Złącze zasilania PCIe 5.0 dostarczy nawet 600 W do karty graficznej. RTX 3090 Ti skorzysta pierwszy

Złącze zasilania PCIe 5.0 dostarczy nawet 600 W do karty graficznej. RTX 3090 Ti skorzysta pierwszy

Nowe przecieki na temat kart NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti ujawniły istnienie nowego złącza zasilania dla kart PCIe 5.0. Teraz dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat tego rozwiązania, włącznie z maksymalną mocą, jaką nowy interfejs jest w stanie przekazać.

Igora Wallossek z Igor's Lab potwierdził istnienie nowego złącza u swoich źródeł wśród producentów zasilaczy. Wskazują oni, że istniejące systemy zasilania stają się przestarzałe, a układy graficzne mają coraz większy apetyt na prąd. W tej generacji większość kart graficznych NVIDIA i AMD była wyposażona w trzy 8-pinowe interfejsy i chociaż NVIDIA zdecydowała się na 12-pinowe rozwiązanie Microfit w wariantach Founders Edition, to zewnętrzni producenci woleli pozostać przy dotychczasowych wtyczkach. Zmiany jednak były tylko wstępem i przygotowaniem do złącza PCI Express 12VHPWR.

Nowe złącze PCI Express 12VHPWR dla standardu PCIe 5.0 pozwoli dostarczyć do 600 W do karty graficznej.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na moc powstało złącze 12 V High-Power, które zostało zaprojektowane specjalnie w połączeniu z interfejsem PCIe 5.0. Nowy standard zapewnia ciągłe zasilanie 55 A przez szynę 12 V, co pozwoli na dostarczenie do karty graficznej mocy do 600 W. Złącze ma ciekawą formę, i wygląda jak większa wersja złącza MicroFit z 12-pinami, ale ma też 4 dodatkowe piny na spodzie. 16-stykowe złącze wykonuje pracę trzech 8-pinowych złączy, dostarczając o 150 W więcej.

Pierwszym układem, który pojawi się na rynku z nowym złączem zasilania ma być NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti. Złącze 12VHPWR nie jest przeznaczone do współpracy ze starszymi złączami zasilania pomocniczego PCI Express 2x3 i 2x4 12V. Pierwszą platformą, która zaoferuje PCIe 5.0 na rynku konsumenckim będzie Intel, który wprowadzi procesory Alder Lake już w przyszłym miesiącu. NVIDIA natomiast ma rzekomo dostarczyć karty NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti z PCIe 5.0 dwa miesiące później - w styczniu 2022 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Złącze zasilania PCIe 5.0 dostarczy nawet 600 W do karty graficznej. RTX 3090 Ti skorzysta pierwszy

 0