ZTE przedstawia pierwszy "laptop w chmurze". Pulpit jako usługa to nadchodząca przyszłość?

ZTE przedstawia pierwszy "laptop w chmurze". Pulpit jako usługa to nadchodząca przyszłość?

Chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego ZTE ogłosił, że wprowadza na rynek pierwszy "laptop w chmurze" – urządzenie z systemem Android, które zużywa zaledwie pięć watów i łączy się z chmurową usługą desktop-as-a-service (DaaS).

ZTE podczas Cloud Network Ecosystem Summit pokazało urządzenie  W600D, które napędza nieokreślony ośmiordzeniowy procesor, a bateria 40,42 watogodzin umożliwić 8 godzin pracy bez ładowania.  Laptop ma wymiary 325 mm × 215 mm × 14 mm, waży 1,1 kg. Posiada 14-calowy wyświetlacz HD, pełnowymiarową klawiaturę, kamerę HD, oraz łączność Bluetooth i Wi-Fi. Laptop będzie umożliwiał dostęp do zdalnego pulpitu hostowanego w chmurze, gdzie użytkownik będzie wykonywał swoją pracę. ZTE twierdzi, że ich własny protokół RAP zapewnia poprawną komunikację i bezproblemową pracę nawet przy połączeniach o przepustowości zaledwie 128 Kb/s lub z opóźnieniem 300 ms i utratą pakietów na poziomie 6%.

Laptop z dostępem do usługi desktop-as-a-service (DaaS), to w zasadzie terminal w ładnym opakowaniu. Urządzenie łączy się ze zdalnym pulpitem, a protokół RAP zapewnia poprawną komunikację i bezproblemową pracę nawet przy połączeniach o przepustowości zaledwie 128 Kb/s.

Maszyna jest w zasadzie punktem końcowym klienta podłączonym do usługi ZTE w chmurze uSmart PC, co umożliwia podłączanie jednego laptopa do wielu "pulpitów", a także bezproblemową pracę wielu użytkowników z jedną maszyną z domu lub pracy. Alibaba wypuściła swój komputer wirtualny na początku tego roku. Wuying jest przeznaczony do użytku z chmurą Alibaba i jest dostępny w Singapurze i Chinach. Alibaba oferuje również swoje urządzenia klienckie w chmurze jako opcję dla konsumentów lub firm.

Desktop-as-a-service nie jest często oferowanym rozwiązaniem. Chińskie firmy uważają jednak, że nadszedł odpowiedni moment na popularyzację takich rozwiązań. ZTE bedzie jednak miało trudności ze znalezieniem klientów na W600D poza Chinami. Firma znajduje się na czarnej liście USA, zaraz obok Huawei. Jeśli jednak rozwiązania takie przyjmą się w Chinach, to może oznaczać, że terminale dostępowe zajmą część rynku komputerów PC i rozprzestrzenią się na inne obszary.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ZTE przedstawia pierwszy "laptop w chmurze". Pulpit jako usługa to nadchodząca przyszłość?

 0