To dlatego tanie routery Tenda są bestsellerami! AC10 i AC6 są znakomite!

To dlatego tanie routery Tenda są bestsellerami! AC10 i AC6 są znakomite!

Tani router z reguły kojarzy się z czymś po prostu słabym. Na rynku istnieje wiele urządzeń, które mogą pochwalić się niewielkim zasięgiem, przepustowością, czy brakami w standardowych dziś funkcjach, ale są również takie, które często odświeżane oferują znacznie więcej. To właśnie Tenda AC6 i Tenda AC10 są jednymi z najchętniej wybieranych routerów na rynku, bo raz, że prezentują naprawdę dobrą wydajność, a dwa – mają wręcz świetny stosunek ceny do jakości. Tylko dlaczego? Co jest w nich takiego dobrego?

Połączenie sieciowe ma ogromne znaczenie

W Polsce z roku na rok rośnie średnia prędkość internetu i w 2021 roku wyniosła ona około 150 Mb/s. Posiadając takiej prędkości połączenie, może nie trzeba inwestować w dodatkowy sprzęt i przepustowość osiągana będzie na tym, który dorzucany jest za symboliczną „złotówkę”, ale jeśli spojrzymy na ogólną jakość, możemy być zaskoczeni, że to właśnie przez słaby router, nasz internet w smartfonie kuleje już po przejściu do innego pomieszczenia.

Problem ten w istocie może przeszkadzać, ale na szczęście istnieją ciekawe i przede wszystkim tanie rozwiązania. Inwestując w tani, dobry router pozbywamy się większości bolączek znanych z urządzeń dorzucanych do abonamentu u większości dostawców i to właśnie Tenda przygotowała coś, obok czego przejść obojętnie się nie da. Tenda AC10 lub AC6 są urządzeniami prezentującymi znakomity stosunek ceny do jakości. Już za mniej niż 100 zł możemy nabyć sprzęt, który sprosta wymaganiom zdecydowanej większości domowych użytkowników. Jeśli natomiast chcemy pokusić się o coś nieco lepszego, Tenda AC10 ma wszystko to, czego potrzebujemy. Tylko czym one się różnią?

Sieć

Wi-Fi 6 nie dla każdego

Pomimo tego, że standard Wi-Fi 6 jest już z nami od dłuższego czasu, najbardziej popularna półka smartfonów lub ogólnie urządzeń mobilnych, nadal nie otrzymuje dla takowego wsparcia. Użytkownicy starszych urządzeń lub nowych, ale tanich, muszą się zatem posiłkować starszym, choć nadal wydajnym standardem Wi-Fi 5. Dochodzi do tego również kwestia połączenia internetowego i jest ono ściśle związane z tym, ile z urządzeń można wycisnąć.

Mamy zatem dwie kategorie routerów – te, które mają Wi-Fi 6 oraz te, które tego standardu nie wspierają. Można w taki sposób wywnioskować, który router będzie dla nas wyborem optymalnym i albo osiągnąć bezkonkurencyjną jakość połączenia, albo zaoszczędzić pieniądze na technologii, której i tak w domu używać nie będziemy. Na szczęście producent Tenda przygotował odpowiedni sprzęt dla każdego.

Tenda AC6 – podstawowy router za niewielkie pieniądze z szybkim Wi-Fi

Wspomniana wcześniej cena poniżej 100 zł to właśnie domena routera Tenda AC6. Ten znakomicie sprawdzi się w mieszkaniach, które nie mają dostępu do szybkiego połączenia internetowego lub tych, gdzie nie podłączamy go bezpośrednio do portu LAN. Należy tutaj podkreślić, że ten port wspiera maksymalnie 100 Mb/s, a więc każde połączenie powyżej tego progu, nie będzie w pełni wykorzystywane. Warto jednak wspomnieć tutaj o naprawdę świetnych parametrach pracy w Wi-Fi, ponieważ Tenda AC6 wspiera zarówno pasmo 2.4 GHz, jak i 5 GHz, a łączna przepustowość maksymalna wynosi aż 1200 Mb/s. Oczywiście te jest dzielone, ale nawet w tym wypadku, przy 2.4 GHz otrzymujemy 300 Mb/s, a przy 5 GHz – aż 867 Mb/s.

