Nowy laptop z GeForce RTX pod choinkę? To idealny prezent, ale… jaki wybrać?

Nowy laptop z GeForce RTX pod choinkę? To idealny prezent, ale… jaki wybrać?

Nowy laptop z GeForce RTX pod choinkę? To idealny prezent, ale… jaki wybrać?

Przepis na idealne Boże Narodzenie? Mnóstwo śniegu, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dobry film z kubkiem gorącej czekolady, ulubione przysmaki i… dużo wolnego czasu na granie, bo na co dzień najczęściej go brakuje. A skoro granie, to oczywiście na odpowiednim sprzęcie, który będzie idealnie oddawał zamysły twórców ulubionych tytułów, pogłębiał immersję i sprawiał, że od ekranu trudno będzie oderwać wzrok. I chociaż jeszcze do niedawna większość komputerowych gracza sięgała po konstrukcje stacjonarne, bo te zapewniały niezrównaną wydajność, to zwyczaje konsumentów powoli ulegają zmianie.

Mało kto decyduje się na osobny komputer do grania i pracy czy nauki, a stacjonarki nie zabierzemy przecież ze sobą do biura czy na uczelnię, więc laptopy stają się niejako naturalnym wyborem.

Po pierwsze, mało kto decyduje się na osobny komputer do grania i pracy czy nauki, a stacjonarki nie zabierzemy przecież ze sobą do biura czy na uczelnię, więc laptopy stają się niejako naturalnym wyborem. I trudno się temu dziwić, szczególnie w obliczu ich stale rosnących możliwości, a jeśli do coraz wydajniejszych podzespołów i atrakcyjniejszej stylistyki dołożymy jeszcze liczne rozwiązania wspomagające, jak choćby cały pakiet technologii dostępny z kartami graficznymi GeForce RTX, to zyskujemy uniwersalne urządzenia, które sprawdzą się w każdych okolicznościach.

Jeśli więc macie do wydania nieco grosza i chcecie uszczęśliwić swoją grającą połówkę (albo siebie!) idealnym prezentem, to w tym tekście przybliżymy trzy bardzo ciekawe propozycje ASUSa, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Nasz artykuł powstaje we współpracy z NVIDIĄ, więc skupiamy się na modelach wyposażonych w podzespoły tego producenta, ale jak już wspomnieliśmy, za sprawą wielu dodatkowych technik, zwiększających ich możliwości i funkcjonalność, które wyjaśnimy w dalszej części tekstu, często są one bezkonkurencyjne w swoich segmentach cenowych i chętnie wybierane przez użytkowników.

Karty graficzne GeForce RTX mogą więcej

Dynamiczne strzelanki, w których liczy się każda sekunda czy otwarty świat, w którym każda lokacja przyprawia o zachwyt? Koniecznie wspólnie z ekipą czy tylko solo? Nie ma to najmniejszego znaczenia, bo technologie i narzędzia wspomagające karty graficzne GeForce RTX sprawdzają się w każdych warunkach, znacznie poprawiając doświadczenie płynące z rozgrywki. O czym konkretnie mowa?

  • DLSS (Deep Learning Super Sampling) - rewolucyjna technika, która za pomocą dedykowanych rdzeni Tensor i akceleratora przepływu optycznego w układach graficznych GeForce RTX oraz sztucznej inteligencji, tworzy dodatkowe klatki o wysokiej jakości. Oznacza to, że jest w stanie przetworzyć materiał wejściowy o niższej rozdzielczości w taki sposób, by uzyskać grafikę o jakości zbliżonej do natywnej, oferując przy tym niespotykany dotąd przyrost klatek na sekundę. Jest to szczególnie przydatne w bardzo wymagających produkcjach, np. obsługujących ray tracing. Technika DLSS jest już dostępna w ponad 200 grach i aplikacjach, w tym Cyberpunk 2077 czy Marvel’s Spider-Man Remastered, a liczba ta ciągle rośnie.

