Corsair MP600 Pro XT 1 TB – nasz nowy dysk SSD do platformy testowej

Corsair MP600 Pro XT 1 TB – nasz nowy dysk SSD do platformy testowej

Dyski SSD. Temat tak obszerny, że można z niego napisać pracę magisterską. Ewidentny postęp technologiczny w ostatniej dekadzie bezpośrednio przyczynił się do tak ogromnych zmian na rynku nośników danych i dziś zdecydowana większość z nas na zwykłe talerzowe dyski już nawet nie spogląda, a co dopiero je kupuje. Widać to zresztą po statystykach, bo już w 2021 roku sprzedaż nośników Solid State Drive wyraźnie wyprzedziła sprzedaż dysków HDD (via. Statisa), ale wcale się temu nie dziwimy. SSD są dziś znacznie szybsze i mniej więcej na podobnym poziomie cenowym.

W ostatnich latach rynek dysków SSD przeszedł istną metamorfozę. Usunięto z równania wąskie gardło, jakim było SATA 6 Gbps i po raz pierwszy skorzystano z dobrodziejstw slotu M.2, interfejsu PCI Express oraz protokołu NVMe, które to służą nam do dziś. Co ciekawe, dyski SSD stały się w końcu tak szybkie, że producenci musieli skorzystać z jeszcze wyższej przepustowości interfejsu PCIe i stąd tak szybka ekspansja na tereny PCIe 3.0, 4.0 i za niedługo nawet 5.0, gdzie każdy krok wprzód oznacza nic innego, jak podwojenie maksymalnej przepustowości. Dziś jednak jesteśmy w środku tej drogi i kupno dysku, bazującego na interfejsie PCIe 4.0 ma najwięcej sensu – jeśli oczywiście Twoja płyta główna również potrafi skorzystać z tego standardu.

 

 

Corsair MP600 Pro XT 1 TB – nowy dysk, nowa platforma

Do naszej redakcji dotarł dysk Corsair MP600 Pro XT 1 TB, którego to wykorzystamy przy kompletowaniu nowej platformy testowej – swoją drogą znalazła się tu także obudowa Corsair A4000D RGB Airflow oraz chłodzenie wodne AiO Corsair iCUE H150i Elite Capellix XT. Co zatem potrafi nasz nowy sprzęt?

Corsair MP600 Pro XT 1 TB wyposażony został w kości pamięci 3D TLC NAND o wysokiej gęstości, który mieliśmy już przyjemność dla was przetestować. Już na początku stał się bezpośrednim konkurentem dla takich nośników, jak Samsung 980 Pro czy WD Black SN850, a to wszystko przez użyte komponenty i teoretyczną wydajność. Za wszystko odpowiada w tym wypadku kontroler Phison PS5018-E18, wspomniane wcześniej, 176-warstwowe kości pamięci 3D TLC NAND oraz pamięć podręczna, która dla modelu 1 TB ma pojemność 1 GB (DDR4). Taka specyfikacja oznacza, że po dysku oczekiwać można 7100 MB/s i 5800 MB/s odpowiednio dla sekwencyjnego odczytu i zapisu oraz do 900 tys/1,2 m IOPS dla losowego odczytu i zapisu.

Jest więc naprawdę nieźle, ale skoro mowa o dysku SSD PCIe 4.0, nie należy bagatelizować sprawy throttlingu termicznego, skutecznie uniemożliwiającego osiągnięcie maksymalnej wydajności w najbardziej wymagających scenariuszach. I tak, MP600 Pro XT to dysk, który wyposażono w stylowy i przede wszystkim funkcjonalny, aluminiowy radiator, który ma za zadanie rozpraszać nagromadzone w kluczowych komponentach ciepło. Swoją drogą w recenzji wariantu 2 TB uzyskaliśmy maksymalną temperaturę rzędu zaledwie 61 st. Celsjusza, przy progu throttlingu wynoszącym 68 st. Celsjusza podczas testu zapisywania pełnej pojemności nośnika. W normalnych warunkach temperatura dysku nie przekraczała 47 st. Celsjusza.

Wydajny dysk z radiatorem

Corsair MP600 Pro XT to nasz nowy dysk. Jeśli szukasz bardzo wysokiej wydajności nośnika i nie wiesz co wybrać, z całą pewnością możesz zainteresować się tym konkretnym modelem. Do wyboru masz wersję 1 TB, 2 TB, 4 TB oraz 8 TB, kosztujące odpowiednio 422 zł, 974 zł, 2513 zł i 5699 zł.

*Artykuł powstał we współpracy z Corsair

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair MP600 Pro XT 1 TB – nasz nowy dysk SSD do platformy testowej

 0