Tenda AC6

To jeszcze nie koniec. Router wspiera wspomniane wyżej częstotliwości w tym samym czasie, dlatego podłączyć możemy do niego zarówno urządzenia smart home i starsze, nie wspierające standardu Wi-Fi 5, jak i nowsze, z Wi-Fi 5 GHz właśnie. Tenda AC6 posiada przy tym aż cztery anteny dookólne o zysku 5 dBi, które zadbają o odpowiednie pokrycie naszego mieszkania, a technologia Beamforming+ spowoduje generowanie kierunkowej transmisji sygnału (formowanie wiązki). Wszystkie funkcje upakowane zostały nie tylko na samym routerze, ale także na aplikacji na smartfona, skąd możemy dowolnie sterować naszym urządzeniem. Router wyposażony został w szybki procesor Broadcom o taktowaniu 900 MHz, który odpowiadać będzie za odpowiednie działanie wszystkich funkcji.

Kup router Tenda AC6 najtaniej na Ceneo.pl

Tenda AC10 – tani router do zadań specjalnych

Za około 30% więcej pieniędzy otrzymamy urządzenie, które również odznacza się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. 140 zł zagwarantuje uzyskanie wszystkiego, co opisywaliśmy wcześniej, a przy tym wykorzystać będziemy mogli porty LAN o przepustowości 1 Gb/s. Oznacza to, że podłączony w ten sposób do komputera router, będzie mógł dostarczyć nawet szybkie, światłowodowe połączenie do 1 Gb/s.

Tenda AC10

Za Wi-Fi odpowiada moduł 2.4 GHz i 5 GHz i również w tym wypadku otrzymujemy wsparcie dla technologii Beamforming+ i MU-MIMO, co pozwoli na komunikowanie się z wieloma urządzeniami w tym samym czasie, skracając czas oczekiwania na transmisję oraz formowanie wiązki. Producent obiecuje też odpowiednie pokrycie przestrzeni, dzięki czterem antenom dookólnym o zysku 5 dBi. W naszych testach wypadło to naprawdę dobrze i gorąco zachęcamy do zapoznania się ze wcześniejszym wpisem.

Mózgiem routera Tenda AC10 jest procesor 1 GHz, który zadba o odpowiednią wydajność całego zestawu. Ten oczywiście możemy dowolnie konfigurować już z poziomu aplikacji na smartfonie, co zdążyliśmy już zauważyć przy nieco tańszym routerze – Tenda AC6.

Kup router Tenda AC10 najtaniej na Ceneo.pl

Wi-Fi 6? Wcale nie takie drogie, jak mogłoby się to wydawać

Dla nieco bardziej wymagających użytkowników domowej sieci Wi-Fi, Tenda oferuje dwa sprawdzone, choć nadal budżetowe konstrukcje, które oferują bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Zarówno droższy – TX9 Pro/RX9 Pro, jak i tańszy – TX3 (lub RX3), pojawiły się u nas na testach, gdzie chwaliliśmy obie konstrukcje za prezentowaną wydajność na częstotliwości 5 GHz, MU-MIMO, łatwość obsługi i konfiguracji oraz oczywiście cenę.

Tenda TX9 Pro

Dla ciekawskich, Tenda TX9 Pro oraz RX9 Pro to identyczne routery występujące pod różnymi nazwami, których specyfikacja niczym się nie różni (to samo tyczy się TX3 oraz RX3). W sklepach RX9 Pro możemy nabyć już za niecałe 260-270 zł, co czyni z niego jednego z najtańszych przedstawicieli formatu AX3000. Ze względu na swoje możliwości jest więc skierowany do wymagających użytkowników. Wyposażony został w wydajny, dwurdzeniowy procesor 1,6 GHz oraz cztery dookólne anteny Wi-Fi o zysku 6 dBi, co pozwoli pokryć dużą przestrzeń w mieszkaniu lub domu i zagwarantuje odpowiednią wydajność, i sprawne zarządzanie ruchem sieciowym.