  • ray tracing - przy kartach graficznych GeForce RTX nie sposób nie wspomnieć również o śledzeniu promieni, a konkretniej dedykowanych rdzeniach akcelerujących śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, czyli RT, które zapewniają niezwykle realistyczne oświetlenie, cieniowanie oraz odbicia. Ta technika to prawdziwa rewolucja w branży gier wideo, która tak poprawia wrażenia wizualne z grania, że kiedy raz jej spróbujemy, to trudno wyobrazić sobie ulubioną rozrywkę bez niej. 

  • Reflex - jest to pakiet technik obejmujący GPU, wyświetlacze G-Sync oraz oprogramowanie, które zapewniają najniższe opóźnienia (jesteśmy w stanie zredukować je nawet o 50 proc.!) i najlepszą responsywność w wiodących grach e-sportowych, jak Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite czy Rainbow Six Siege. Został on stworzony, aby zapewnić graczom przewagę nad przeciwnikami, pozwalając szybciej namierzać cel, oferując krótszy czas reakcji i lepszą precyzję celowania. 

To jednak nie wszystko, bo NVIDIA GeForce RTX to nie tylko karty graficzne, ale cały gamingowy ekosystem, poprawiający również doświadczenia wokół grania - wystarczy spojrzeć na sterowniki Game Ready, które są optymalizowane i udostępniane do pobrania przy premierach wszystkich ważnych tytułów. Aplikacja GeForce Experience pozwala z kolei na szybkie pobieranie i instalowanie tych sterowników, tworzenie materiałów wideo z ulubionych gier, używanie technologii Ansel i filtrów Freestyle. Nie brakuje też DSR (ang. Dynamic Super Resolution) i Image Sharpening (filtra wyostrzającego), a dla fanów streamowania NVIDIA RTX oferuje zaawansowany wbudowany koder NVENC, który ma za zadanie odciążyć procesor kosztem minimalnego obniżenia wydajności w grach podczas transmitowania rozgrywki na żywo.

Jeśli interesujemy się streamingiem, to powinniśmy też zwrócić uwagę na aplikację NVIDIA Broadcast, szczególnie jeśli nie chcemy wydawać majątku na profesjonalny sprzęt audio i wideo do nagrywania. Te same rdzenie Tensor i algorytmy sztucznej inteligencji, które odpowiadają za Deep Learning Super Sampling (DLSS), można też wykorzystać choćby do usuwania z nagrań niechcianych dźwięków otoczenia. Czy można chcieć więcej? Można i NVIDIA zdecydowanie oferuje coś więcej - warto wspomnieć choćby o platformie NVIDIA Studio. Ta powinna szczególnie zainteresować osoby zajmujące się tworzeniem treści, bo mowa o urządzeniach zaprojektowanych z myślą o przyspieszeniu aplikacji kreatywnych, jak edytory wideo i rendering 3D, wizualizacje architektoniczne czy fotografia (m.in. pakiet Adobe: Premiere Pro, After Effects, Photoshop i Lightroom oraz Designer, Painter i Sampler, 3DS Max, Maya, Blender, Cinema 4D, DaVinci Resolve, OctaneRenderer i inne). Dalej wydaje się wam, że GeForce RTX to tylko karty graficzne?

Jaki laptop z GeForce RTX wybrać?

No dobrze, wiemy już, dlaczego warto sięgnąć po laptopy do grania (i nie tylko) wyposażone w kartę graficzną GeForce RTX od NVIDII, ale jaki model konkretnie wybrać? Niżej prezentujemy trzy ciekawe propozycje z oferty ASUSa z różnych półek cenowych i dedykowane nieco innemu odbiorcy, więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

