Tania pamięć RAM do komputera – czy ma to sens, a jeśli tak, jaką wybrać?

Tania pamięć RAM do komputera – czy ma to sens, a jeśli tak, jaką wybrać?

Dziś pamięć RAM jest po prostu tania. Ogólnie. Oczywiście z tego też względu ciężko nazwać poszczególne moduły budżetowymi, bo zdecydowana większość na rynku takowymi właśnie są. Jest to oczywiście skutek ciągle rosnącej konkurencji oraz obniżek i ogólnodostępności i choć na horyzoncie nieśmiało wychylają się moduły nowej generacji DDR5, aktualnie najbardziej popularnymi są DDR4. Te można zakwalifikować do trzech kategorii – budżet, budżet+ i dla entuzjastów. Entuzjaści sprzętu nie tylko chcą uzyskać jak najwyższą wydajność, ale też możliwość rozświetlenia pamięci RAM, czy dostęp do wyglądu premium. Budżet i budżet+ to standardowe zestawy dla tych, którzy liczą się również z pieniędzmi. Czy dziś ta pierwsza kategoria ma sens? Jeśli tak, to na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie i ostatecznie, na jaką pamięć się zdecydować? Sprawdźmy!

Jeśli chodzi o półkę dla entuzjastów, tutaj nie ma żadnych kompromisów lub są tak małe, że właściwie niezauważalne. Przede wszystkim płacimy za najwyższą wydajność w danym przedziale cenowym, bo oprócz oczywistego wzrostu wartości modułów o wyższej pojemności, to właśnie ten konkretny detal ma największe znaczenie. Jeszcze nie tak dawno temu moduły o taktowaniu 3200-3600 MHz były uznawane za dobre, w wysokiej półce cenowej, dziś takowe nabyć można w budżecie do 400 zł, dlatego uznawane są za budżetowe (jeśli spojrzymy na zestaw 2x 8 GB). W tym samym momencie do wysokiej półki zawitały moduły o prędkościach przekraczających 4000 MHz i właśnie z tego powodu, dziś możemy nabyć te pierwsze w tak niskich cenach.

Goodram IRDM Pro

Półki dla entuzjastów omawiać tu nie będziemy, bo skupimy się wyłącznie na kategoriach budżet i budżet+, a więc na przykład na ultrapopularnych zestawach o pojemności 16 GB, taktowaniu 3200-3600 MHz i opóźnieniach rzędu CL14-19. Dlaczego akurat 16 GB? Są po prostu najpopularniejszym wyborem do dzisiejszych, nowoczesnych komputerów – w szczególności tych do gier.

Tania pamięć RAM do komputera – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Akapit chciałoby się zacząć od napisania jednego słowa – ceny. Tak jednak nie jest, bo dziś zestawy pamięci RAM mogą się diametralnie różnić wydajnością, jeśli dopłacimy zaledwie 5-10% wartości początkowych modułów. Na przykład zestaw X ze specyfikacją 2666 MHz CL16 kosztuje 299 zł, a zestaw Y ze specyfikacją 3200 MHz CL16 i lepszym potencjałem podkręcania - 330 zł. Płacimy więc zaledwie 30 zł więcej, ale zyskujemy moduły, które odznaczają się zdecydowanie lepszym stosunkiem ceny do wydajności.

Opłacalność jest więc tutaj kluczem do uzyskania możliwe jak najlepszych zestawów RAM w danym przedziale cenowym. Z tego też względu nierzadko dopłata jest lepszym wyborem od oszczędności, jeśli faktycznie zakupiony lub modernizowany przez nas komputer jest w stanie z takich osiągów skorzystać. O czym dokładnie mowa?

Jaka tania pamięć RAM do komputera?

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, wszystko zależy od tego, czy nasz sprzęt jest w stanie obsłużyć, a właściwie wykorzystać daną specyfikację pamięci RAM. Jeśli decydujemy się na procesor Ryzen 1000 lub 2000 (czego nie powinniśmy robić wcale! – sprawdź polecane procesory) i budżetową płytę główną z chipsetem B350 lub B450 (lub nawet najtańszym A320), nie ma co dopłacać do pamięci RAM o wysokim taktowaniu (na przykład 4000 MHz), bo nasz zestaw i tak nie będzie w stanie przy takich nastawach poprawnie działać – po prostu przepłacimy, bo identyczną wydajność można osiągnąć za pomocą tańszych modułów. Procesory Ryzen 1000 oficjalnie wspierają taktowanie RAM na poziomie 2666 MHz, a Ryzen z serii 2000 – 2933 MHz. Czy to oznacza, że 3200 MHz nie będzie kompatybilne? Oczywiście, że nie, bo wszystko zależy przede wszystkim od jakości samych modułów. Każde taktowanie powyżej oficjalnie wspieranych jest traktowane jako podkręcanie, a jeśli to robimy, żaden producent nie zagwarantuje poprawności działania. Oficjalna specyfikacja dla pamięci przy AMD Ryzen 3000 i 5000 jest już nieco lepsza. Do dyspozycji otrzymujemy DDR4-3200 oraz możliwość podkręcania RAM.

