Chroń krytyczne dane. Skorzystaj z darmowej listy kontrolnej od Synology

Chroń krytyczne dane. Skorzystaj z darmowej listy kontrolnej od Synology

Ochrona danych w sieci to nie tylko aktywna walka z potencjalnymi włamywaczami, aktualizacja oprogramowania i uwierzytelnianie dwuskładnikowe. To również tworzenie kopii zapasowej, dzięki której nawet podczas konkretnego zdarzenia będzie możliwe przywrócenie krytycznych danych. W tym wypadku można skorzystać z ustalonej odgórnie reguły 3-2-1, która mówi, że warto posiadać przynajmniej trzy kopie danych na dwóch różnych urządzeniach i jeden znajdujący się w innej lokalizacji. Reguła ta powinna dotyczyć zarówno małych, jak i średnich i wielkich przedsiębiorstw.

W 2022 roku ataki typu ransomware spowodowały na świecie straty na poziomie ok. 4,54 mld dolarów amerykańskich (według raportu IBM) i z tego też powodu dobrze wdrożony plan ochrony danych umożliwiający ich szybkie przywrócenie w dowolnym punkcie łańcucha ma ogromne znaczenie. Ograniczenie wpływu cyberataków na codzienne operacje przedsiębiorstwa jest tutaj kluczem do sukcesu.

Ransomware

Katastrofy można jednak uniknąć, choć warto wspomnieć, że należy przy tym przestrzegać kilku zasad. W przypadku utraty danych po złośliwym ataku usuwającym lub modyfikującym, kopie zapasowe umożliwiają ich przywrócenie i pozwala to uniknąć kosztownych przestojów związanych z takim wydarzeniem. Zaprojektowanie strategii tworzenia kopii zapasowej może być natomiast zadaniem trudnym, ale można skorzystać z eksperckiej pomocy w tym zakresie. Na przykład rozwiązanie Synology oferuje pełną ochronę z zabezpieczeniem punktów końcowych i tworzenie kopii zapasowych bez licencji.

Reguła 3-2-1

Uniwersalną regułą w przypadku tworzenia kopii zapasowych jest 3-2-1. Odpowiada bezpośrednio na pytanie, ile potrzebujemy takich kopii i gdzie mamy je przechowywać. Pierwsza cyfra mówi, ile takich kopii należy wykonać (backup x3), druga cyfra mówi o tym, że powinniśmy takie kopie przechowywać na dwóch różnych nośnikach, a trzecia zaznacza, że jeden nośnik musimy umieścić w innym miejscu. Może to być profesjonalne rozwiązanie chmurowe lub oczywiście własny serwer firmowy.

Wykonanie nie jednej, a dwóch kopii zapasowych oryginału diametralnie zmniejsza prawdopodobieństwo ich utraty zarówno w przypadku cyberataku, jak i naturalnych zdarzeń odbywających się poza naszą kontrolą niezależnie od tego, czy będzie to dość istotna awaria czy losowe wydarzenie, jak pożar czy nawet kataklizm.

Dwa nośniki, czy nawet technologie przechowywania danych pozwalają zaś fizycznie oddzielić losowe wydarzenia. Utrata danych często wynika z bezpośredniego uszkodzenia całej macierzy, dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniach typu BaaS czy chmurowych.

Ransomware

Zmiana lokalizacji natomiast pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych na przykład z atakiem ransomware pokroju Petya, który powodował zaszyfrowanie danych w całej lokalizacji firmowej. Warto pomyśleć o przechowywaniu kopii zapasowej w innej lokalizacji, poza tą, znajdującą się w głównym budynku firmy.

Strategię 3-2-1 można wykorzystać przy udziale profesjonalnych rozwiązań Synology. Archiwizacja danych na innym serwerze w lokalizacji pomocniczej mająca za zadanie chronić pierwszą warstwę kopii zapasowej w tym wypadku odbywa się za pomocą narzędzia Hyper Backup. Dzięki niej możesz stworzyć kopie zapasową folderów, ustawień systemowych i oprogramowania w wielu miejscach docelowych, oszczędzając przy tym cenne zasoby dzięki kompresji i metodom deduplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką kopię umieścić nawet na często wystarczającym, darmowym serwerze Google Drive, choć oczywiście w przypadku przedsiębiorstw warto pomyśleć o bardziej rozbudowanej usłudze, takiej jak chmura Synology C2.

Scentralizowana ochrona przed ransomware

Dzięki zestawowi aplikacji Synology Active Backup Suite będziesz mógł skutecznie chronić dane przed skutkami ataków typu ransomware, powodujących nierzadko ogromne straty firm na całym świecie. Za pomocą Active Backup Suit możesz skonsolidować kopie zapasowe stacji roboczych, serwerów, maszyn wirtualnych VMware i Hyper-V oraz usług chmur publicznych Microsoft 365 i Google Workspace. Dzięki funkcji globalnej deduplikacji danych możesz optymalizować zużycie pamięci masowej, natomiast kopia przyrostowa pomoże zmniejszyć obciążenie sieci.

Głównymi zaletami aplikacji Active Backup jest możliwość centralnego zarządzania wszystkimi kopiami zapasowymi, tworzenia kopii całego systemu oraz elastycznych opcji przywracania danych. Kopia może wykonywać się według ustalonego harmonogramu lub wybranych zdarzeń, a dzięki wersjonowaniu możemy przywrócić kopię sprzed wielu miesięcy, czy nawet lat.

Dodatkową zaletą jest fakt, że Active Backup jest dostępny bez dodatkowych opłat, w cenie wybranych serwerów Synology NAS (minimum seria Plus i wyższe).

Synology

Chroń swoje dane. Pobierz darmową checklistę

Ochrona danych ma ogromne znaczenie w dobie ciągle rosnącej liczby urządzeń podłączonych do sieci. Również szybko rośnie liczba cyberprzestępców chcących uzyskać dostęp do krytycznej infrastruktury. Warto zatem zajrzeć, czy wprowadzone w firmie rozwiązanie spełnia wszystkie założenia dobrego konfigu. Sprawdzić to możesz na przykład za pomocą listy kontrolnej przygotowanej właśnie przez Synology. Znajdziesz na niej aż 44 punktów i została podzielona na wiele specyficznych kategorii.

Pobierz za darmo listę kontrolną cyberbezpieczeństwa w celu wyszukania słabych punktów!

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Synology.

  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chroń krytyczne dane. Skorzystaj z darmowej listy kontrolnej od Synology

 0