Predator Helios Neo 16 - postaw na laptop doładowany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

Predator Helios Neo 16 - postaw na laptop doładowany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

Początek nowego roku to okres, w którym często decydujemy się na zmiany. Jest to więc świetna okazja, by zainwestować w nowy sprzęt, który pozowli nam  docenić oprawę graficzną współczesnych produkcji AAA. Tu dobrze postawić na laptopy z kartami graficznymi NVIDIA® GeForce RTX™, które nie tylko oferują najlepsze wrażenia w grach, ale jednocześnie świetnie sprawdzą się także w bardziej twórczych zastosowaniach czy edukacji. To sprawia pomimo dużego wydatku, warto zainwestować w taki sprzęt, który może wyzwolić naszą kreatywność. 

Predator Helios Neo 16 to jeden z laptopów zasilanych technologiami NVIDIA® GeForce RTX™, który może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ten sprzęt napędzany jest wszechstronną kartą graficzną NVIDIA® GeForce RTX™ 4070™, która oprócz wysokiej wydajności w grach i aplikacjach, zapewnia także mnóstwo dodatkowych korzyści, które zwiększają jej wartość dla użytkowników. Mowa choćby o obsłudze rozwiązań NVIDIA Studio, oferujących liczne korzyści w procesie twórczym i kreatywnym. Do tego karty z rodziny Ada Lovelace napędzane są sztuczną inteligencją, dzięki specjalnym rdzeniom Tensor, pozwalając na 'heavy lifting' AI na GPU, który będzie znacznie efektywniejszy niż w przypadku procesorów.

Predator Helios Neo 16 to jeden z laptopów zasilanych technologiami NVIDIA® GeForce RTX™, który może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Predator Helios Neo 16

Zacznijmy jednak od podstaw, Predator Helios Neo 16 to 16-calowy laptop wyposażony w wyświetlacz IPS o rozdzielczości QHD+, czyli 2560 × 1600 pikseli i odświeżaniu aż 240 Hz oraz czasie reakcji zaledwie 3 ms, co gwarantuje ultrapłynny i klarowny obraz nawet w trakcie największej zadymy na ekranie. Co więcej, zastosowana matryca zapewnia pełne pokrycie wymagającego gamutu kolorów DCI-P3, który powszechnie wykorzystywany jest w branży filmowej, więc ekran Predator Helios Neo 16 świetnie sprawdzi się też do obróbki grafiki. 

Sercem notebooka jest wspomniana już karta graficzna NVIDIA® GeForce RTX™ 4070, ale omówieniem jej możliwości jeszcze się zajmiemy. Ta wspomagana jest przez 24-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor Intel Core i9-14900HX, który jest w stanie rozpędzić się do 5,8 GHz i na pewno nie będzie stanowił wąskiego gardła dla GPU, stanowiąc solidne wsparcie nie tylko w grach, ale także wielu innych zastosowaniach (choćby edycji wideo). Na pokładzie znaleźć można także szybki dysk SSD 1 TB M.2 PCIe 4.0 i 16 GB pamięci RAM DDR5 o taktowaniu 5600 MHz z możliwością upgrade'u do 32 GB. Dzięki temu mamy pewność, że notebook posłuży nam kilka dobrych lat, szczególnie przy wsparciu technik NVIDII, które zwiększają jego możliwości ponad to, co przeważnie otrzymujemy od sprzętu z tej półki cenowej. 

Na plus zaliczyć trzeba też szeroki wybór złączy. Znajdziemy tu m.in. HDMI 2.1, USB 3.2 typu A Gen. 1 i 2 i najnowsze USB typu C, w tym jedno z obsługą Intel Thunderbolt 4 czy DisplayPort. Taki bogaty zestaw portów pozwala na podłączenie różnorodnych urządzeń i peryferiów, w tym nawet dwóch zewnętrznych wyświetlaczy 4K w tym samym czasie. 

Do tego dorzucić trzeba superszybkie połączenia sieciowe, a to za sprawą modułu Killer™ Wi-Fi 6 AX1650i, który zapewnia obsługę standardu Wi-Fi 6E i gigabitowego złącza LAN RJ45. 

