Została zwolniona za polubienie postów na Facebooku. Trybunał praw człowieka wydał wyrok

Została zwolniona za polubienie postów na Facebooku. Trybunał praw człowieka wydał wyrok

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł w sprawie wytoczonej przez byłą pracownicę sektora publicznego przeciwko Turcji po tym, jak została zwolniona z pracy za polubienie  postów na Facebooku. W wyroku w sprawie Melike przeciwko Turcji stwierdzono, że władze tureckie naruszyły art. 10 (wolność słowa) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i określono, że zgodnie ze stanowiskiem ETPC , polubienie posta w sieciach społecznościowych nie jest takiej samej wagi jak opublikowanie lub udostępnianie treści. ETPC z siedzibą w Strasburgu interpretuje Europejską Konwencję Praw Człowieka, której stronami są wszystkie 47 państw członkowskich Rady Europy, w tym Turcja.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że polubienie kontrowersyjnych postów, w tym wzywających do protestów, nie jest podstawą do zwolnienia z pracy. Należy rozróżnić sympatyzowanie od rozpowszechniania i tworzenia treści.

Melike została zwolniona w 2016 roku po 20 latach pracy jako sprzątaczka kontraktowa w biurze zarządu edukacji Seyhan w Adanie. Pracodawca uznał – a turecki Sąd Pracy przyznał rację, oddalając odwołanie – że polubienie stanowisk krytycznych wobec rządu stanowiło uzasadnioną podstawę do rozwiązania jej stosunku pracy. Posty, które polubiła, zostały opisane w wyroku ETPC jako zjadliwa krytyka polityczna – ale reakcja okazała się nieproporcjonalna, a wyjaśnienie, że polubienie tych treści prawdopodobnie zakłóci pracę, jest nieuzasadnione.  Sąd stwierdził, że krytyka wyrażona w postach na Facebooku – dotycząca rzekomej polityki represyjnej (wykorzystywanie dzieci, seksistowskie komentarze ze strony autorytetów religijnych, zabójstwa) oraz wezwania do protestów – jest bezsprzecznie kwestią interesu ogólnego. Jednocześnie art. 10 nie pozostawia wiele miejsca na ograniczanie wolności wypowiedzi, gdy dotyczy spraw interesu publicznego i wypowiedzi politycznych.

Orzeczenie krytykuje sądy tureckie za to, że nie rozważyły ​​wystarczająco dokładnie prawdziwego potencjału, czyli konkretnie jego braku, zagrożenia za strony Melike, która jedynie polubiła stanowisko mogące powodować zakłócenia w miejscu pracy i że kara była w związku z tym nieproporcjonalna. ETPC rozróżnia również polubienie od tworzenia lub udostępniania treści, mówiąc, że działanie Melike ograniczało się do kliknięcia przycisku "lubię to". "Dodawanie 'polubienia' do treści nie może być uważane za równoważne z udostępnianiem treści w sieciach społecznościowych" – stwierdził sąd w komunikacie prasowym ogłaszającym wyrok i dodał, że polubienie posta jest wyrazem sympatyzowania, a nie aktywnym pragnieniem rozpowszechniania. Kopię dokumentu sądowego znajdziecie TUTAJ.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Została zwolniona za polubienie postów na Facebooku. Trybunał praw człowieka wydał wyrok

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł