60 FPS w Cyberpunk 2077 na PC - oto 7 sposobów jak przyspieszyć grę

60 FPS w Cyberpunk 2077 na PC - oto 7 sposobów jak przyspieszyć grę

60 FPS w Cyberpunk 2077 na PC - oto 7 sposobów jak przyspieszyć grę

W momencie pisania tego tekstu mam spędzone w Cyberpunk 2077 około 20 godzin i świat stworzony przez CD Projekt RED całkowicie mnie pochłonął. Gra jest piękna, wciągająca i rewelacyjna pod względem fabularnym. Mam to szczęście, że wybrałem wersję na PC-ty, a dodatkowo dysponują dość mocnym sprzętem. Dzięki temu nie ma większych problemów z rozgrywką, poza lewitującymi notesami. Tylko raz musiałem powtarzać jedną misję, bo moja postać najpierw wskoczyła nad sufit, a potem znalazła się pod mapą i nie było żadnego sposobu, aby dostać się do wyznaczonego punktu. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie u wszystkich wygląda to tak dobrze. Wiele osób ma problemy z płynnością rozgrywki, pomimo spełniania wymagań, które zostały wskazane przez polskiego dewelopera. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy są sposoby na przyspieszenie Cyberpunk 2077 tak, aby uzyskać w grze przynajmniej te 60 FPS-ów?

Cyberpunk 2077 ma problemy z optymalizacją, ale jest kilka sposobów na poprawę sytuacji.

CD Projekt RED już przeprosił za jakość Cyberpunk 2077 i chociaż słowa te skierowane były przede wszystkim do posiadaczy konsol poprzedniej generacji, to równie dobrze przeproszeni mogą się czuć także wyznawcy religii PCMasterRace. Polska firma obiecała kolejne aktualizacje, które systematycznie będą usuwały wszystkie błędy i poprawiały wydajność. Pierwsze łatki już trafiły na serwery, a następne poprawki zostaną udostępnione w ciągu najbliższego tygodnia. Na kolejne duże patche przyjdzie nam poczekać do stycznia oraz lutego 2021 roku i to wtedy jakość gry powinna znacząco się poprawić. Pomimo tego już dzisiaj warto powalczyć o jak największą liczbę wyświetlanych klatek na sekundę. Zebrałem dla Was kilka prostych porad, jak najlepiej poprawić płynność działania Cybeprunk 2077 na komputerach. Nie wyeliminuje to bugów, które są w grze, ale na pewno wpłynie na przyjemność z obcowania z tytułem.

Cyberpunk 2077 - Judy

Uwolnij moc Ryzenów

Pierwsza porada skierowana jest do posiadaczy procesorów AMD. Okazuje się, że polska gra nie do końca poprawnie wykorzystuje ich możliwości, ponieważ nie jest w stanie poprawnie wykorzystywać technikę SMT (Simultaneous Multi-Threading), czyli wielowątkowości. Przez to wykorzystuje jedynie fizyczne rdzenie procesora, a nie logiczne. Problem nie występuje na układach Intela, więc wyraźnie widać, że jest on przypisany do układów tylko jednego producenta. Na szczęście jest na to bardzo proste rozwiązanie, które zostało odkryte przez użytkownika Reddita o pseudonimie UnhingedDoork. Wystarczy prosta modyfikacja pliku wykonywalnego gry, aby znacząco poprawić wydajność na procesorach z rodziny AMD Ryzen. Wystarczy kierować się poniższą instrukcją, aby zyskać dodatkowe 15-20 klatek na sekundę (w skrajnych przypadkach):

  1. Pobierz edytor HxD hex
  2. Znajdź plik Cyberpunk2077.exe (dla wersji GOG to X:Cyberpunk 2077binx64)
  3. Zrób kopię zapasową Cyberpunk2077.exe
  4. Przeciągnij Cuberpunk2077.exe do HxD
  5. Naciśnij CTRL + F, zmień kolumnę na HeX
  6. Wpisz "75 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08" w ciąg wyszukiwania bez cudzysłowów - podświetli się odpowiedni wiersz
  7. Skopiuj w to miejsce "EB 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08" lub "74 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08"
  8. W górnym menu kliknij ikonę zapisu

Zaktualizuj sterowniki karty graficznej

W tym miejscu prawdopodobnie kilka osób pomyślało, że zaktualizowanie sterowników karty graficznej to rzecz tak oczywista, że pewnie wszyscy dawno to zrobili. Zapewniam Was jednak, że z mojego doświadczenia wynika coś zupełnie innego. Jest całe grono osób, które albo pomijają powiadomienie o nowej wersji driverów, albo mają je kompletnie wyłączone i nie przejmują się tym, że producent udostępnił ich nową wersję. Tymczasem tak prosta zmiana potrafi naprawdę dużo zmienić. Zarówno NVIDIA, jak i AMD – w dniu premiery Cyberpunk 2077 – wydały nowe wersje sterowników do swoich kart graficznych, które zostały zoptymalizowane z myślą o polskiej grze. Oczywiście pobranie ich i zainstalowanie nie sprawi nagle, że na słabym komputerze podwoi się liczba wyświetlanych klatek na sekundę, ale w tym przypadku każda, nawet najmniejsza poprawa jest na wagę złota. Sterowniki możecie pobrać bezpośrednio z oficjalnych stron NVIDII oraz AMD.

AMD Adrenalin

Wykorzystaj swój RAM i VRAM

Jeden z użytkowników Reddita zaczął przeglądać pliki konfiguracyjne Cyberpunk 2077 i zauważył pewną ciekawą rzecz. Okazuje się, że gra ma przypisane takie same ilości pamięci RAM oraz VRAM na komputerach i konsolach. W przypadku RAM-u jest to zaledwie 1,5 GB, a w przypadku VRAM-u 3 GB. Na szczęście można to w łatwy sposób zmienić. Jednak zanim to zrobicie, musicie wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, stwórzcie kopię zapasową edytowanego pliku. Po drugie, nie każdy po zmianie zauważa większe zmiany. Po trzecie, robicie to na własną odpowiedzialność - każda zmiana plików konfiguracyjnych wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Na szczęście sam proces zmiany jest niezwykle prosty. Wystarczy, że znajdziecie plik o nazwie “memory_pool_budgets.csv”. W przypadku wersji na GOG-u znajduje się on w folderze: “GOG Galaxy/Games/Cyberpunk 2077/engine/config”. Następnie otwieracie go za pomocą notatnika i zmieniacie wartości, aby pasowały do waszej konfiguracji.

Cyberpunk 2077 - pamięci RAM i VRAM

Najbezpieczniej jest ustawić połowę wartości posiadanej pamięci RAM, czyli jeśli macie 16 GB, to ustawiacie 8 GB. Jeśli dysponujecie aż 32 GB, to najlepiej wpiszcie 16 GB. Jeśli chodzi o VRAM, to sprawcie dokładnie jaką ilość pamięci ma Wasza karta i taką wartość wpiszcie w pliku konfiguracyjnym. Następnie wystarczy zapisać zmiany. Jest możliwe, że w znaczący sposób poprawi to wydajność gry, chociaż największe zmiany dostrzegają posiadacze starszych procesorów. Poza tym jest spora szansa, że każde zamknięcie Cyberpunk 2077 będzie wiązało się z komunikatem o błędzie, ale nie musicie się tym przejmować.

Aktualizacja: W aktualizacji 1.05 usunięto plik memory_pool_budgets.csv, który nie był połączony z finalną wersją gry i nie miał na nią wpływu (stanowił pozostałość po procesie tworzenia gry i szacowaniu zużycia pamięci - nie miał wpływu na to ile pamięci było faktycznie wykorzystywane). Wrażenie poprawy wydajności gry po edycji tego pliku mogło wynikać z restartu gry.

Zainstaluj grę na dysku SSD

Chyba nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, że wielu posiadaczy komputerów zdecydowało się na prostą konfigurację dysków – mały SSD na system operacyjny i najważniejsze programy lub ewentualnie gry oraz pojemny HDD na wszystko inne. Jeśli sami dysponujecie takim zestawem nośników i Cyberpunk 2077 zainstalowaliście na zdecydowanie wolniejszym dysku talerzowym, to sporą poprawę może przynieść przeniesienie instalacji na model półprzewodnikowy. Wiadomo, że SSD-ki, nawet te podłączane za pośrednictwem interfejsu SATA, oferują dużo większe prędkości odczytywania i zapisywania danych w porównaniu z HDD. Co więcej, właśnie takie dyski są przez CD Projekt RED zalecane w oficjalnych wymaganiach sprzętowych. Model talerzowy pojawia się tylko w minimalnych rekomendacjach, a przy wszystkich innych polska firma wyraźnie wymienia dysk SSD. Zatem, jeśli macie możliwość przeniesienia gry na szybszy nośnik, to powinniście to zrobić. Jeśli nie jest to możliwe, to sprawdźcie, czy w opcjach gry macie uruchomiony specjalny tryb dla wolnych dysków HDD.

Cyberpunk 2077 - wymagania

Wykorzystaj NVIDIA DLSS

NVIDIA DLSS to technika wprowadza wraz z premierą kart graficznych z serii GeForce RTX 2000 i cały czas obecna w kolejnej generacji, czyli GeForce RTX 3000. Jest ona zarezerwowana tylko i wyłącznie dla GPU Zielonych, ale uczciwie trzeba przyznać, że potrafi zdziałać cuda. W dużym uproszczeniu jest to mechanizm, w którym sztuczna inteligencja skaluje obraz o niskiej rozdzielczości do wysokiej rozdzielczości, dbając przy tym o odpowiednią jakość. Wykorzystywane są do tego specjalne rdzenie Tensor, co odciąża shadery, które mogą skupić się na pozostałych zadaniach. W praktyce ma to ogromny wpływ na liczbę wyświetlanych klatek na sekundę. Jeśli w Cyberpunk 2077 gracie z włączonym Ray Tracingiem, to nawet dysponując tak potężną kartą, jak RTX 3090, warto włączyć też DLSS. W niektórych przypadkach liczba fps-ów rośnie nawet dwukrotnie, chociaż tutaj wiele zależy od modelu GPU. Jeśli bardzo zależy Wam na obrazie, to najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie DLSS na „jakość”. Różnica jest praktycznie niezauważalna, a płynność zdecydowanie większa. Deep Learning Super-Sampling polecam włączyć nawet wtedy, gdy nie korzystacie ze śledzenia promieni.

Zmień ustawienia graficzne

Każdy z nas chciałby grać na możliwie najwyższych ustawieniach graficznych, z włączonym Ray Tracingiem i bez konieczności ratowania się za pomocą NVIDIA DLSS. Niestety, nie żyjemy w świecie idealnym i nie każdego stać na kupno odpowiedniego komputera. Dlatego w walce o jak najwyższą wydajność musimy posiłkować się niższymi ustawieniami detali. Cyberpunk 2077 w wersji na komputery daje sporą dowolność jeśli chodzi o zmianę opcji graficznych. W pierwszej kolejności warto wypróbować ustawienia przygotowane przez samych twórców gry, czyli CD Projekt RED. Zmiana z Ultra na Wysokie lub z Wysokich na Średnie sama w sobie zwiększy liczbę klatek na sekundę bez drastycznego wpływu na wyświetlaną grafikę. Ale jeśli nie chcecie posuwać się to tak drastycznych środków, to wystarczy zmienić kilka ustawień, aby zyskać większą płynność rozgrywki.

Cyberpunk 2077 - ustawienia graficzne

Na początek możecie nieco zmniejszyć pole widzenia. To prosty trik, który sprawia, że może i będziecie mniej widzieć, ale jednocześnie grafika będzie miała mniej elementów do renderowania. Duży wzrost wydajności powinniście zanotować również po zmniejszeniu Rozdzielczości cieni kaskadowych oraz Rozdzielczości mgły wolumetrycznej. Kilka dodatkowych klatek powinniście też zauważyć po zmniejszeniu jakości Okluzji otoczenia oraz Odbić w przestrzeni ekranu. Oczywistą oczywistością jest wyłączenie Ray Tracingu, jeśli Wasza karta w ogóle go obsługuje i włączenie wspomnianej wcześniej techniki NVIDIA DLSS i to nawet jeśli nie zamierzacie korzystać ze śledzenia promieni. Generalnie warto posprawdzać poszczególne ustawienia graficzne i ich wpływ na wydajność. Czasami jedna prosta zmiana potrafi mieć kolosalny wpływ na płynność bez drastycznej zmiany dla jakości obrazu.

Dodatkowo TEN PATCH ze strony Nexus Mods poprawia wydajność najbardziej na starszych kartach NVIDII jak GTX 9xx i 1xxx po wyłączeniu Rendering/AsyncCompute.

Skorzystaj z możliwości chmury obliczeniowej

Ostatecznie może się okazać, że Wasz komputer po prostu nie jest w stanie poradzić sobie z grą Cyberpunk 2077 i to nawet pomimo tego, że teoretycznie spełniacie wymagania techniczne. W takim wypadku możecie zrobić dwie, a nawet trzy rzeczy – albo odpuścić sobie na razie granie i poczekać na kolejne aktualizacje, albo całkowicie zrezygnować z grania i zwrócić grę, albo skorzystać z możliwości chmury obliczeniowej Google. Od kilku dni w Polsce dostępna jest usługa Google Stadia, dzięki której najnowsze gry możecie uruchomić nawet na bardzo słabych komputerach. Chociaż słowo „uruchomić” jest tutaj nie do końca precyzyjna, ponieważ Cyberpunk 2077 uruchomiony jest na zewnętrznych serwerach i jedynie streamowany na PC-ta. Co więcej, po założeniu konta i wykupieniu abonamentu (pierwszy miesiąc macie za darmo!) otrzymacie zniżkę 40 zł na zakup pierwszej gry, więc produkcję CD Projekt RED możecie nabyć w sporo niższej cenie.

Google Stadia

Podsumowanie

Jak już wspominałem – nic (poza kolejnymi aktualizacjami) nie sprawi, że z gry znikną wszystkie błędy. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie posiadacze PC-tów i użytkownicy Google Stadia mogą w tym momencie cieszyć się najlepiej działającą wersją Cyberpunk 2077. Dużym ułatwieniem jest dobra specyfikacja komputera, ale nie oznacza to, że na słabszych maszynach jest dużo gorzej. Powyższe rady powinny w znacznym stopniu poprawić płynność rozgrywki i tym samym zwiększyć przyjemność z obcowania z grą. Kto wie, może uda Wam się uzyskać wspominane 60 FPS-ów nawet na wysokich ustawieniach. Po 20 godzinach mogę Wam powiedzieć, że Night City na sporo do zaoferowania i jeśli dacie grze CD Projekt RED szansę, to odwdzięczy się ona niesamowitym klimatem, wielowymiarowymi postaciami i wciągającą fabułą. Nie zdziwię się, jeśli zdecydujecie się poczekać przynajmniej do lutego, aż polska firma znacząco poprawi jakość swojego produktu. Aktualny stan jest niedopuszczalny i nie dziwię się, że Redzi posypują głowę popiołem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 60 FPS w Cyberpunk 2077 na PC - oto 7 sposobów jak przyspieszyć grę

 0