Z kolei podświetlenie klawiatury w systemie RGB nie tylko prezentuje się stylowo, ale i ma praktycznie zastosowanie podczas nocnych seansów. Ponadto klawiatura zapewnia świetny feedback dzięki wyraźnemu skokowi klawiszy, a do tego pochwalić może się technologią anti-ghosting, pozwalając cieszyć się intensywnością bitwy. Warto również odnotować sporych rozmiarów akumulator, co wraz z techniką NVIDIĄ Optimus, gwarantuje dłuższy czas pracy na baterii. 

To wszystko, a nawet więcej, otrzymujemy zamknięte w stylowej aluminiowej obudowie, podkreślającej gamingowy charakter konstrukcji. Nie jest to może najlżejszy i najsmuklejszy laptop dla graczy, ale waga 2,6 kg nie będzie przesadnym obciążeniem w podróży, a dzięki temu, że laptop mierzy 28 mm grubości, Acer mógł upchnąć do środka solidny układ chłodzenia, na który składają się wysokiej jakości wentylatory AeroBlade™ 3D piątej generacji, pasta termoprzewodząca z ciekłego metalu i ciepłowody wektorowe. Taka kombinacja utrzymuje wydajność na najwyższym poziomie nawet podczas najgorętszych starć. 

Moc napędzana NVIDIĄ

Zacznijmy od karty graficznej, która jest najistotniejszym elementem współczesnych gamingowych maszyn. Predator Helios Neo 16 napędzany jest grafiką  NVIDIA® GeForce RTX™ 4070. Laptop korzysta z pełni możliwości, jakie oferują karty NVIDII z rodziny GeForce RTX™ 40, które bazują na architekturze Ada Lovelace. Postanowiliśmy więc wziąć na warsztat jeden z najgorętszych tytułów końcówki roku, czyli Indiana Jones i Wielki Krąg, by pokazać, o czym konkretnie mowa. 

Ray Tracing

Omawiając możliwości kart NVIDIA® GeForce RTX™, nie sposób nie zacząć od ray tracingu (RT), a konkretniej dedykowanych rdzeni akcelerujących śledzenie promieni w czasie rzeczywistym, które zapewniają niezwykle realistyczne oświetlenie, cieniowanie oraz odbicia. Ta technika to prawdziwa rewolucja w branży gier wideo, która tak poprawia wrażenia wizualne z grania, że kiedy raz jej spróbujemy, to trudno wyobrazić sobie ulubioną rozrywkę bez niej. 

W ubiegłym roku doczekaliśmy się nawet bardziej zaawansowanej odmiany tej technologii, zwanej path tracing (Full RT), która wnosi oświetlenie, cienie i odbicia na kosmiczny wręcz poziom. Wiąże się to wprawdzie ze wzrostem wymagań sprzętowych, ale od czego są najnowsze karty graficzne, prawda? Jak wygląda to w praktyce możecie zobaczyć na poniższym materiale wideo. 

DLSS (Deep Learning Super Sampling) 

DLSS to rewolucyjna technika, która za pomocą dedykowanych rdzeni Tensor, akceleratora przepływu optycznego w układach graficznych GeForce RTX™ oraz sztucznej inteligencji znacząco zwiększa płynność rozgrywki. Oznacza to, że jest w stanie przetworzyć materiał wejściowy o niższej rozdzielczości w taki sposób, by uzyskać grafikę o jakości zbliżonej do natywnej, oferując przy tym niespotykany dotąd przyrost klatek na sekundę. Jest to szczególnie przydatne w bardzo wymagających produkcjach, np. obsługujących ray tracing. Technika DLSS jest już dostępna w ponad 300 grach i aplikacjach, a NVIDIA® dba o to, by pojawiała się w większości dużych wyczekiwanych przez graczy produkcji. Poniżej możecie zobaczyć, jak Predator Helios Neo 16 zyskuje na tej funkcji w bardzo wymagającej miejscówce w dżungli, pozwalając nam się cieszyć superpłynną rozgrywką w najwyższej jakości grafiki nawet w natywnej rozdzielczości ekranu laptopa.