Crucial Ballistix Black

W przypadku platformy Intel sprawa się nieco komplikuje, bo jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup nieco starszego sprzętu, warto zwrócić uwagę na procesor oraz płytę główną. Jeśli nasza płyta główna zawiera chipset H470, B460 lub H510, z powodu blokady, nie będzie w stanie skorzystać z wysokiego taktowania pamięci RAM i w zależności od modelu procesora, będziemy musieli używać tylko tych odgórnie przypisanych przez Intela – 2666, 2933 lub 3200 MHz. W przypadku 10. generacji procesorów Intel, Core i3 i Core i5 wspierają jedynie DDR-2666, a Core i7 i Core i9 – DDR4-2933. W przypadku 11. generacji, wszystkie procesory Core na płytach głównych, które nie oferują możliwości podkręcania RAM, wspierają już 3200 MHz. Sprawa jest natomiast jasna w przypadku 12. generacji Intel Core. Tutaj wszystkie procesory Core – i3, i5, i7 i i9, wspierają zarówno DDR4-3200, jak i DDR5-4800. Wszystkie płyty główne pod dwunastą generację procesorów Intel Core, czyli te z chipsetami Z690, H670, B660 i H610 wspierają podkręcanie pamięci RAM.

Tania pamięć RAM - kompatybilność

Oprócz oczywiście ceny, ważnym aspektem jest pojemność, taktowanie, opóźnienia oraz możliwości podkręcania. Z tym pierwszym poradzimy sobie bez problemu, bo jeśli szukamy komputera biurowego, powinniśmy zainwestować w 8 lub ewentualnie 16 GB pamięci RAM, a jeśli czegoś do grania w wysokobudżetowe, nowe gry – 16 GB lub ewentualnie 32 GB RAM. Jeśli chodzi o taktowanie, wszystko zależy od procesora i płyty głównej, ale jeśli skupimy się na nowoczesnych podzespołach – AMD Ryzen z serii 3000 lub 5000 oraz Intel Core 11. generacji lub 12. generacji (nie licząc płyt głównych z chipsetem H510), powinniśmy kierować wzrok ku modułom o taktowaniu 3200-3600 MHz. Opóźnienia, oznaczone jako CL (CAS latency), powinny być jak najniższe, choć tutaj CL rzędu 14-15 przy wysoko taktowanych modułach jest raczej domeną drogich zestawów dla entuzjastów.

Z możliwościami podkręcania są pewne problemy, bo tego nie dowiadujemy się z marketingowych opisów produktów, czy kampanii na stronie producenta. Tutaj należy przede wszystkim studiować poszczególne testy RAM w sieci. My zdążyliśmy już kilka z nich przeprowadzić, dlatego zapraszamy do lektury, ale jeśli nie masz ochoty, w tym tekście podsumujemy całość i polecimy poszczególne tanie zestawy RAM, które odznaczają się wysokim stosunkiem ceny do mozliwości.

ADATA XPG Gammix D10

Tania pamięć RAM – co wybrać?

Na pierwszy rzut idą moduły budżetowe, które odznaczają się bardzo dobrymi nastawami fabrycznymi i gorszymi możliwościami podkręcania. Mowa oczywiście o ADATA XPG Gammix D10 2x 8 GB DDR4-3200 CL16, które gościły już u nas w redakcji. W momencie publikacji recenzji, kosztowały ponad 400 zł, a skoro nie ma produktów złych, bo są tylko źle wycenione, za 300 zł są już bardzo dobrym wyborem. Zestaw nie jest skierowany do fanów podkręcania, a do tych, którzy chcą kupić coś taniego, wydajnego, włożyć do nowego komputera i cieszyć się dobrą wydajnością w grach i aplikacjach. Mamy też czarne, nierzucające się w oczy radiatory i wieczystą gwarancję.

Kup ADATA XPG Gammix D10 2x 8 GB 3200 MHz CL 16 najtaniej na Ceneo.pl

Na drugi rzut idzie chyba najbardziej rozpoznawana marka w budżetowych zestawach komputerowych do gier – Crucial Ballistix. Tak, jak w przypadku poprzedniego zestawu, mieliśmy przyjemność testować te moduły, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy do lektury. Niezależnie jednak od Twojej decyzji, Crucial Ballistix 2x 8 GB 3200 MHz CL 16 to aktualnie jeden z najbardziej opłacalnych zestawów RAM na rynku. Kosztują bowiem około 340 zł, a dzięki bardzo dobremu potencjałowi podkręcania, świetnie nadadzą się dla budżetowców, którzy chcą wycisnąć z komputera jak najwięcej. Moduły są dostępne w kolorze czarnym, czerwonym i białym i udzielana jest na nie wieczysta gwarancja.

Kup Crucial Ballistix 2x 8 GB 3200 MHz CL 16 najtaniej na Ceneo.pl

GoodRam IRDM Pro 2x 8 GB 3600 MHz CL 17 to kolejny, budżetowy zestaw pamięci, który odznacza się nie tylko wysoką wydajnością początkową, ale też dobrymi możliwościami podkręcania. Kosztują dziś około 360 zł, co czyni z nich bardzo opłacalny wybór dla wydajnych, ale nadal budżetowych komputerów – szczególnie do gier. Jeśli chodzi o podkręcanie, nam udało się z nich wycisnąć 3600 MHz przy opóźnieniach CL 15-18-18-35, co może nie jest wartością imponującą w świecie entuzjastów komputerowych, ale są naprawdę dobre, jeśli spojrzymy na cenę. Są po prostu bardzo opłacalne. Na dodatek stylistyka może przypaść do gustu sporej liczbie użytkowników. Czarne radiatory ze złotymi wstawkami prezentują się wyśmienicie, a wisienką na torcie jest wieczysta gwarancja producenta na sprzęt. Nic tylko brać.

Kup Goodram IRDM Pro 2x 8 GB 3600 MHz CL 17 najtaniej na Ceneo.pl

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tania pamięć RAM do komputera – czy ma to sens, a jeśli tak, jaką wybrać?

 0