Znamy dokładny pobór mocy "Big Navi" Radeona RX 6900 XT. Odpowiednik u Nvidii to...

Znamy dokładny pobór mocy "Big Navi" Radeona RX 6900 XT. Odpowiednik u Nvidii to...

Weekendowe informacje jeszcze bardziej rozgrzały oczekiwanie przed premierą kart graficznych AMD Radeon RX 6000. Informacje, że najlepsze układy będą w stanie osiągnąć taktowanie do 2,4 GHz rozpaliły wyobraźnię niejednego fana AMD. Oprócz doniesień dotyczących szybkości zegara GPU zobaczyliśmy również pogłoski dotyczące "TGP" dla AMD Navi 21XT. Weekendowe doniesienia sugerują, że Radeon RX 6900 XT ma TGP (Total Graphics Power) na poziomie 255 W. Podejrzewaliśmy, że nie jest to wartość dla całej karty graficznej, ale raczej dla samego GPU i nie byliśmy w błędzie, jednak w sieci pojawiło się nieco zamieszania z tym związanego. Igor Wallossek z Igor's Lab i redaktor naczelny Toms Hardware Germany, który znany jest m.in. z dostarczania wiarygodnych informacji o CPU i GPU przed premierą, twierdzi, że ma kilka bazowych informacji na temat serii AMD Radeon RX 6000. Igor widział weekendowe przecieki, ale wstrzymał się z publikacją swoich informacji, aby uzyskać pewne potwierdzenie ze źródeł i zapewnić dokładniejsze informacje na temat zużycia energii, by móc odpowiednio porównać je z takimi kartami jak GeForce RTX 3080.

Według informacji opublikowanych przez Igora z Igor's Lab, Radeon RX 6900 XT będzie miał TBP na poziomie 320 W, co odpowiada TGP karty Nvidia GeForce RTX 3080.

Igor twierdzi, że weekendowe rewelacje opublikowane na Twitterze przez Patricka Schura są poprawne, jednak niektóre media i użytkownicy na różnych forach najwyraźniej błędnie zinterpretowali dane. Nie wszyscy byli świadomi, że nie da się porównywać TGP u AMD z tym podawanym przez Nvidię. U obu producentów parametr ten oznacza zupełnie co innego. TGP AMD dotyczy jedynie elementów, które mają być chłodzone - czyli GPU i pamięć. Zatem wartość TGP na poziomie 255 W dotyczy zużycia energii tylko przez procesor graficzny i pamięć, co oznacza, że aby móc je bezpośrednio porównać z przykładowo układem RTX 3080 od Nvidii, trzeba dodać pobór jeszcze kilku elementów, co w sumie da nam TBP (Total Board Power). Podsumowując: TBP u AMD to odpowiednik TGP u Nvidii.

AMD "Big Navi" Radeon RX 6900 XT z zegarem GPU 2,4 GHz, TGP 255 W i 16 GB VRAM

Na udostępnionych przez Igora zestawieniach widać szacowany pobór mocy dla karty graficznej z GPU Navi 21 XT na pokładzie. Na zielono widać całkowite zużycie 255 W przez GPU i pamięć (235 W + 20 W). Jednak po dodaniu wszystkich innych podstawowych komponentów obecnych na PCB i zużywających energię, takich jak tranzystory MOSFET, chłodzenie i tak dalej, szacuje się, że wymagane jest dodatkowe 65 W. Oznacza to, że rzeczywisty pobór mocy przez Navi21 XT powinien być mniej więcej na tym samym poziomie, co w GeForce RTX 3080. Igor dodatkowo podkręca atmosferę, tajemniczo stwierdzając, że ​​osoby czekające na zakup kart graficznych AMD Navi 2 od przyszłego miesiąca "mogą być mile zaskoczone". Twierdzi on, że partnerzy AMD nie mieli szczególnie trudnego zadania, ponieważ mogli skopiować wiele rozwiązań projektowych z PCB Navi 1. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Znamy dokładny pobór mocy "Big Navi" Radeona RX 6900 XT. Odpowiednik u Nvidii to...

 0