gogli VR

Gogle wirtualnej rzeczywistości zdecydowanie nie są dla każdego – wiele osób podczas nawet krótkich sesji VR doznaje nudności czy bólu głowy. Są to łagodne skutki zaburzenia błędnika, jednak zdarzają się przypadki mocnych zawrotów głowy czy nawet omdleń. Utrata równowagi trwa zaledwie kilka sekund, a my nie jesteśmy świadomi, że właśnie upadamy – przedstawia to chociażby powyższy film. Urządzenia VR w dużym stopniu oszukują nasz mózg, więc aby nie doszło do tego typu przypadków, musimy zadbać o bezpieczeństwo. Przede wszystkim, gdy chcecie przystąpić do zabawy w wirtualnej rzeczywistości, oczyśćcie swój pokój ze wszelakich mebli, krzeseł czy stolików – zadbajcie o jak najwięcej wolnej przestrzeni. To samo tyczy się zwierząt, nawet najdrobniejsze rozproszenie może Wam przeszkodzić.

Przetestujcie również, jak wasz organizm zareaguje na konfrontację z VR, z początku zalecamy włączyć mało intensywne aplikacje, siedząc przy tym na krześle czy podłodze. Dopiero gdy zaznajomicie się w pełni z całym sprzętem oraz jego działaniem, zacznijcie wykorzystywać jego całkowity potencjał, mimo to warto jednak mieć kogoś blisko siebie. Pamiętajcie również, aby robić sobie przerwy podczas grania, kilkugodzinne sesje mogą źle wpłynąć na Wasz wzrok i doprowadzić do silnych bólów głowy. Pamiętajcie, wszystko jest dla ludzi, jednak do korzystania w odpowiedni sposób. Mimo że VR jest świetną technologią do rozrywki czy nauki, to użyty w pochopny nieodpowiedni sposób może doprowadzić do tragicznych zdarzeń – nakłaniamy, aby poświęcić kilka minut na przygotowanie i zadbanie o bezpieczeństwo, chyba nikt nie chce tak głupio ryzykować zdrowia, prawda?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zabójcza wirtualna rzeczywistość? – śmierć podczas zabawy w goglach VR

 0