ASUS TUF Gaming A15 2022

ASUS TUF Gaming A15 2022 to najtańsza propozycja w naszym zestawieniu, która wyróżnia się jednak świetnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Za sprawą podzespołów najnowszej generacji, tj. karty graficznej GeForce RTX 3050, która zapewnia dostęp do wymienionych wcześniej technologii NVIDIA (m.in. DLSS, Reflex, ray tracing, sterowniki Game Ready, Broadcast), procesora AMD Ryzen 7 6800, nawet 16 GB pamięci RAM DDR4 i szybkiego dysku SSD PCIe 3.0 sprawdzi się nie tylko podczas grania, ale i pracy czy nauki. W obu przypadkach docenimy szybki ekran IPS o rozdzielczości FHD (1920 x 1080 pikseli), odświeżaniu 144 Hz i czasie reakcji 3 ms, który oferuje też wsparcie dla Adaptive-Sync i przełącznika MUX, a także wygodną klawiaturę z podświetleniem RGB oraz duży i precyzyjny gładzik.

Nie bez znaczenia jest także design tego modelu, który za sprawą stonowanej stylistyki oraz materiałów najwyższej jakości (częściowo metalowych) sprawdzi się w każdych okolicznościach, nawet tych najbardziej ekstremalnych, co gwarantuje wojskowy certyfikat MIL-STD-810H. Jednocześnie sami nie musimy się też obawiać ekstremalnych doznań podczas korzystania z ASUS TUF Gaming A15 2022, a przynajmniej tych temperaturowych, bo o wysoką kulturę pracy dba wydajny system chłodzenia. Całości dopełniają m.in. szybkie ładowanie przez USB-C, system audio Dolby Atmos, wsparcie dla łączności WiFi 6 i Bluetooth 5.2 oraz atrakcyjna cena zaczynająca się od 4799 PLN.

ASUS TUF Dash F15 2022

A może wygląd i rozmiar laptopa są dla was równie ważne jak podzespoły, bo często jesteście w drodze i lubicie mobilne konstrukcje, które nie zajmują za dużo miejsca w torbie czy plecaku? W takim razie dobrym wyborem może okazać się ASUS TUF Dash F15 2022, który spełnia wszystkie te wymagania. Obudowa przyciąga wzrok atrakcyjną nowoczesną stylistyką (do wyboru biała i czarna wersja kolorystyczna), ale jednocześnie jest na tyle stonowana, że sprawdzi zarówno podczas LAN-party, jak i w biurze czy na uczelni. Do tego nie musimy się martwić o jej wytrzymałość, bo ASUS TUF Dash F15 2022 spełnia wymagania wojskowego standardu MIL-STD-810H, a wszystko to przy zaledwie 19,95 mm grubości. 

Nie oznacza to jednak, że ucierpiała na tym wydajność - nic z tych rzeczy! Pod maską znajdziemy podzespoły najnowszej generacji, w tym kartę graficzną GeForce RTX 3060, zapewniającą dostęp do takich innowacyjnych technologii, jak DLSS, Reflex, ray tracing, sterowniki Game Ready czy Broadcast, procesor Intel Core i7 12. generacji, nawet 32 GB szybkiej pamięci DDR5 4800 MHz oraz dysk SDD PCIe 3.0 o pojemności do 1 TB. Oznacza to, że możemy poszaleć z grafiką nawet w nowych wymagających produkcjach, które podziwiać będziemy na 15,6-calowym wyświetlaczu IPS o rozdzielczości FHD (1920 × 1080 pikseli), odświeżaniu 144 Hz i czasie reakcji 3 ms, który oferuje też wsparcie dla Adaptive-Sync i przełącznika MUX. Ekran otoczony jest przy tym bardzo cienkimi ramkami, które pozwalają zmaksymalizować powierzchnię ekranową i do minimum zredukować elementy rozpraszające użytkownika. 

Nie musimy się też obawiać, że smukła obudowa powodować będzie przegrzewanie podzespołów, bo wydajny system chłodzenia pozwala zachować stabilność systemu przy najbardziej nawet wymagających aktywnościach. Jak na gamingowy model ASUS przystało, TUF Dash F15 2022 oferuje także głośniki napędzane technologią Dolby Atmos, dwukierunkową redukcję szumów AI z dowolnym urządzeniem wejściowym, wygodną klawiaturę oraz duży i precyzyjny gładzik, a nie do przecenienia jest też technologia szybkiego ładowania przez USB-C, która pozwala uzupełnić 50% baterii w zaledwie 30 min. Ceny ASUS TUF Dash F15 2022 zaczynają się od 6399 PLN.