Predator Helios Neo 16 - postaw na laptop doładowany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

Predator Helios Neo 16 - postaw na laptop doładowany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

Predator Helios Neo 16 - postaw na laptop doładowany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

Predator Helios Neo 16 - postaw na laptop doładowany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

Predator Helios Neo 16 - postaw na laptop doładowany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

 

Predator Helios Neo 16 dzięki grafice GeForce RTX™ 4070 obsługuje DLSS 3, co oznacza wsparcie m.in. dla wprowadzonego w tej wersji Frame Generation (FG). Komponent FG odpowiada za generowanie klatek, tzn. pomiędzy każdymi dwiema wyrenderowanymi ramkami jest wstawiana trzecia, która ma reprezentować stan pośredni między nimi i jest tworzona sprzętowo przez kartę graficzną, z użyciem jednostki nazwanej Optical Flow Accelerator (w skrócie OFA). Takie podejście pozwala jeszcze bardziej podnieść liczbę FPS, ale jest problematyczne od strony opóźnienia, bo zanim najnowsza klatka będzie mogła zostać wyświetlona, musi zostać stworzona pośrednia pomiędzy nią oraz poprzednią. Stąd obecność w DLSS 3 techniki Reflex, która obniża lagi, ale o niej więcej za chwilę. Poniżej możecie sprawdzić, jak DLSS 3 z Frame Generation wypadają w praktyce. Z racji tego, że Indiana Jones i Wielki Krąg to tytuł bardzo pomięciochłonny i ma pewne problemy z modułem Frame Generation, zmuszeni byliśmy obniżyć rozdzielczość i ustawienia graficzne, ale poniższy wykres świetnie ilustruje jak bardzo technologia ta zwiększa wydajność w grach i na pewno będzie bardzo pomocna w innych wymagających tytułach obsługujących ray tracing. 

Warto również odnotować, że GeForce RTX™ 4070, podobnie jak inne grafiki z tej serii, pochwalić może się jednak DLSS 3.5, czyli najnowszą wersją sieci neuronowej AI, która jest stale ulepszana. Ta wersja technologii upscalingu wprowadza nową funkcję o nazwie Ray Reconstruction, która poprawia jakość obrazu w ramach ray tracingu poprzez zastąpienie ręcznie dostrajanych odszumiaczy siecią sztucznej inteligencji wyszkoloną przez superkomputer NVIDIA®. Mówiąc najprościej, przekłada się to na obraz wyższej jakości poprzez niwelację typowych dla tej technologii artefaktów, jak migotanie statycznych obiektów czy ghosting. 

Nie będziemy tu wchodzić w szczegóły techniczne (robiliśmy to już dedykowanych artykułach), ale z naszych doświadczeń wynika, że w przypadku Star Wars Outlaws czy Cyberpunk 2077 odszumianie AI praktycznie nie zmienia liczby FPS (różnice sięgają kilku procent), ale Ray Reconstruction robi dużą różnicę, jeśli chodzi o jakość obrazu. Największa różnica widoczna jest w przypadku odbić, które są ostrzejsze nie tylko w porównaniu do włączonego samego skalowania DLSS SR, ale też względem renderingu natywnego, co początkowo było dla nas zaskoczeniem. Cienie i okluzja otoczenia także są miejscami znacznie dokładniejsze w porównaniu do tradycyjnego odszumiania.

NVIDIA Reflex 

Wspomnieliśmy już o technice NVIDIA® Reflex, która ma za zadanie zmniejszyć opóźnienia systemu, co jest istotne w szczególności w przypadku gier wykorzystujących technikę generowania klatek. Dzięki Reflex jesteśmy stanie zredukować opóźnienie nawet o 50 proc., co przekłada się na lepszą responsywność w popularnych grach esportowych, jak: Apex Legends, Call of Duty: Warzone, The Finals, Fortnite czy Counter Strike 2. Tym samym Predator Helios Neo 16 może być świetną maszyną dla graczy z kompetytywnym zacięciem, gwarantując nie tylko wysoką płynność, ale i ultraniskie opóźnienia, co znacznie zwiększa szanse na zwycięstwo.

RTX to nie tylko gaming

Laptopy z układami GPU NVIDIA® GeForce RTX™ z serii 40 pochwalić mogą się nie tylko wysoką wydajnością w grach i technikami, które wspomagają gaming, ale również zapewniają ogromne przyspieszenie w renderowaniu 3D, akcelerowanych przez AI przepływach pracy oraz edycji i streamingu wideo. Rdzenie RT najnowszej generacji w laptopowych GPU Zielonych mogą zapewnić nawet 2-krotny wzrost wydajności w czołowych programach renderujących, jak Blender Cycles, Chaos V-Ray i Autodesk Arnold. Dodatkowo posiadają też nowe sprzętowe przyspieszenie dla rozmycia ruchu w ray tracingu, techniki powszechnie stosowanej w renderowaniu produkcyjnym, teraz przyspieszonej nawet 5-krotnie.

