Zen 2 - wiemy jaki wzrost wydajności IPC mogą przynieść kolejne CPU Ryzen

Zen 2 - wiemy jaki wzrost wydajności IPC mogą przynieść kolejne CPU Ryzen

Procesory Ryzen 2000 zapewniały raczej niewielki wzrost wydajności względem swoich poprzedników, co jednak było o tyle zrozumiałe, że bazowały na tej samej architekturze, a zmiany ograniczały się tu praktycznie do nieco niżej litografii (12 nm vs 14 nm) oraz optymalizacji dotychczasowych rozwiązań. W przyszłym roku doczekać mamy się jednak debiutu drugiej generacji architektury CPU od AMD, Zen 2, która wykorzystywana będzie w procesorach z serii Ryzen, Ryzen Threadripper i serwerowych EPYC. Jak wynika zaś z najnowszych przecieków, których źródłem są redaktorzy serwisu Bits and Chips, ta zapewni spory wzrost wydajności względem poprzednika, co w połączeniu z przesiadką na 7 nm proces technologiczny powinno zapewnić satysfakcjonujące rezultaty. Nie są to oczywiście oficjalne informacje, więc należy podchodzić do nich z dystansem.

Najnowsze przecieki sugerują 13% wzrost wydajność IPC w trzeciej generacji Ryzenów (druga generacja architektury Zen).

Zen 2 - wiemy jaki wzrost wydajności IPC mogą przynieść kolejne CPU Ryzen

I tak, architektura Zen 2 przynieść na średnio 13% wzrost IPC (Instructions Per Clock Cycle - liczba instrukcji wykonywanych na cykl zegara) względem Zen+. Jak jednak podkreśliła ekipa Bits and Chips, mowa tu o naukowych zastosowaniach, co sugerować może, że liczba ta pochodzi z sampli 7nm układów EPYC znanych pod nazwą kodową Rome. Jak na razie nie znamy żadnych wskaźników wydajności w grach, co jest o tyle naturalne, że na premierę konsumenckich procesorów na bazie nowej architektury przyjdzie nam zapewne poczekać jeszcze pół roku. Podkreślono jednak, że 13% wzrost odnotowano przy tych samych zegarach, co w przypadku poprzedniej generacji, co może nie robi tak dużego wrażenia jak wtedy, gdy AMD przesiadało się z architektury Excavator na Zen (IPC było o 52% wyższe w przypadku nowej technologii), ale dla porównania różnica pomiędzy Zen a Zen+ wynosiło zaledwie 3%.

Dwucyfrowy wzrost IPC dawno nie był widziany w segmencie CPU, a trzeba pamiętać, że przejście z 12 nm na 7 nm proces technologiczny przyniesie dodatkowe korzyści, ponieważ pozwoli jeszcze bardziej podnieść częstotliwości zegarów w nowych procesorach AMD, co z kolei powinno bezpośrednio przełożyć się na zdecydowanie wyższą wydajność niż w obecnych produktach Czerwonych. Co prawda, należy podchodzić do tej informacji jak do plotki, ale pokrywa się ona z tym, co sugerowały poprzednie przecieki wskazujące na wzrost IPC w przedziale od 10 do 15%. Na pierwsze oficjalne informacje w tym temacie możemy liczyć na początku przyszłego roku, ponieważ AMD zapowiedziało specjalne wystąpienie na targach CES 2019, gdzie przedstawić ma swoje plany na przyszłość w segmencie CPU i GPU.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zen 2 - wiemy jaki wzrost wydajności IPC mogą przynieść kolejne CPU Ryzen

 0