Zhaoxin wypuszcza CPU KX-6000. Obiecuje wydajność na poziomie Core i5-7400

Zhaoxin wypuszcza CPU KX-6000. Obiecuje wydajność na poziomie Core i5-7400

Pod koniec ubiegłego roku chiński producent procesorów Zhaoxin Semiconductor (ten stanowi własność władz Szanghaju oraz firmy VIA Technologies, która zajmuje się produkcją układów scalonych) obiecał dostarczyć na rynek 8-rdzeniowe CPU bazujące na 16 nm litografii od TSMC, które będą w stanie zapewnić wydajność na poziomie 4-rdzeniowych układów Intel Core i5. Te procesory o nazwie KaiXian KX-6000 właśnie doczekały się swojej premiery i zapewniać mają one osiągi bardzo zbliżone do Core i5-7400 i to przy częstotliwości taktowania jedyne 3 GHz. Co więcej, wspierają system operacyjny Windows i choć może ich wydajność nie wydaje się zbyt imponująca, jak na dzisiejsze standardy, to stanowią znaczące osiągnięcie, w szczególności dla Chin i to z kilku powodów.

KaiXian KX-6000 stanowić ma realną alternatywę dla procesorów Intela i zapowiada się naprawdę obiecująco.

Nowy procesor Zhaoxin KaiXiaon KX-6000 - 16 nm, 8 rdzeni i 3 GHz

   

Firmy takie jak VIA i Zhaoxin są bardzo chętne, by podjąć rękawice z Intelem, AMD czy IBM, ponieważ Chińczycy chcą posiadać własne procesory, które będą w stanie rywalizować z zachodnimi konkurentami nie tylko w samym Państwie Środka, gdzie redukować będą zależność kraju od zewnętrznych wpływów, ale i poza jego granicami. Międzynarodowy rynek CPU zdominowany jest bowiem przez amerykańskie podmioty, takie jak wspomniane przed chwilą i zarówno z politycznych powodów (takich jak niezależność czy możliwość samostanowienia), jak i tych ekonomicznych, nie jest to w smak Chińczykom, dla których produkcja i eksport własnych wydajnych procesorów jest bardzo kusząca. Szczególnie po tym jak zdominowali rynek smartfonów, co pokazało, że Zachód jest bardzo chłonny na ich produkty, szczególnie jeśli oferują wysoką jakość za niewygórowaną cenę.

Jest to także znaczące osiągniecie dla samego Zhaoxin, gdyż praktycznie każde CPU, które jest w stanie rywalizować z produktami Intela, na dowolnym polu, jest imponującym wyczynem, ponieważ gigant z Santa Clara jest niepodważalnym królem tego segmentu rynku, zarówno jeśli chodzi rozmiar, jak i technologie. Dotychczas jedyną prawdziwą konkurencją dla Niebieskich było AMD i specjalizujące się w układach serwerowych oraz tych do zadań specjalnych IBM. Zhaoxin ma więc szansę zmienić dynamikę na rynku procesorów x86 i choć Core i5-7400 nie jest najwydajniejszym CPU (nie było nawet w momencie, kiedy debiutowało w 2017 roku), to jednak wciąż jest to bardzo solidna jednostka, z którą problemy miały modele z pierwszej generacji Ryzenów (przynajmniej jednordzeniowo). Warto wskazać, że Lenovo korzystało już z poprzedniej generacji CPU od Zhoaxin w swoich notebookach, a w sieci pojawiły się wyniki benchmakrów potwierdzające, że układy te nie są tylko mrzonką. Zhaoxin planuje już także wejść na rynek serwerowych CPU (seria KH-40000), ale w oparciu o 7 nm litografię od TSMC ze wsparciem dla PCIe 4.0 oraz pamięci DDR5. Nie wiemy, kiedy te układy mają zadebiutować na rynku, ale wykorzystanie kości DDR5 sugeruje, że nieprędko.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zhaoxin wypuszcza CPU KX-6000. Obiecuje wydajność na poziomie Core i5-7400

 0