Tenda TX3 - test niedrogiego routera Wi-Fi 6

Tenda TX3 - test niedrogiego routera Wi-Fi 6

Tenda TX3 - Test niedrogiego routera Wi-Fi 6

Jeszcze do niedawna zakup routera z obsługą standardu Wi-Fi 6 raczej nie miał większego sensu w przypadku standardowych użytkowników Internetu, ale dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Technologia 802.11ax jest już naprawdę powszechnie stosowana w telefonach, laptopach i kartach sieciowych zintegrowanych z płytami głównymi, dzięki czemu coraz więcej urządzeń, z których korzystamy na co dzień, jest w stanie zrobić z niej użytek. Co więcej, routery w standardzie AX zaczynają się od naprawdę przystępnych kwot i o ile do niedawna na zakup takiego urządzenia pozwolić mogło sobie niewielu, tak dziś jest on w zasięgu budżetu typowego Kowalskiego. Takim właśnie przystępnym cenowo routerem Wi-Fi jest testowany przez nas model Tenda TX3, gdyż jego cena zamyka się w 250 zł. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się, na to stać taki sprzęt i jak wypada on na tle rywali, to zachęcamy do lektury. 

Tenda TX3 to router w standardzie Wi-Fi 6 z dwuzakresowym pasmem nadawania, pozwalający na transfery do 1775 Mbps...

Tenda TX3 to router w standardzie Wi-Fi 6 z dwuzakresowym pasmem nadawania, pozwalający na transfery do 1775 Mbps (574 Mbps w paśmie 2,4 Ghz oraz 1201 Mbps w 5 Ghz). Urządzenie wyposażono w czterordzeniowy procesor, a połączenie technologii MU-MIMO oraz OFDMA pozwala na sprawną obsługę wielu klientów jednocześnie. Tego typu router powinien więc nie tylko bardzo dobrze sprawdzać się w typowym domu, ale także w ramach systemów Smart Home. Poza tym, TX3 wyposażony jest w dedykowany układ wzmacniający moc sygnału sieci WLAN 5 Ghz, zapewniający poprawę stabilności przy przesyle na większe odległości. Co więcej, dzięki modulacji 1024-QAM symbol przenosi 10 zamiast 8 bitów, co pozwala uzyskać prędkości wyższe aż o 25% od tych osiąganych przy zastosowaniu modulacji 256-QAM w standardzie 802.11ac. Nie zabrakło też wsparcia dla techniki kształtowania wiązki i wielowarstwowego przesyłu danych w ramach technologii kolorowania BSS, która minimalizuje ryzyko negatywnego interferowania fal radiowych na przesył danych, zapewniając w efekcie wyższą stabilność połączenia. Z kolei TWT redukuje zużycie energii dzięki aktywnemu zarządzaniu stanem wstrzymania dla nieużywanych urządzeń. Całości dopełnia obsługa protokołu WPA3 i możliwość zdalnego sterowania routerem z poziomu mobilnej aplikacji. 

Tenda TX3 - test niedrogiego routera Wi-Fi 6

Oczywiście, kupując router w standardzie Wi-Fi 6 za ok. 220 zł musimy liczyć się pewnymi kompromisami i takowych tu nie brakuje. Zacznijmy od tego, że Tenda TX3 nie wspiera kanałów o szerokości 160 Hz, co jest jedną z głównych zalet 802.11ax. Co więcej, MU-MIMO obsługiwane jest w najbardziej podstawowej wersji 2x2, a nie 4x4 (8x8 spotykane jest raczej tylko w high-endowych modelach), a do tego nie posiada żadnego złącza USB, więc nie pozwala na podpięcie nośnika danych czy drukarki. Na dodatek wyposażony jest tylko w trzy złącza LAN. Mimo wszystko, jesli funkcjonalności i wydajność tego routera okażą się wystarczające, to i tak może być bardzo atrakcyjną propozycją dla osób poszukujących niedrogiego, szybkiego routera do domu. Przyjrzyjmy się zatem Tendzie TX3 nieco dokładniej. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda TX3 - test niedrogiego routera Wi-Fi 6

 0