ROG Strix G15 2022

A jeśli chcielibyście „czegoś więcej” niż tylko laptopa do gier podstawowego poziomu, to warto zwrócić uwagę na ROG Strix G15 2022. Bo choć na pierwszy rzut oka oferuje on specyfikację zbliżoną do opisywanych wcześniej modeli ASUS TUF, to jednak wprowadza ulepszenia w niemal każdym elemencie. Urządzenie dostępne jest w trzech wersjach kolorystycznych obudowy, tj. klasycznej Eclipse Gray, idealnej dla osób, które nie chcą, by laptop już na pierwszy rzut oka zdradzał gamingowe pochodzenie (idealny do pracy czy nauki) oraz bardziej ekstrawaganckich Volt Green i Electro Punk, które za sprawą detali w logo ROG oraz nasadek umocnienia dodają całości nieco koloru i charakteru (szczególnie w komplecie z podświetleniem RGB z obsługą Aura Sync). Co jednak najważniejsze, wszystkie trzy wyglądają atrakcyjnie i daleko im od gamingowego przepychu, dzięki czemu sprawdzą się w każdych okolicznościach. 

Podobnie jak 15,6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości WQHD (2560 × 1440 pikseli), wysokim odświeżaniu 165 Hz i 3 ms czasie reakcji, który może się pochwalić wsparciem dla Adaptive-Sync, przełącznika MUX (zapewniającego mniejsze opóźnienia i średnio 15% wyższą wydajność) oraz bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów (100% DCI-P3). To sprawia, że trudno oderwać od niego wzrok - szczególnie że komponenty najwyższej klasy, w tym karta graficzna GeForce RTX 3060 (oczywiście w towarzystwie wszystkich technologii wspomagających, jak ray tracing, DLSS, Reflex, sterowniki Game Ready, Broadcast), procesor AMD Ryzen 7 6800, szybka pamięć RAM DDR5 (max 32 GB) oraz dysk SDD PCIe 4.0 pozwalają cieszyć się rozgrywką w najnowsze produkcje z wysoką ilością detali, a inteligentny system chłodzenia z ciekłym metalem i wentylatorami Arc Flow dba o utrzymanie ich temperatur w ryzach nawet podczas najbardziej wymagających aktywności. 

ROG Strix G15 2022 sprawdza się zresztą nie tylko w gamingu, ale i tworzeniu treści czy zastosowaniach profesjonalnych, gdzie również docenimy cichą i precyzyjną klawiaturę z technologią Overstroke do poprawy czasu reakcji oraz duży i wygodny gładzik z funkcją klawiatury numerycznej. Warto też wspomnieć o szybkim ładowaniu przez USB-C, systemie audio Dolby Atmos czy dedykowanym oprogramowaniu ROG do monitorowania i zarządzania parametrami pracy CPU i GPU. Sugerowana cena producenta za ten model zaczyna się od 6399 PLN. 

***

Mówiąc krótko, niezależnie od tego, czy stawiacie na dynamiczne strzelanki sieciowe, czy też w końcu chcecie ograć nowe produkcje AAA, które co do zasady zachwycać mają oprawą graficzną, laptopy ASUS wyposażone w karty graficzne GeForce RTX to świetny wybór. Za sprawą wartości dodanej w postaci technologii wspierających, jak wspomniane już wielokrotnie ray tracing, DLSS, Reflex, sterowniki Game Ready, Broadcast, Studio i kilka innych, stają się one praktycznie bezkonkurencyjne w mobilnym segmencie, a do tego sprawdzają się nie tylko podczas grania, ale i profesjonalnych zadań czy tworzenia treści. Prezent idealny? Zdecydowanie! 

*Artykuł powstał we współpracy z ASUS

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nowy laptop z GeForce RTX pod choinkę? To idealny prezent, ale… jaki wybrać?

 0