Zuckerberg udostępnia system operacyjny Meta Quest innym firmom, w planach są gogle od ASUSa i Lenov

Zuckerberg udostępnia system operacyjny Meta Quest innym firmom, w planach są gogle od ASUSa i Lenov

Po wydaniu dziesiątek miliardów na rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną, Meta chce pozycjonować się jako przystępniejsza alternatywa dla systemu VisionOS i headsetu Vision Pro od Apple, który kosztuje 3500 dolarów. Konkurowanie z gigantem z Cupertino będzie trudne, ale otwarcie systemu operacyjnego Meta Quest i przejście na ten ekosystem może znacząco przyczynić się do zwiększenia jego atrakcyjności.

Meta udostępnia system operacyjny obsługujący headsety Quest innym firmom, które chcą z niego skorzystać. Ogłoszeniu towarzyszy rebranding systemu operacyjnego, obejmujący potencjalnie znaczące zmiany w zasadach dotyczących dystrybucji oprogramowania. Urządzenia korzystające z platformy Meta będą działać pod systemem operacyjnym Meta Horizon OS. Zmiana nazwy dotyczy także sklepu z aplikacjami Quest, obecnie nazywanego Meta Horizon Store, a towarzysząca aplikacja mobilna Meta Quest jest teraz zwana Meta Horizon.

Meta udostępnia system operacyjny obsługujący headsety Quest innym firmom, które chcą z niego skorzystać.

Pierwsze gogle partnerów obejmują zorientowaną na gaming markę ASUS ROG, urządzenie Lenovo do rzeczywistości mieszanej oraz Meta Quest marki Xbox od Microsoftu. Wszystkie te produkty będą działać na chipach Qualcomm zasilających urządzenia Quest dostępne obecnie na rynku, ale mogą potencjalnie mieć różne konfiguracje soczewek lub innych podzespołów.

Co więcej, ekosystem oprogramowania Meta stanie się bardziej otwarty. Chociaż firma nie wspomniała o sideloadingu, potwierdziła, że ​​oprogramowanie App Lab wkrótce będzie można znaleźć w głównym sklepie Meta Store. Upload VR donosi, że App Lab i Horizon Store ostatecznie połączą się w jeden sklep. 

Meta wprowadziła App Lab w 2017 r., aby zapewnić programistom możliwości dystrybucji oprogramowania poza procesem zatwierdzania przez firmę, dlatego jej promocja w systemie operacyjnym Horizon OS zwiększa dostępność alternatywnych kanałów dystrybucji aplikacji (takich jak Sidequest). Meta chce też, aby Google udostępnił Sklep Play na platformie Horizon OS, ale nie jest jasne, czy gigant wyszukiwarek ma takie plany.

Kolejnym przedsięwzięciem mającym na celu udostępnienie większej liczby aplikacji na platformie Meta jest nadchodzące rozwiązanie aplikacji przestrzennych, które ułatwi przenoszenie oprogramowania mobilnego na platformę Horizon i konwertowanie go do rzeczywistości mieszanej. Meta nie wspomniała jeszcze, kiedy takie aplikacje mogą stać się dostępne, ale programiści mogą teraz ubiegać się o dostęp do zestawu narzędzi do konwersji.

Jeśli strategia otwartej platformy się powiedzie, może przekształcić Meta w system Android lub Windows w przestrzeni rzeczywistości rozszerzonej oraz głównego konkurenta Apple w tym segmencie rynku. W ramach tej zmiany strategii Meta obniżyła niedawno cenę Meta Quest 2 do 199 dolarów, aby poszerzyć zasięg i tak już popularnego headsetu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zuckerberg udostępnia system operacyjny Meta Quest innym firmom, w planach są gogle od ASUSa i Lenov

 0