Intel z zakazem sprzedaży procesorów w Chinach? Producent przegrywa kolejne spory patentowe

Intel z zakazem sprzedaży procesorów w Chinach? Producent przegrywa kolejne spory patentowe

Intel wykorzystuje technologię FinFET od 2011 roku i od tego czasu stała się ona kluczowym elementem rozwoju procesorów firmy. Intel został jednak pozwany w Chinach przez Akademię Nauk w 2018 roku za naruszenie patentu FinFET. Sprawa jest w toku, a producent może nawet mieć zakaz sprzedaży procesorów na terytorium tego kraju. 

FinFET to podstawowa technologia dla procesorów Intela od 2011 roku i jest to kluczowy element niemal każdego sprzedawanego procesora tej firmy. Intel jest jednak uwikłany w proces sądowy o naruszenie patentu w Chinach od 2018 roku z chińskim laboratorium badawczo-rozwojowym. Intel kwestionuje ważność patentu, ale ostatnio przegrał swoje szóste starcie z chińską komisją patentową. W rezultacie chiński rząd może podjąć decyzję o zakazie sprzedaży procesorów z rodziny "Core" w kraju.

Intel niebezpiecznie zbliża się do zakazu sprzedaży procesorów Core w Chinach. Przeciwko producentowi toczy się postępowanie w związku z naruszeniem patentu na technologię FinFET, która jest kluczowa dla procesorów Intela od 2011 roku.

Instytut Mikroelektroniki Chińskiej Akademii Nauk (IMECAS) złożył pozew przeciwko Intelowi w Sądzie Najwyższym w Pekinie w 2018 roku, domagając się 200 milionów juanów (około 31 milionów USD) odszkodowania oraz kosztów postępowania sądowego. Co ważniejsze, pozew ma również na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży rodziny chipów Intel Core, których Intel używa w swoich produktach klienckich, przynajmniej do czasu, gdy obie strony zawrą umowę licencyjną. 

"Od tej decyzji można się odwołać, a firma Intel oczekuje na wyważone rozpatrzenie przez sądy kwestionowania przez firmę Intel nieważności zgłoszonego patentu" - oświadczył producent procesorów. "Nie jesteśmy w stanie dokonać rozsądnego oszacowania ewentualnej potencjalnej straty wynikającej z tych spraw. Kwestionujemy oskarżenia IMECAS i staramy się energicznie bronić". 

Intelowi udało się unieważnić trzy z zastrzeżeń patentowych, jednak kolejnych 11 jest nadal zasadnych, a co za tym idzie, skarga o naruszenie, wraz z dwoma innymi procesami wniesionymi przeciwko Intelowi przez IMECAS, będzie przebiegać zgodnie z planem w nadchodzących miesiącach. Te inne procesy sądowe są również związane z produkcją i sprzedażą procesorów Core i3, ale tym razem skupiono się na technologii MOSFET. Intel wyczerpał swoje możliwości kwestionowania ważności patentu i spór zostanie rozstrzygnięty w sądzie lub w drodze ugody w najbliższym czasie. IMECAS ma tę niezaprzeczalną przewagę, że wnosi pozwy na swoim terenie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel z zakazem sprzedaży procesorów w Chinach? Producent przegrywa kolejne spory patentowe

 0