Zamierzacie kupić pamięci RAM? Mamy dobre wieści

Zamierzacie kupić pamięci RAM? Mamy dobre wieści

To był trudny rok dla osób próbujących zbudować nowy komputer, a to głównie za sprawą braku komponentów, a zwłaszcza na rynku GPU, co doprowadziło do absurdalnych wręcz cen za podzespoły. Na horyzoncie pojawiają się jednak i dobre wieści dla konsumentów, choć nie odnośnie kart graficznych, ale pamięci DRAM. 

Prognozuje się, że ceny pamięci nieco spadną, a podaż ma przewyższyć popyt w czwartym kwartale tego roku. Według analityków rynku z TrendForce producenci pamięci osiągnęli szczytowy poziom produkcji w trzecim kwartale tego roku. Gdy zbliżamy się do ostatnich trzech miesięcy roku, firma twierdzi, że nastąpi nadwyżka pamięci DRAM, co spowoduje spadek cen. W jakim stopniu? Podzespoły znajdujące się w nadpodaży mogą odnotować spadek przekraczający 5 procent w ujęciu sekwencyjnym. Patrząc na rynek DRAM jako całość, firma spodziewa się, że średnia cena sprzedaży spadnie o około 3-8 procent w czwartym kwartale.

Patrząc na rynek DRAM jako całość, TrendForce spodziewa się, że średnia cena sprzedaży spadnie o około 3-8 procent w czwartym kwartale.

Zamierzacie kupić pamięci RAM? Mamy dobre wieści

Te liczby dotyczą wszystkich typów pamięci DRAM. Jeśli chodzi o najbardziej interesujące nas produkty pamięciowe przeznaczone dla komputerów PC — zakładając zarówno notebooki, jak i komputery stacjonarne — ceny mogą spaść nawet o 10 procent w następnym kwartale. „Należy również zauważyć, że przeciętnie obecne ceny modułów PC DRAM są znacznie niższe niż ich ceny kontraktowe za trzeci kwartał. Dlatego TrendForce spodziewa się rychłego spadku cen kontraktowych PC DRAM o 5-10% kw/kw w kolejnym kwartale, z potencjalnymi spadkami, które w przypadku niektórych transakcji przekroczą nawet 10%, ponieważ producenci OEM komputerów PC przewidują dalsze spadki cen pamięci PC DRAM w przyszłości” – tłumaczy TrendForce.

Oczekuje się, że ceny DRAM do serwerów również spadną, choć nie gwałtownie, bo o ok. 5 procent. Obecnie dostawcy oraz Ameryka Północna i Chiny dysponują ponad ośmiotygodniowymi zapasami w sektorze serwerów. Nic dziwnego, że konsumenckie produkty pamięci DDR4 mogą odnotować największy spadek cen. TrendForce przypisuje to głównie „stopniowemu łagodzeniu blokad w Europie i Ameryce Północnej”, ale co ciekawe, nie wskazuje na zbliżającą się premierę produktów pamięci DDR5.

Intel przygotowuje się do wprowadzenia na rynek procesorów Alder Lake, czyli swojej nowej generacji CPU, które oficjalnie rozpoczną erę DDR5 w sektorze konsumenckim. Alder Lake i towarzysząca mu platforma Z690 również obsługują DDR4, chociaż entuzjaści budujący lub modernizujący swoje komputery mogą być bardziej skłonni do korzystania z DDR5, nawet jeśli początkowe moduły DDR5 nie będą dużo szybsze niż DDR4.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zamierzacie kupić pamięci RAM? Mamy dobre wieści

 0