Skoro już jesteśmy przy wydajności, Tenda TX9 Pro/RX9 Pro oferują przepustowość na poziomie dobijającym do 3000 Mbps, gdzie dla pasma 5 GHz zarezerwowano z tego 2402 Mb/s, a dla 2.4 GHz – 574 Mb/s przy szerokości kanałów 20/40/80 i 160 MHz. Router ten wspiera najnowszy i najbardziej zaawansowany system bezpieczeństwa Wi-Fi – WPA3 i pod tym względem znacznie lepiej wypada od poprzednika. Zdążyliśmy się już przyjrzeć tej kwestii w poprzednim artykule, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się zagadnieniami dotyczącymi WEP, WPA i WPA2 oraz metodami, jakie crackerzy wykorzystują podczas włamań.

Router wyposażony został w trzy porty LAN i jeden WAN (1 Gb/s) i funkcje Beamforming, MU-MIMO (2x2:2), OFDMA i Smart Connect. Wspiera również konfigurację za pomocą aplikacji na smartfona.

Kup router Tenda TX9/RX9 Pro najtaniej na Ceneo.pl

Tenda TX3

Dla nieco mniej wymagających mamy natomiast absolutny hit, kosztujący nieco ponad 200 zł router z AX1800, który wspiera pasmo 2.4 GHz przy przepustowości sięgającej 574 Mb/s i 5 GHz o przepustowości do 1201 Mbps. Tak, jak już wspomnieliśmy, w naszej recenzji chwaliliśmy ten router za naprawdę znakomite wyniki, wydajność w ramach 5 GHz, niski pobór mocy, siłę sygnału, trzy gigabitowe porty i wsparcie dla technologii MU-MIMO 4x4.

Tenda TX3 pracuje pod kontrolą czterordzeniowego procesora Broadcom 1,5 GHz oraz 256 MB pamięci RAM. Również i tutaj znajdziemy trzy porty LAN 1 Gbps, cztery dookólne anteny o zysku 6 dBi, ale w przeciwieństwie do droższego Tenda TX9 Pro/RX9 Pro, do dyspozycji otrzymujemy trzy szerokości kanałów – 20/40/80 MHz. Jest natomiast wsparcie dla protokołów IPv4 i IPv6, WPA3, Beamforming i MU-MIMO.

Kup router Tenda TX3 najtaniej na Ceneo.pl

Routery Tenda – dla każdego coś dobrego

Jak widać Tenda solidnie podchodzi do tematu sieciowego swoich urządzeń, niezależnie od tego, ile ostatecznie kosztują. Mamy coś dla najmniej wymagających, poniżej stówki oraz tych, dla których Wi-Fi 6 ma dziś ogromne znaczenie. W tym sprzęcie możemy liczyć na odpowiednie prędkości przesyłu danych, szeroki zasięg, łatwość zarządzania i konfiguracji oraz wsparcie dla aplikacji mobilnej.

Poprawa jakości sieci Wi-Fi w swoim mieszkaniu nie jest trudna. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni router, który jest z reguły znacznie lepszym sprzętem od dołączonego do abonamentu, niskiej jakości pudełkiem. Zwiększyć zasięg można wieloma sposobami, ale jeśli główny sprzęt nie domaga, możemy o nim zapomnieć. Szalenie ważną sprawą jest więc router, który zagwarantuje już na start, że po przejściu do drugiego pokoju, zwiększony zasięg pozwoli na komfortowe użytkowanie sieci Internet na dowolnym urządzeniu Wi-Fi. A czy Wy jesteś właśnie w takiej sytuacji? Czy Twój zasięg Wi-Fi gryzie się z sąsiadem i ostatecznie przegrywa już przy pierwszym kontakcie ze ścianą? Piszcie w komentarzach.

Artykuł powstał we współpracy z Tenda - czołowym producentem urządzeń sieciowych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To dlatego tanie routery Tenda są bestsellerami! AC10 i AC6 są znakomite!

 0