Zerkajcie w górę! Satelita NASA rozbije się dziś o Ziemię. Nie wiadomo tylko... gdzie

Zerkajcie w górę! Satelita NASA rozbije się dziś o Ziemię. Nie wiadomo tylko... gdzie

W ciągu najbliższych godzin na niebie może pojawić się jasna "spadająca gwiazda". To emerytowany satelita, który kończy swoją kosmiczną podróż.

Satelita NASA, który był wykorzystywany do badań Słońca - Reuven Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager (Rhessi), został wycofany z eksploatacji i zdeorbitowany w najbliższych godzinach. Szczęśliwcy będą mogli oglądać spektakularny pokaz świetlny, choć nie jest wykluczone, że ktoś zostanie ranny jednym z ogłamków gdy satelita spadnie. Niestety NASA nie wie dokładnie, kiedy satelita wejdzie ponownie w atmosferę ziemską, ani gdzie dokładnie spadnie.

Spadający Rhessi powinien wyglądać jak jasna spadająca gwiazda, która może rozpaść się na kilka płonących kawałków, zanim ostatecznie zgaśnie.

satelita rhessi

Rhessi został wystrzelony na orbitę 5 lutego 2002 r. i miał na celu umożliwienie NASA monitorowanie rozbłysków słonecznych. Podczas 16 lat swojej misji, Rhessi zarejestrował ponad 75 000 rozbłysków słonecznych. 21 kwietnia 2002 r. Rhessi zauważył pierwszy "rozbłysk klasy X" - najsilniejszy typ rozbłysku. NASA wycofała Rhessi z eksploatacji 16 sierpnia 2018 r., po utracie łączności z satelitą. Agencja kosmiczna wysłała polecenia wyłączające przesyłanie danych, ale statek pozostał na orbicie. Personel misji i obserwatoria śledzili Rhessi ręcznie, mimo braku kontaktu z kontrolą naziemną.

Rhessi spadnie z orbity w najbliższych godzinach, ale ze względu na brak danych telemetrycznych, nie jest w stanie dokładnie określić jego lokalizacji, prędkości i wysokości, co oznacza, że satelita może się rozbić w dowolnym miejscu na świecie. NASA oszacowała, że Rhessi w większości spłonie w atmosferze, a reszta prawdopodobnie zniknie w oceanie. Chociaż istnieje tylko 1 na 2467 szans, że fragment Rhessi spadnie na kogoś. NASA zachęca do zachowania ostrożności i omijania ewentualnych szczątków. Departament Obrony nadzoruje i na bieżąco aktualizuje szacunki pozycji satelity w miarę jego opadania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zerkajcie w górę! Satelita NASA rozbije się dziś o Ziemię. Nie wiadomo tylko... gdzie

 0