Zuckerberg ostrzega, że to nie sprzęt, a niedobory energii elektrycznej ograniczą rozwój AI

Zuckerberg ostrzega, że to nie sprzęt, a niedobory energii elektrycznej ograniczą rozwój AI

W wywiadzie udzielonym Dwarkeshowi Patelowi, Zuckerberg wyjaśnił, że gdy niedobory GPU zostaną zażegnane, firmy będą skłonne „inwestować duże kwoty w budowę takich obiektów, jak centra danych”. Niemniej jednak, zanim kapitał stanie się kluczowym problemem, branża będzie musiała zmierzyć się z ograniczeniami dotyczącymi energii elektrycznej.

Ograniczenia energetyczne stają się kolejnym wyzwaniem w branży IT, uważa Mark Zuckerberg, współzałożyciel i dyrektor generalny Facebooka. W niedawnym wywiadzie stwierdził, że długotrwała susza w dostępie do GPU zasadniczo dobiegła końca, a teraz ograniczenia kapitałowe nie będą głównym czynnikiem ograniczającym wzrost i rozwój sztucznej inteligencji. Zamiast tego, kwestie energetyczne staną się kolejnym ważnym punktem krytycznym.

Państwa starają się zmniejszyć zależność od energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych, co sprawia, że ​​przyciągnięcie kluczowych przedsiębiorstw przy jednoczesnym zapewnieniu im dostaw energii jest nie lada wyzwaniem. 

Zuckerberg podkreślił, że wiele nowych centrów danych zużywa od 50 do 100 megawatów, a te największe mogą nawet zużywać 150 megawatów. Zdaniem Zuckerberga, tylko kwestią czasu jest, kiedy centra danych będą potrzebować mocy 300 lub 500 megawatów, a nawet więcej.

W kontekście wykładniczego wzrostu w dziedzinie sztucznej inteligencji i zużycia energii, Zuckerberg zadaje pytanie retoryczne: jak długo będzie trwała ta krzywa treningu AI i zużycia energii? Wskazuje to na pilną potrzebę rozwoju produkcji energii.

Zbudowanie nowej elektrowni nie jest zadaniem prostym. Wymaga to uwzględnienia przepisów, szczególnie dotyczących energetyki jądrowej, oraz planowania i budowy linii elektroenergetycznych. Cały proces, począwszy od planowania po uruchomienie linii energetycznej, może zająć wiele lat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zuckerberg ostrzega, że to nie sprzęt, a niedobory energii elektrycznej ograniczą rozwój AI

 0