NVIDIA Studio, czyli idealna platforma dla twórców treści 

Predator Helios Neo 16 to również świetne platforma dla twórców treści w ramach sterowników i rozwiązań NVIDIA® Studio. Ponad 100 najlepszych aplikacji kreatywnych, w tym programy do edycji wideo, animacji 3D, fotografii i projektowania graficznego, zostało zoptymalizowanych pod kątem sprzętu RTX. Jednym z aspektów NVIDIA® Studio jest aplikacja NVIDIA® Broadcast, dzięki której możemy zmienić nasz pokój w profesjonalne domowe studio. Z kolei NVIDIA® Canvas pozwala na tworzenie pięknych obrazów ze zwykłych pociągnięć pędzlem. Na podstawie analizy szkicu, który wykonamy, AI samodzielnie generuje wizualizację projektu. Pozwala to błyskawicznie wygenerować tło lub przyspieszyć poszukiwanie koncepcji, aby skupić się na wizualizacji pomysłów.

NVIDIA® Omniverse to z kolei akcelerowana platforma projektowania trójwymiarowego, która bezproblemowo łączy i wzbogaca aplikacje 3D oraz kreatywne przepływy pracy. Pozwala ona łączyć zasoby, biblioteki i narzędzia, aby odkryć nowe sposoby szybkiego tworzenia i eksplorowania swoich pomysłów. Umożliwia to łączenie ulubionych aplikacji (Autodesk, Adobe, Epic i nie tylko), otwierając przed nami zupełnie nowe możliwości.

Nie tylko hardware

Sprzęt to jednak nie wszystko i Acer zadbał także o świetną warstwę software'ową z aplikacją Predator Sense na czele. To narzędzie umożliwia m.in. wybór scenariusza pracy laptopa (Cichy, Zrównoważony, Wydajności Turbo), monitorowanie systemu, podkręcanie parametrów, tworzenie makr i dostosowywanie preferencji podświetlenia RGB. Wszystko to odbywa się za pomocą spersonalizowanego intuicyjnego interfejsu, którego celem jest maksymalne wykorzystanie potencjału sprzętu. Co bardzo istotne, aplikacja jest bardzo intuicyjna i przejrzysta, więc odnajdą się w niej nawet mniej doświadczeni gracze, a ci bardziej obeznani w temacie znajdą tu mnóstwo przydatnych, bardziej zaawansowanych opcji, choćby związanych z OC.

Podsumowanie

Predator Helios Neo 16 to kawał świetnego sprzętu, który dzięki wsparciu technologii NVIDII sprawdzi się nie tylko w grach, ale także w bardziej kreatywnych zastosowaniach. Z kolei wsparcie ze strony takich technik jak DLSS czy pełny ray tracing sprawi, że możemy cieszyć się rozrywką na wysokim poziomie w najnowszych produkcjach AAA. Z kolei NVIDIA® Studio, Broadcast i sprzętowa akceleracja AI ułatwiają wykonywanie profesjonalnych zadań 

czy tworzenie treści, zmieniając laptopa w przenośną stację roboczą. Tu warto dodać, że AI na RTX daje najbardziej zaawansowane możliwości związane ze sztuczną inteligencją, bez której wiele osób nie wyobraża już sobie obecnie pracy. 

Predator Helios Neo 16 ma również wiele innych zalet, jak wysokiej klasy wyświetlacz QHD, mocny procesor, wygodna podświetlana klawiatura, bogaty zestaw portów czy bardzo funkcjonalne oprogramowanie Predator Sense, a do tego może pochwalić się wysoką jakością wykonania. To wszystko sprawia, że to niezwykle kompleksowa i wszechstronna platforma do gier i pracy. 

Zainteresowani? W takim razie produkt możecie kupić w sklepie Media Expert.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Predator

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Predator Helios Neo 16 - postaw na laptop doładowany mocą NVIDIA® GeForce RTX™

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł