Zmarł Sim Wong Hoo - założyciel Creative Labs i twórca karty dźwiękowej Sound Blaster

Zmarł Sim Wong Hoo - założyciel Creative Labs i twórca karty dźwiękowej Sound Blaster

Założyciel, prezes i dyrektor generalny Creative Technology, Sim Wong Hoo, zmarł w zeszłym tygodniu, jak niedawno potwierdziła firma, w wieku 67 lat.

Hoo założył Creative Labs w połowie 1981 roku, a kilka lat później stworzył przełomowy produkt - kartę Sound Blaster, która szybko stała się najlepiej sprzedającą się kartą rozszerzeń do komputerów PC, sprawiając, że marka stała się jedną z najpopularniejszych w branży komputerów. Firma Creative dominowała na rynku kart dźwiękowych w latach 90. i na początku XXI wieku i przez wiele lat była głównym wyborem graczy, szukających wysokiej jakości dźwięku. Z biegiem czasu do stawki zaczęli dołączać inni, jak Asus ze swoją serią Xonar, popularność zaczęły też zdobywać rozwiązania DAC, jednak obecnie wszystko to są niszowe rozwiązania, wyparte przez układy dźwiękowe zintegrowane na płytach głównych.

Choć Sound Blaster lata świetności ma już za sobą, ich karty dźwiękowe są dalej cenione wśród graczy, którzy szukają czegoś więcej niż dźwięk z "integry". W mojej szufladzie do tej pory leżą kultowy Sound Blaster Live! 5.1 i Audigy SE 7.1, który sterownikami można było zmienić na X-Fi XtremeAudio ;)

Creative to nie tylko karty dźwiękowe. Firma zaczęła produkować również peryferia, jak głośniki, myszy komputerowe, słuchawki (niektórzy zapewne pamiętają starsze wydanie modelu Aurvana Live!, który był kopią kilkukrotnie droższych słuchawek Denon AH-D1001), a także odtwarzacze mp3, które w latach swojej świetności, były jednymi z najpopularniejszych (choć osobiście wolałem odtwarzacze Sansa).

Po śmierci prezesa zarząd Creative wyznaczył Lee Kheng Nama na pełniącego jego obowiązki. Song Siow Hui, prezes jednostki biznesowej firmy, będzie pełnił funkcję tymczasowego dyrektora generalnego do czasu znalezienia stałego zastępcy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zmarł Sim Wong Hoo - założyciel Creative Labs i twórca karty dźwiękowej Sound Blaster

 0