Zapomnijcie o Hyper-Threading. Desktopowe procesory Intel Core Ultra 200 dostrzeżone

Zapomnijcie o Hyper-Threading. Desktopowe procesory Intel Core Ultra 200 dostrzeżone

Do sieci wyciekły kolejne informacje o desktopowej serii Intel Core Ultra 200. Jeden z leakerów odnalazł szczegóły informujące o specyfikacjach dwóch modeli.

Intel Core Ultra 200 dla komputerów stacjonarnych

Najnowszy przeciek od znanego leakera, momomo_us, zawiera informacje o niewydanych jeszcze procesorach Arrow Lake. Na rynku modele te pojawią się w ramach serii Core Ultra 200. Sprawa dotyczy dwóch różnych jednostek dysponujących pokaźną liczbą rdzeni. Ten słabszy ma ich 20, co nie powinno dziwić, ponieważ według doniesień seria Arrow Lake zachowa taką samą konfigurację jak obecnie najnowsza linia Raptor Lake. Ten 20-rdzeniowy model jest zatem prawdopodobnie następcą modelu Core i7-14700/i7-14700K. Można więc zakładać, że tak samo zbudowany jest z 8 rdzeni wydajnościowych i 12 energooszczędnych.

Tym na co trzeba jednak zwrócić uwagę jest fakt braku obsługi wielowątkowości znanej u Intela pod nazwą Hyper-Threading.

Intel Core Ultra 200 - 20 rdzeni
Intel Core Ultra 200 - 20 rdzeni

Tym na co trzeba jednak zwrócić uwagę jest fakt braku obsługi wielowątkowości znanej u Intela pod nazwą Hyper-Threading. W praktyce zatem wątków jest dokładnie tyle samo, ile jest rdzeni, czyli 20. Należy również zauważyć, że taktowanie jakie widnieje w specyfikacji tego modelu to tylko 2,3 GHz.

24-rdzeniowy model

Przechodząc do drugiej z odkrytych jednostek Arrow Lake, w tym przypadku mówimy już o modelu z 24 rdzeniami. Najpewniej patrzymy zatem na procesor, który zastąpi Core i9-14900/i9-14900K. Co ważne, także i w tym przypadku nie ma mowy o obsłudze Hyper-Threading. Jeśli chodzi o taktowanie, to wynosi ono równe 3,0 GHz. 

Intel Core Ultra 200 - 24 rdzenie

 

Intel Core Ultra 200 - 20 rdzeni

Co do niskich zegarów odkrytych procesorów to możliwe jest, że podane zostały tylko częstotliwości bazowe rdzeni wydajnościowych. Są one bowiem podobne do tych, które odnajdziemy w specyfikacjach wymienionych modeli 14. generacji. Niewykluczone też, że to tylko wczesne jednostki inżynieryjne.

Oba znalezione modele nie mają jeszcze ustalonych nazw. Na to może być jeszcze trochę zbyt wcześnie. W kwestii premiery serii Arrow Lake mówi się o drugiej połowie tego roku. I to najwcześniej. 

Poprzednie przecieki mówiły między innymi, że seria Arrow Lake ma zaoferować jednostkę NPU do obliczeń AI i grafikę Xe-LPG. Pojawiły się też informacje o porzuceniu wraz z nią obsługi pamięci RAM w standardzie DDR4.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zapomnijcie o Hyper-Threading. Desktopowe procesory Intel Core Ultra 200 dostrzeżone

 0